Laibach zagra w Korei Północnej? Zaskakujący pomysł
Legenda muzyki industrialnej i awangardy, znana ze swych prowokacji słoweńska grupa Laibach zagra w sierpniu dwa koncerty w stolicy Korei Północnej, Pjongjangu - poinformowały źródła związane z promocją minitrasy zatytułowanej "Dzień Wyzwolenia".
Koncerty, organizowane przez norweskiego artystę Mortena Travika, który w ciągu trzech lat około dwudziestu razy odwiedził Koreę Północną, zaplanowano na 19 i 20 sierpnia. Laibach ma zagrać dla około 2 tysięcy ludzi i ma być pierwszym zagranicznym zespołem, który wystąpi w komunistycznej Korei - informuje portal BBC News.
"Spośród wszystkich zespołów rockowych i popowych Laibach jest idealny, aby zagrać jako pierwszy w Korei Północnej" - powiedział agencji AFP Traavik, który zamierza nakręcić film dokumentalny z trasy.
"Laibach może być postrzegany zarówno jako grupa potępiająca totalitaryzm, jak i grupa go wychwalająca" - oświadczył muzyk, argumentując że "sztuka ma przywilej niejednoznaczności i może wyrażać kilka rzeczy na raz".
Jak tłumaczy Ivan Novak z zespołu, "koncert w Korei Północnej może być jak doświadczenie utopii". "My zawsze dobrze czuliśmy, jeśli chodzi o wszelkie formy utopii" - dodał.
Biuro podróży Koryo Tours, mające siedzibę w Pekinie i należące do nielicznych operatorów turystycznych, którzy otrzymali od północnokoreańskich władz zezwolenie na działalność, oferuje wyjazd do Korei Płn. na cztery dni, w tym na dwa koncerty Laibacha. Jednak - jak zastrzegło biuro na swej stronie internetowej - koncerty "nie są gwarantowane w stu procentach".
Powstały w 1980 r. Laibach jest uważany za jedną z najbardziej znanych grup artystycznych byłego obozu komunistycznego. Laibach to skrzydło muzyczne interdyscyplinarnego kolektywu artystycznego Neue Slowenische Kunst (NSK), który stał na czele ruchów artystycznych w Europie Wschodniej.
W dawnej Jugosławii Laibach, uznany za wywrotowy, kilkakrotnie był obejmowany oficjalnym zakazem działalności. Grupa w swojej twórczości często sięga do motywów wykorzystywanych w marszach wojskowych, symboli totalitarnych, estetyki faszystowskiej, podkreślając w ten sposób zagrożenia związane z totalitaryzmem.
Słoweński socjolog, krytyk kultury, marksista Slavoj Żiżek określił działanie artystyczne Laibacha jako "rozbijanie systemu nie poprzez jego ironiczną imitację, ale poprzez przesadne utożsamianie się z nim".
Twórczością Laibacha inspirował się m.in. niemiecki Rammstein.
W sferze popkultury zespół zasłynął coverami słynnych utworów z list przebojów. Najbardziej znane to m.in. "Life Is Life" zespołu Opus, "Symphaty For The Devil" Rolling Stonesów czy "Across The Universe" The Beatles.
Termin minitrasy zatytułowanej "Dzień Wyzwolenia" zbiega się obchodami 70. rocznicy wyzwolenia Półwyspu Koreańskiego spod okupacji japońskiej.