Helloween i Stratovarius: Dwa koncerty w Polsce

Pod koniec grudnia na polskich fanów power metalu czeka spora atrakcja - na dwa koncerty do naszego kraju zawita niemiecki Helloween oraz fiński Stratovarius.

Helloween szykuje nowy album
Helloween szykuje nowy album 

Helloween właśnie zapowiada nowy, jeszcze nie zatytułowany, album na końcówkę października 2010 roku, a kilka tygodni później wyrusza w pierwszą, europejską część trasy The 7 Sinners World Tour 2010/11 z nowym materiałem jak i swoimi największymi przebojami.

O decyzji wyruszenia w tournee pomogła wyjątkowo udana światowa trasa Hellish Rock 2007/08, podczas której Helloween grało w 40 krajach na 4 różnych kontynentach.

Niemcy wystąpią w naszym kraju dwukrotnie - pierwszy koncert odbędzie się 17 grudnia w stołecznej Stodole, a drugi dzień później w krakowskim Klubie Studio. Na obu koncertach jako support zobaczymy i usłyszymy fińską formację Stratovarius. Bilety w cenie 120 i 130 zł (Kraków i Warszawa) trafią do sprzedaży w poniedziałek, 19 lipca.

Helloween to żywy klasyk, którego twórczość to wybuchowa i dynamiczna mieszanka speed, melodic, power i heavy metal. Historia formacji rozpoczęła się w 1979 roku, wraz z istnieniem grupy Gentry, w której grali Kai Hansen (gitara i początkowo wokal) i Piet Sielck (gitara). W kolejnych latach do zespołu dołączyli: Ingo Schwichtenberg (perkusja) oraz Markus Grosskopf (gitara basowa), natomiast Michael Weikath zastąpił Sielcka. W 1985 roku już jako Helloween, zespół nagrał swój pierwszy album zatytułowany "Helloween", a jeszcze w tym samym roku zespół wydał swój długogrający album "Walls Of Jericho".

W wyniku poszukiwań wokalisty do zespołu dołączył Michael Kiske i to właśnie z nim w 1987 roku powstała pierwsza część albumu "Keeper of the Seven Keys Part 1", który przyniósł sukces. Zespół na początku kwietnia tegoż roku wystąpił po raz pierwszy w Polsce, dając rewelacyjny show w ramach drugiej edycji Metalmanii. Rok później Helloween wydał drugą część albumu "Keeper of the Seven Keys Part 2". W tym okresie z zespołu odszedł jeden z jego założycieli - Kai Hansen, a jego miejsce zajął Roland Grapow.

W marcu 1991 roku fani mogli się cieszyć z kolejnego wydawnictwa Helloween - płyty "Pink Bubbles Go Ape". Do tej pory trwają spory na temat jego ocen. Dość szybko nagrano następny album, "Chameleon", wydany w 1993 roku, który został raczej chłodno przyjęty wśród fanów, gdyż płyta miała charakter raczej rockowy niż metalowy. Dla Michaela Kiskego był to ostatni projekt zrealizowany wraz z Helloween, na jego miejsce przyszedł Andi Deris.

Jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii grupy była choroba i tragiczna śmierć perkusisty Ingo Schwichtenberga. Zespół w odmienionym składzie (ostatecznie za perkusją zasiadł Uli Kusch) w połowie 1994 roku wydał płytę bardzo dobrze przyjęta przez krytyków i fanów "Master of the Rings". W 1996 r. Helloween wydają niezwykłą, inspirowaną przepowiedniami Nostradamusa koncepcyjną płytę "The Time of the Oath". Według wielu ta płyta to zdecydowany powrót do tego, co w Helloween najlepsze. Powstały wtedy takie utwory jak "Power", czy też monumentalne, a zarazem tytułowe dzieło "The Time of the Rath". W 1998 roku Helloween uraczył fanów kolejnym wydawnictwem, studyjnym albumem "Better Than Raw", który znakomicie się sprzedawał w Azji oraz Europie. Zespół, podczas trasy koncertowej promującej album, nie ominął Polski - fani mieli możliwość podziwiać Helloween, jako support Black Sabbath podczas koncertu w katowickim Spodku.

