Flogging Molly na Przystanku Woodstock
Zespół Flogging Molly zagra 1 sierpnia (sobota) na Dużej Scenie 21. Przystanku Woodstock. Ujawniono również kolejnego gościa spotkań na Akademii Sztuk Przepięknych (Rafał Sonik) oraz artystę, który poprowadzi warsztaty muzyczne dla Woodstockowiczów (Kamil Bednarek).
Flogging Molly
Flogging Molly powstało w 1997 roku w Los Angeles i od samego początku swojego istnienia umykało zaszufladkowaniu. Ich muzyka to punk rock wzbogacony instrumentami celtyckimi - skrzypcami, mandoliną i akordeonem - oraz połączenie bluesowych progresji z rykiem gitar i tradycyjną muzyką irlandzką, muzyką młodości lidera zespołu - Dave’a Kinga. "Nie jesteśmy zespołem tradycyjnym" - tłumaczy urodzony w Dublinie King. "Muzyka tradycyjna miała na nas wpływ i stanowiła dla nas źródło inspiracji, ale nie ma wątpliwości, że my nadajemy jej nasz własny, szczególny charakter". Ich muzyka to muzyka wygnania i buntu, walki, historii i protestu. Jest to muzyka kraju rozdartego na pół, niesamowicie pięknego i zranionego kraju, który nie zna pojęcia "kapitulacja", a Flogging Molly w każdej nucie każdego utworu wyraża dla tej determinacji szacunek. Czy mowa jest o motywującym hymnie takim jak "Black Friday Rule", czy też o optymistycznym duecie z Lucindą Williams "Factory Girls", kryteria muzyczne grupy są głębokie i zarazem proste: muzyka musi mieć znaczenie.
Fani Flogging Molly zawsze doceniali społeczno-polityczną świadomość, która stanowi siłę napędową muzyki zespołu. Pierwszy album grupy, wydany w roku 2000 "Swagger", przerósł wszelkie oczekiwania fanów, a utwór “The Worst Day Since Yesterday" został wykorzystany w ścieżce dźwiękowej do filmu "Mr. & Mrs. Smith". Wydany w 20002 “Drunken Lullabies" pokrył się złotem. W 2004 zespół wydał "Within a Mile of Home", a w 2008 "Float" - głęboki, porywający i osobisty album nagrany w ojczystej dla Kinga Irlandii. Nic dziwnego, że to "Float" trafił do najszerszego grona fanów.
Przez cały ten czas Flogging Molly - zespół na wskroś koncertowy - był w trasie i grał swoje wrzaskliwe i wypełnione adrenaliną koncerty w barach, pubach i na prawie wszystkich najważniejszych festiwalach rockowych w Ameryce Północnej, Europie i Japonii. "W Irlandii" - mówi King - "do pubu idzie się po to, żeby pogadać. To właśnie robimy każdej nocy na scenie - idziemy do pubu i wymieniamy się historiami". W roku 2010 zespół udowodnił swoją niezrównaną i bezgraniczną energię sceniczną, wydając "Flogging Molly: Live at the Greek Theatre". Ostatni album grupy - "Speed of Darkness" - ukazał się w 2011 roku.
Rafał Sonik gościem Akademii Sztuk Przepięknych
Rafał Sonik znany jest przede wszystkim jako sportowiec i pierwszy Polak, który indywidualnie wygrał legendarny Rajd Dakar. Przed historycznym sukcesem, który odniósł w styczniu 2015 roku trzykrotnie stawał na podium tej morderczej rywalizacji: dwukrotnie był trzeci (2009 i 2013), a w 2014 roku wywalczył drugie miejsce. Na swoim koncie ma również trzy zwycięstwa w Pucharze Świata FIM (2010, 2013 i 2014) oraz sześć tytułów mistrza kraju. Aktualnie jest jednym z najlepszych i najbardziej wszechstronnych i doświadczonych quadowców naszego globu. Latami startów na wysokim poziomie zapracował sobie na przydomek "SuperSonik".
Warsztaty z Bednarkiem
Na tegorocznej Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się muzyczne warsztaty z Kamilem Bednarkiem. Woodstockowicze razem z artystą i jego zespołem przygotują trzy piosenki, które zostaną zagrane na koniec festiwalu. Warsztaty będą się odbywać od środy do soboty (29 lipca - 1 sierpnia) na 21. Przystanku Woodstock
Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. 21. Przystanek Woodstock odbędzie się w terminie 30 lipca - 1 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). W czasie tegorocznej edycji festiwalu na 4 scenach zaprezentuje się blisko 70 wykonawców z Polski i wielu krajów na świecie. Na scenach pojawią się m. in.: Within Temptation, Afro Celt Sound System, Black Label Society, Shaka Ponk, Illusion, (Hed)p.e, Congo Natty, VOO VOO, Decapitated, Furyon, Eluveitie, Molotov, Shaggy, Modestep, Evol Walks, Domowe Melodie, Grubson, Mela Koteluk, Mrozu, Cannailles, Eminence, Scarecrow, Lipali, Proletaryat, Roan, O.Torvald, Frontside, Big Day, Curly Heads, Kuba Płucisz i Goście, Paceshifters oraz The Chikitas.
Zobacz klip "Chwile jak te" Kamila Bednarka: