Grand Festival Róbrege 2015: Gwiazdą Asian Dub Foundation
3 października odbędzie się trzecia edycja (po reaktywacji w 2013 roku) Grand Festival Róbrege. W namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie zaprezentuje się m.in. brytyjska grupa Asian Dub Foundation.
Grand Festival Róbrege to impreza organizowana w latach 1983-90 przez Centralny Klub Studentów Uniwersytetu Warszawskiego Hybrydy. Festiwal w swojej formule dystansował się od tradycyjnego "spędu kapel", był bardziej wydarzeniem z pogranicza performance i widowiska muzyczno-parateatralnego. Stawiał na wyszukiwanie młodych buntowników sceny muzycznej, nieszukających komercyjnego splendoru, ale autentycznego wspólnego grania i przeżywania w imię braterstwa i wolności. Wbrew nazwie oprócz zespołów wykonujących reggae występowały na nim grupy grające punk czy nową falę. Rangę międzynarodową zapewniły mu koncerty Twinkle Brothers, Kortatu, Misty in Roots, Killing Joke i wielu innych zagranicznych wykonawców.
Gwiazdą tegorocznej edycji jest pochodząca z Londynu grupa Asian Dub Foundation łączącą m.in. brzmienia jungle, dubowe basy, industrial, punkowe gitary i sample z tradycyjnej muzyki Azji. Na takim podkładzie wokaliści śpiewają i rapują zaangażowane manifesty. W swoich tekstach zespół podejmuje przede wszystkim tematy społeczno-polityczne, związane z rasizmem i emigracją. Zwiedzili cały świat, wydali 13 albumów, występowali m.in. z Rage Against The Machine, The Cure czy Radiohead. Od 1993 roku są jednym z najważniejszych głosów mniejszości narodowych w Wielkiej Brytanii. W Warszawie zaprezentują wydany w lipcu album "More Signal More Noise", produkowany przez mistrza konsolety Adriana Sherwooda.
Na scenie zagrają też T.Love Alternative, Maleo Reggae Rockers, Babylon Raus i The Pau.
Zobacz również:
Kończący działalność T.Love Alternative to pierwszy, częstochowski skład grupy, grający pamiętne utwory z lat 80., jak "Nasza tradycja", "Polowanie na słonia" czy "Zabijanka". Ekipa pod wodzą Muńka Staszczyka tuż przed Róbrege wyda podsumowującą karierę składankę "1982-2015" z zapisem występu podczas Cieszanów Rock Festival 2014 i dwa premierowe utwory studyjne, nagrane niedawno przez stary skład ("Dzielnica cudów" i "Ultra").
Zobacz również:
Liderem Maleo Reggae Rockers jest funkcjonujący na polskiej scenie muzycznej od ponad 30 lat Darek "Maleo" Malejonek (m.in. Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm2,3, Arka Noego). Jesienią tego roku pojawi się nowy album jego macierzystej formacji, promowany singlem "Mamy siebie".
Babylon Raus to polsko-kubańsko-senegalski septet z Warszawy, powstały w 2004 roku jako wirtualna grupa reggae założona przez producenta Tj/foj. W składzie usłyszeć można Pako Sarra, Tony Juniora B, gitarzystę T.Love, Macieja Majchrzaka czy producenta MesBrutah. W tym roku ukazał się pierwszy album grupy zatytułowany "Greatest Hits".
The Pau to solowy projekt Pauliny, która w swych autorskich kompozycjach gra na wszystkich instrumentach. Na koncertach występuje tylko z gitarą, a bity odtwarza z telefonu komórkowego. Muzyka The Pau to połączenie gitarowych riffów i połamanych rytmów. Supportowała na trasach Organka i Straight Jack Cat.
Po godz. 22:30 w Barze Studio przy placu Defilad odbędzie się oficjalne after party z udziałem DHS & 3wA (Pandadread Sound System).
Bilety na festiwal kosztują 40 zł (w dniu koncertu 50 zł).
Asian Dub Foundation na Przystanku Woodstock - 3 sierpnia 2012 r.
fot. Robert Grablewski Zobacz więcej w raporcie specjalnym o XVIII Przystanku Woodstock!