Glastonbury 2022: Kto największą gwiazdą?
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 powrócił najważniejszy festiwal muzyczny w Wielkiej Brytanii - Glastonbury. W tym roku przeszkodą dla części z 210 tys. fanów w dotarciu może być jednak trwający strajk na kolei.
Teren festiwalu otwarty został w środę rano, ale najważniejsze koncerty odbędą się w piątek, sobotę i niedzielę. Głównymi gwiazdami poszczególnych dni będą odpowiednio Billie Eilish, Paul McCartney i Kendrick Lamar. To oznacza, że w tej roli wystąpią w tym roku zarazem najmłodszy, jaki i najstarszy wykonawca w historii tej imprezy muzycznej - czyli 20-letnia Eilish oraz McCartney, który kilka dni temu skończył 80 lat.
Oprócz nich na głównej scenie, Pyramid Stage, wystąpią m.in. Sam Fender, Robert Plant z Alison Krauss, Crowded House i Rufus Wainwright (wszyscy w piątek), Noel Gallagher's High Flying Birds, Haim, AJ Tracey (w sobotę) oraz Lorde, Elbow, Diana Ross i Herbie Hancock (w niedzielę).
Dodajmy, że Plant i Krauss 18 lipca wystąpią w Operze Leśnej w Sopocie.
Zobacz również:
Zauważalną reprezentację na Glastonbury będzie miała w tym roku Ukraina. W niedzielę na głównej scenie wystąpi etno-folkowa grupa DakhaBrakha, w sobotę na jednej z innych scen zagra elektrofolkowa grupa Go_A, zaś w piątek zespół Kalush Orchestra, który niedawno wygrał tegoroczny konkurs Eurowizji.
Kalush Orchestra na przełomie czerwca i lipca da kilka koncertów w naszym kraju.
Problemem dla fanów może być jednak dotarcie na festiwal z powodu największego od 30 lat strajku na kolei, który zaczął się we wtorek i ma potrwać do soboty. W pierwszym dniu strajku obsługiwane było mniej niż 20 proc. połączeń kolejowych w kraju i. jak opowiadają brytyjskim mediom ci, którzy już dotarli do Glastonbury, było to w tym roku sporym wyzwaniem.
Glastonbury: Brytyjski Woodstock świętuje 50 lat
Pandemia koronawirusa sprawiła, że tegoroczna edycja festiwalu Glastonbury została odwołana. W oficjalnej terminologii imprezy 2020 r. nazwano "rokiem odłogowym" - to termin przyjęty z rolnictwa. Średnio co pięć lat organizatorzy robią rok przerwy, by dać odpocząć terenowi i lokalnej społeczności. Impreza, w której biorą udział tysiące fanów, świętuje swoje 50-lecie.