Rok 1999 to 15-lecie istnienia Helloween. Ku zdumieniu fanów jubileuszowy album był zapełniony coverami popowych piosenek na brzmienia dobrze znane miłośnikom metalu. Tak powstała płyta "Metal Jukebox", na której znalazły się utwory między innymi: Beatlesów, ABBY, Scorpions, czy też Deep Purple.

W 2000 roku powstał krążek "The Dark Ride", zdecydowanie najmroczniejszy i najcięższy w historii zespołu. Podczas trasy koncertowej ujawniło się nieporozumienie między Michaelem Weikathem, Rolandem Grapowem i Uli Kushem. W jego wyniku dwaj ostatni zmuszeni byli odejść. Był to duży cios dla samego zespołu, ale rozpoczęto poszukiwania nowego perkusisty oraz gitarzysty. Ostatecznie do zespołu dołączyli: Sascha Gerstner oraz Stefan Schwarzmann. W tym składzie Helloween w 2003 roku nagrali album: "Rabbit Don't Come Easy". W wywiadach członkowie Helloween podkreślali, że ta płyta to powrót do wesołego Helloween i do bardziej przyjaznego wizerunku dyni. Na płycie widać, że w zespole zaszły personalne zmiany, a piosenki nie brzmią już tak mrocznie. Tym razem zespół nie ominął Polski podczas trasy koncertowej i odwiedził Kraków 30 listopada, aby dać show w hali krakowskiej Wisły.

W 2005 roku doszło do ostatniej zmiany personalnej wśród "Dyniogłowych". Za perkusją zamiast Schwarzmanna zasiadł Dani Loeble. W tym samym roku, już z nowym członkiem, zespół wydał płytę "Keeper of the Seven Keys - The Legacy" i wyruszył w trasę koncertową, podczas której w listopadzie zagrał dwa koncerty w Polsce - w Krakowie (Klub Studio) oraz w Warszawie (Stodoła).

W październiku 2007 roku ukazał się ostatni do tej pory studyjny album Helloween - "Gambling with the Devil". Teraz, po trzech latach wyczekiwania miłośników twórczości Helloween zespół zapowiedział premierę nowego krążka na początek października tego roku.

Grupę Helloween będzie supportować Stratovarius - fińska grupa heavymetalowa, tworząca metal symfoniczny z wpływami power metalu oraz metal progresywnego. Założona została w 1984 przez perkusistę i wokalistę Tuomo Lassila'e, basistę John Vihervä'e i gitarzystę Staffana Strahlmana. W 1985 roku w szeregach zespołu pojawił się gitarzysta i wokalista Timo Tolkki, stając się z czasem jego niekwestionowanym liderem. Pierwszy album "Fright Night" został wydany w 1989 roku. W roku 1995 wykrystalizował się najbardziej znany skład zespołu - Timo Tolkki , Timo Kotipelto, Jari Kainulainen, Jens Johansson i Jörg Michael, który zarejestrował razem 7 płyt studyjnych. Trzy z nich uzyskały status złotej płyty w Finlandii: "Visions", "Destany" i "Infinite". Największy sukces grupa osiągnęła w 1999, rok po wydaniu albumu "Destany", zdobywając w rodzimym kraju wiele nagród i wyróżnień (m.in. drugie miejsce w kategorii najlepszy zespół muzyczny). Na przestrzeni lat szczególnie dużą popularność poza Finlandią Stratovarius zdobył w Japonii.

Na początku trzeciego tysiąclecia grupa kilkakrotnie wstrzymywała swoją działalność, głównie ze względu na stan zdrowia lidera. 3 kwietnia 2008 roku Timo Tolkki oświadczył, iż grupa kończy swoją działalność, ale jeszcze w tym samym roku, w sierpniu, pozostali członkowie oświadczyli powrót zespołu, ale bez lidera. Już z udziałem nowego gitarzysty Matiasa Kupiainena Stratovarius nagrał album "Polaris", którego premiera miała miejsce 21 maja 2009 roku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas