Reklama

Eurowizja: Kto do finału?

Grupa Regina (Bośnia i Hercegowina) i wokalistka Hadise (Turcja) to zdaniem bukmacherów główni faworyci pierwszego półfinału Eurowizji 2009 (wtorek, 12 maja). Polska reprezentantka Lidia Kopania rozpocznie rywalizację od drugiego półfinału dwa dni później.

Przez wielu Eurowizja uznawana jest za symbol kiczu, lecz tradycyjnie konkurs cieszy się wielkim zainteresowaniem. Tym razem Eurowizja odbywa się w Moskwie, po ubiegłorocznym zwycięstwie rosyjskiego wokalisty Dimy Bilana w Serbii.

Reklama

Z każdego półfinału do finału awansuje po 10 wykonawców,a stawkę uzupełnią gospodarz oraz reprezentanci tzw. Wielkiej Czwórki (Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania i Francja).

W tym roku w rywalizacji nie wezmą udziału Gruzja (wycofała się po tym, jak Europejska Unia Nadawców - EBU zażądała zmiany tekstu piosenki "We Don't Wanna Put In" grupy Stephane & 3 G, jako polityczną aluzję do nazwiska rosyjskiego premiera Władimira Putina), Włochy, Luksemburg i Austria. Do konkursu za to po 10 latach przerwy powraca Słowacja (wystąpi w drugim półfinale).

W związku z licznymi zarzutami o upolitycznienie konkursu nastąpiły też pewne zmiany jeśli chodzi o system głosowania - w finale wprowadzono udział profesjonalnego jury z każdego kraju. Na ostateczny wynik złożą się (w proporcji 50:50) głosy jurorów i telewidzów.

Jurorzy będą mieć znacznie mniej do powiedzenia w półfinałach - 9 piosenek z najwyższą liczbą punktów (na podstawie głosów widzów) przejdzie do finału, a jako ostatni z uczestników awansuje kraj, który otrzyma najwyższą notę od jury, ale nie zakwalifikuje się w głosowaniu widzów.

Polskim akcentem w pierwszym półfinale będzie występ białoruskiego wokalisty Petra Elfimova - za choreografię do rockowego utworu "Eyes that never lie" odpowiada Janusz Józefowicz. Dodajmy, że współpracy obu panów towarzyszył mały skandal, bo wokaliście nie spodobały się wizje polskiego reżysera. Całym zamieszaniem mocno oburzone były władze białoruskiej telewizji - jej dyrektor artystyczny ogłosił, że Elfimov zachowuje się jak "zakompleksiony piosenkarz z prowincji, który ze względu na swoje osobiste odczucia odrzuca projekty wielkich sław". Ostatecznie doszło do porozumienia z Józefowiczem.

Zobacz Petra Elfimova w piosence "Eyes that never lie":

W pierwszym półfinale bukmacherzy najwyżej oceniają szanse grupy Regina z Bośni i Hercegowiny i tureckiej wokalistki Hadise.

Zobacz teledysk do utworu "Bistra voda" Reginy:

Zobacz Hadise śpiewającą "Crazy For You (Düm Tek Tek)":

Niżej stoją szanse Armenii, Malty i reprezentantów Skandynawii: Islandii, Finlandii i Szwecji. Spore przebicie da za to awans Czech, Białorusi, Andory, Bułgarii oraz Macedonii, ustawianych na ostatnich miejscach.

Oto pełna lista uczestników pierwszego półfinału Eurowizji 2009:

Andrea Demirović (Czarnogóra) - "Just get out of my life"
Gypsy.cz (Czechy) - "Aven Romale"
Patrick Ouchene (Belgia) - "Copycat"
Petr Elfimov (Białoruś) - "Eyes that never lie"
Malena Ernman (Szwecja) - "La Voix"
Inga & Anush Arshakyan (Armenia) - "Nor par (Jan Jan)"
Susanna Georgi (Andora) - "La teva decisió"
Lovebugs (Szwajcaria) - "The Highest Heights"
Hadise (Turcja) - "Crazy For You (Düm Tek Tek)"
Noa & Mira Awad (Izrael) - "There must be another way (Einayich)"
Krassimir Avramov (Bułgaria) - "Illusion"
Johanna Gudrun Jonsdottir (Islandia) - "Is it true"
Next Time (Macedonia) - "Nesto sto ke ostane"
Elena Gheorghe (Rumunia) - "The Balkan Girls"
Waldo's People (Finlandia) - "Lose Control"
Flor-de-Lis (Portugalia) - "Todas as ruas do amor"
Chiara (Malta) - "What If We"
Regina (Bośnia i Hercegowina) - "Bistra voda".

Sprawdź nasz specjalny serwis poświęcony Eurowizji 2009!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: bośnia | Bośnia i Hercegowina | Turcja | hercegowina | eurowizja | kto | Eurowizja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje