Przystanek Woodstock 2016 zagrożony? Mamy komentarz WOŚP
"Gazeta Lubuska" informuje o tym, że powstająca w Sejmie ustawa antyterrorystyczna może sprawić, że zagrożona będzie organizacja tegorocznego Przystanku Woodstock.
"Trwają prace nad stworzeniem ustawy antyterrorystycznej. Żyjemy w niespokojnym świecie i fakt, że taka ustawa w naszym kraju powstaje, jest jak najbardziej uzasadniony. Potrzebujemy przepisów, które będą pomocne w walce z terroryzmem. Nie znamy tylko założeń tej ustawy, w chwili obecnej jest wiele znaków zapytania. Ale już teraz niemal na pewno można stwierdzić, że nowe przepisy nałożą na organizatorów takich imprez jak Przystanek Woodstock dodatkowe obowiązki" - mówi w "Gazecie Lubuskiej" Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą, gdzie od 2004 roku odbywa się Przystanek.
Temat ustawy antyterrorystycznej pojawił się w listopadzie 2015 roku po zamachach w Paryżu, w których zginęło 130 osób. Projekt mieli przygotować szef MSWiA Mariusz Błaszczak wraz z koordynatorem ds. służb specjalnych Mariuszem Kamińskim. Błaszczak w Polsat News wówczas zapewniał, że ustawa będzie gotowa w styczniu.
Według nieoficjalnych informacji, w nowej ustawie mają pojawić się m.in. zapisy o tym, że organizatorzy imprez będą musieli zapewnić większą liczbę ochroniarzy. Wiązałoby się to z większymi kosztami.
Spekulacje medialne dla Interii komentuje Krzysztof Dobies, rzecznik Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
- Nie znamy założeń ustawy, a komentarze pojawiające się w mediach są mocno chaotyczne i często sprzeczne. Trudno to jakkolwiek odpowiedzialnie komentować. Nie widzimy na tę chwilę żadnych zagrożeń dla organizacji Przystanku Woodstock, który przecież od lat jest oceniany jako najbezpieczniejsza impreza masowa w Polsce. Dla nas kwestie bezpieczeństwa są zawsze priorytetowe i otwarci jesteśmy na sugestie, wymagania i rozmowę o tym - podkreśla rzecznik WOŚP.
- Zresztą my także, dysponując jednak niemałą wiedzą w tym zakresie, deklarowaliśmy wiele razy gotowość do wsparcia i konsultacji w zakresie prac na przepisami związanymi z zabezpieczeniem imprez masowych. Swoją wiedzą i doświadczeniem od lat dzielimy się tak z wieloma komendami wojewódzkimi policji, jak i z centrami zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich w całej Polsce. Tak więc bez strachu - przygotowania do kolejnej edycji festiwalu trwają, także w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa. Na tę chwilę nie ma powodów do spekulowania o tym, iż organizacja Przystanku jest zagrożona - dodaje Krzysztof Dobies.
Organizatorzy Przystanku Woodstock pracują zgodnie ze swoim planem. Systematycznie pojawiają się informacje o nowych gwiazdach tegorocznej, 22. edycji imprezy (ujawniono już nazwy Apocalyptica, Tarja Turunen, Vintage Trouble i Bring Me The Horizon), która w tym roku odbędzie się dwa tygodnie wcześniej, niż zwykle - 14-16 lipca. Zmiana terminu związana jest ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie (26 lipca - 31 lipca).
Twarze Przystanku Woodstock - dzień trzeci
Podczas Przystanku Woodstock na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Uczestnicy festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.