Przystanek Woodstock 2015: Urszula na nocnym koncercie w ASP
Poznaliśmy kolejnych uczestników tegorocznego Przystanku Woodstock. Specjalny, nocny koncert na Akademii Sztuk Przepięknych da Urszula.
XXI Przystanek Woodstock odbędzie się w dniach 30 lipca - 1 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Na darmowym festiwalu wystąpią m.in. Black Label Society, Within Temptation, Shaka Ponk, Eluveitie, Mrozu, Illusion, Lipali, Proletaryat, Mela Koteluk, GrubSon, Big Day i Decapitated. Do składu dołączają Furyon (Duża Scena), Eminence, O.Torvald i Domowe Melodie (Mała Scena) oraz Urszula (scena ASP).
Wyrosły na gruncie heavy metalu, progresywnego i klasycznego rocka Furyon miesza wszystkie te składniki, uzyskując współczesne brzmienie. Grupa szybko stała się jedną z najbardziej rozchwytywanych kapel na konkurencyjnej scenie rockowej Brighton, zapełniając swoimi występami widownię w znanym klubie Concorde 2, zwykle zarezerwowanym na koncerty zespołów z ugruntowaną pozycją. Znakiem rozpoznawczym Furyon są riffy i solówki gitarzystów Chrisa Greena i Pata "The Shred" Heatha.W 2009 r. po tournée, które okazało się sukcesem kasowym, oraz towarzyszącym mu wydaniem EP-ki Furyon podjął się nagrania debiutanckiej płyty. Wczesna wersja demo zwróciła uwagę amerykańskiego producenta Rickiego Beato (m.in. Shinedown, Fozzy), co zaowocowało ścisłą współpracą. Album "Gravitas" światową premierę miał w marcu 2012 r., a w lutym tego roku ukazała się druga płyta Furyon.
O.Torvald to ukraiński zespół rockowy utworzony w 2005 roku w Połtawie. W 2006 roku zespół przeniósł się do Kijowa by w 2008 roku wydać debiutancki album "O.Torvald". Trzy lata pózniej ukazał się bardzo dobrze przyjęty "W tobie". W 2012 przyszedł trzeci i czwarty album "Acoustic" i "Prymat", które umocniły zespół w czołówce rockowego grania na Ukrainie. O.Torvald regularnie koncertuje także poza granicami swojego kraju, dzieląc scenę m.in. z Linkin Park, Garbage, Evanesence czy The Rasmus. 4 grudnia 2014 r. ukazał się piąty album zespołu "Jesteś".
Powstała w 1995 roku grupa Eminence szybko zdobyła wielu zwolenników wśród fanów undergroundowej sceny metalowej zarówno w swojej rodzinnej Brazylii, jak i na Starym Kontynencie. Ich debiut na żywo miał miejsce na jesieni 2012 podczas nowojorskiej konferencji CMJ Music Marathon, gdzie zagrali na statku u boku stanowiącej ikonę metalu grupy Prong. Triumfujący muzycy powrócili do Stanów Zjednoczonych wiosną 2013 r., by swoją muzyką uświetnić konferencję SXWS. Już wtedy mieli w planach trasę koncertową w Ameryce Północnej i Europie. "The Stalker" (2013), najnowszy album Eminence, to pierwsze wydawnictwo zespołu od czasów wysoko ocenianego "The God Of All Mistakes". Nagrany w studio Minerio de Ferro w brazylijskim Belo Horizonte "The Stalker" to powrót grupy do duńskiego producenta Tue Madsena (Moonspell, The Haunted, Sick of It All). Kluczowy był gościnny udział znanego z Sepultury basisty i wieloletniego przyjaciela muzyków Paula Xisto Pinto Jr. Wśród trzech nagranych z jego pomocą utworów wymienić należy na pewno utwór "Veins of Memories", który debiutował w "Revolver Magazine".
"Ponowna możliwość pracy z moim dobrym przyjacielem była dla mnie ogromną przyjemnością", wyznał gitarzysta Alan Wallace, który z basistą Sepultury gra także w brazylijskim projekcie metalowym "The Unabomber Files". Na płycie znalazło się także miejsce na gościnny udział basisty Paula Roberta "PJa" Diniza, członka słynnego brazylijskiego zespołu poprockowego Jota Quest. Paulo uczestniczył na nagraniu piosenki "Unfold".
Domowe Melodie to trójka muzycznych zapaleńców, którzy szturmem zdobyli serca słuchaczy w całej Polsce i powoli zarażają swoją muzyką zagraniczne kraje. Przemienili mieszkanie w studio nagraniowe i bez wsparcia wytwórni oraz jakichkolwiek promotorów w czerwcu 2012 roku wydali swój debiutancki album. Przez wielu zespół określany mianem fenomenu i objawienia polskiej sceny muzycznej. Ich koncerty wyprzedają się w mgnieniu oka, w przeciągu ostatniego roku zagrali ich ponad 100, a ich głos dotarł do samej Kasi Nosowskiej, która zauroczona twórczością zespołu zaprosiła ich do udziału w "Męskim Graniu".
Udało im się rozkochać w sobie magiczną Islandię, na którą zespół został zaproszony latem 2013, aby zagrać 5 wyjątkowych koncertów w różnych częściach wyspy. Na specjalne zaproszenie Ambasady Polskiej w Lizbonie zespół w czerwcu 2014 roku zagrał wyjątkowy koncert oraz wziął udział w serii spektakli Instytutu B61. Domowe Melodie zapisały się również na kartach historii festiwalu Open'er, dając dwa lata z rzędu zdaniem wielu jedne z najlepszych koncertów obu edycji.
Autorka muzyki i tekstów Justyna "Jucho" Chowaniak razem ze Staszkiem Czyżewskim i Kubą Dykiertem stanowią swoistą mieszankę wybuchową charyzmy, poczucia humoru i dziecięcej wręcz wrażliwości. Sami jedynie skromnie podkreślają, że pragną grać i śpiewać co im na sercu leży. 17 grudnia 2014 roku po ponad półrocznej przerwie i ku zaskoczeniu wszystkich, zespół wydaje swoją drugą, tym razem podwójną płytę, na której znajdują się 22 nowe piosenki.
Urszula to jedna z najbardziej znanych polskich wokalistek rockowych. Podczas 30-letniej kariery kilka razy znikała ze sceny, aby powracać na nią ze zdwojoną siłą. Dzięki ciężkiej pracy, na scenie oraz w studiu nagraniowym, Urszuli udało się powiększyć swoją muzyczną kolejcję o złote, platynowe i multiplatynowe płyty, Przeboje Roku oraz główne nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach.
W dorobku ma takie przeboje, jak m.in.: "Dmuchawce, latawce, wiatr", "Malinowy Król", "Anioł wie...", "Na sen" czy "Niebo dla ciebie". Po zeszłorocznej płycie rockowej "Eony snów", Urszula przygotowała kolejną niespodziankę dla swoich fanów: "Wielki odlot 2 - Najlepsze 80-te" - przekrojowy album będący swoistym powrotem do początków kariery artystycznej Urszuli. W dużym skrócie - album zawiera największe przeboje Urszuli z lat 80. oraz dwa premierowe single. Nie jest to jednak zwykłe wydawnictwo typu "The best of", ponieważ wokalistka zdecydowała się nagrać wszystkie utwory na nowo.
29 lipca podczas nocnego koncertu na Akademii Sztuk Przepięknych Urszula wykona na żywo piosenki z albumu "Biała Droga", którym powróciła na scenę w połowie lat 90.
W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki, sportu. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.