ABBA zgarnia miliony za występy awatarów. Jakie grupa ma plany?
Oprac.: Michał Boroń
Tylko w 2023 r. występy awatarów pod hasłem "ABBA Voyage" przyciągnęły ponad milion gości, przynosząc łącznie ponad 100 mln funtów.
Od maja 2022 r. w Londynie trwa seria koncertów grupy ABBA - "ABBA Voyage", podczas których na scenie "występują" hologramy muzyków tej szwedzkiej formacji przedstawiające ich z 1979 r. Po ogromnym sukcesie show w stolicy Wielkiej Brytanii (w kwietniu 2023 r. widowisko zobaczył milionowy widz), wiele mówiło się o kolejnych przystankach "ABBA Voyage".
Jeszcze w 2023 r., w rozmowie z "Variety" prezes Universal Music Group, Lucian Grainge, potwierdził, że wobec muzycznego przedstawienia zespołu ma bardzo ambitne plany.
ABBA - sukces występów awatarów
Do tej pory takie przeboje jak "Mamma Mia" czy "Waterloo" (posłuchaj!) w wykonaniu awatarów zespołu można było usłyszeć wyłącznie w specjalnie zaprojektowanej londyńskiej arenie. W przyszłości podobne spektakle miałyby zostać zaprezentowane na całym świecie. O takiej możliwości mówił także członek ABBY, Björn Ulvaeus.
Zobacz również:
Nad specjalną formułą show, w którym na scenie zamiast muzyków występują ich awatary, grupa pracowała sześć lat. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i dał początek nowej formie scenicznych występów. W przyszłości tą drogą mogą podążyć inni artyści.
Jak przekazał portal NME, powołując się na dokumentację złożoną w Companies House w Wielkiej Brytanii przez odpowiedzialną za show firmę Aniara, ABBA wciąż cieszy się ogromną popularnością. Potwierdzają to kasowe wyniki "ABBA Voyage". Zgodnie z przedłożonym sprawozdaniem, w ubiegłym roku koncerty obejrzał ponad milion widzów, co przełożyło się na zarobek rzędu ponad 103 mln funtów.
W raporcie firma Aniara zapewniła, że odbywające się na specjalnie wybudowanej ABBA Arenie w Parku Olimpijskim Królowej Elżbiety w Londynie widowisko będzie dalej dostępne dla publiczności. "Istnieje duże zapotrzebowanie na "ABBA Voyage'. Długoterminowa strategia grupy zakłada kontynuowanie występów w Londynie tak długo, jak długo będzie to opłacalne z komercyjnego punktu widzenia" - zapewniają organizatorzy.
ABBA - wielkie przeboje i miłosne dramaty
ABBA została założona w 1972 roku. W 1974 grupa wygrała 19. Konkurs Piosenki Eurowizji przebojem "Waterloo", zapewniając Szwecji pierwsze zwycięstwo w historii konkursu. Od tamtej pory uważana jest za jeden z najbardziej znaczących na rynku oraz kasowych zespołów w historii muzyki.
Przypomnijmy, że nazwa zespołu ABBA to akronim z pierwszych liter imion czwórki członków zespołu: 74-letniej Agnethy Faeltskog, 79-letniego Bjoerna Ulvaeusa, 77-letniego Benny'ego Anderssona i 78-letniej Anni-Frid Lyngstad. Agnetha była żoną Ulvaeusa, a Frida - Anderssona. Oba małżeństwa w krótkim odstępie czasu zakończyły się rozwodami na początku lat 80. Obecnie muzycy rzadko pojawiają się publicznie w komplecie - pod koniec maja tego roku odebrali razem prestiżowe Ordery Wazów za "wybitne zasługi w muzyce szwedzkiej i międzynarodowej" od króla Szwecji Karola XVI Gustawa.
Ich kariera była intensywna, ale dość krótka - grupa ogłosiła zawieszenie działalności w 1982 roku. Nikt nie spodziewał się, że ABBA postanowi wrócić na scenę po prawie czterech dekadach i to z nową płytą. Wydany w listopadzie 2021 r. "Voyage" to pierwszy album od czasu "The Visitors" z 1981 roku.
"Zrobiliśmy sobie przerwę w lato 1982 roku i teraz zdecydowaliśmy, by ją przerwać. Mówią, że to nieroztropne robić 40-letnią przerwę pomiędzy albumami, ale nagraliśmy kontynuację 'The Visitors'" - oświadczył zespół przed premierą. Muzycy jednocześnie zadeklarowali, że będzie to ich ostatnia płyta z premierowym materiałem.