Koncert Ennio Morricone we Wrocławiu: Owacja na stojąco

Owacją na stojąco zakończył się we wtorek (23 lutego) wieczorem we Wrocławiu koncert włoskiego kompozytora Ennio Morricone. Występ jednego z najsłynniejszych na świecie twórców muzyki filmowej był częścią trasy koncertowej przygotowanej na 60-lecie twórczości artysty.

Ennio Morricone we Wrocławiu
Ennio Morricone we Wrocławiufot. Wojciech Nekanda Trepka 

Koncert Ennio Morricone był jednym z wydarzeń muzycznych przygotowanych przez Wrocław z okazji objęcia przez to miasto zaszczytnej roli Europejskiej Stolicy Kultury.

Występ włoskiego kompozytora zgromadził we wrocławskiej Hali Stulecia blisko pięć tysięcy miłośników jego twórczość. Koncert zakończył się kilkuminutową owacją na stojącą i kilkom bisami.

Orkiestra, którą poprowadził 87-letni kompozytor, wykonała m.in. utwory napisane do filmów Giuseppe Tornatore - "1900, Człowiek Legenda" czy "Malena". Szczególny aplauz publiczności wzbudziły kompozycje napisane do filmów Sergio Leone. Melomanii mieli okazję wysłuchać utworów, które Morricone skomponował do filmów: "Dobry, zły i brzydki" , "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Garść dynamitu" czy "Dawno temu w Ameryce". Oprócz tego podczas koncertu wykonano również m.in. utwory napisane do filmu "Misja" w reżyserii Rolanda Joffe'a.

Trasa przygotowana z okazji 60-lecia twórczości włoskiego kompozytora rozpoczęła się 15 stycznia koncertem w Pradze.

Ennio Morricone jest autorem muzyki do około 500 filmów. Swoje pierwsze utwory, urodzony w 1928 roku w Rzymie, Morricone skomponował w wieku 6 lat. Jako dwunastolatek rozpoczął naukę w rzymskim konserwatorium muzycznym. Ukończył je w rekordowo krótkim czasie.

Swą karierę zaczął grając na trąbce w nocnych klubach. Komponował też pieśni i piosenki. Pisał również muzykę, którą swoim nazwiskiem firmowali znani wówczas włoscy kompozytorzy.

W 1961 roku napisał muzykę do pierwszego filmu - "Faszysta" w reżyserii Luciano Salce. Wkrótce potem zaczął współpracować z reżyserem "spaghetti westernów" Sergio Leone. To kompozycje do jego filmów, zwłaszcza do słynnego obrazu "Dobry, zły i brzydki", przyniosły mu szybko ogromną popularność.

Jego dziełem jest muzyka do takich filmów, jak "Za garść dolarów", "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" i "Dawno temu w Ameryce" Sergia Leone, "Salo, czyli 120 dni Sodomy" Piera Paolo Pasoliniego, "Cinema Paradiso" Giuseppe Tornatore, "Nietykalni" Briana De Palmy i "Misja" Rolanda Joffe'a. Skomponował także ścieżkę filmową do dwóch filmów fabularnych o Janie Pawle II, które nakręcił Giacomo Battiato.

W 2007 roku Ennio Morricone otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Wcześniej był pięciokrotnie nominowany jako autor najsłynniejszych ścieżek filmowych świata, ale ani razu nie dostał wówczas statuetki Akademii.

Włoski artysta ma w swym dorobku także wiele kompozycji muzyki klasycznej, wśród nich kantaty. Utwór "Tra cielo e terra" (Między niebem a ziemią) dedykował Janowi Pawłowi II.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas