Reklama

Reklama

Freddy Cole na dwóch koncertach w Polsce

84-letni amerykański pianista i wokalista jazzowy Freddy Cole w listopadzie wystąpi na dwóch koncertach w Polsce.

84-letni amerykański pianista i wokalista jazzowy Freddy Cole w listopadzie wystąpi na dwóch koncertach w Polsce.
Freddy Cole wystąpi w Polsce /fot. Rachel Murray /Getty Images

Freddy Cole to młodszy brat legendarnego Nat King Cole'a. W Polsce będzie promował swój najnowszy album "He Was The King" dedykowany pamięci brata.

Podczas koncertów na pewno nie zabraknie takich piosenek jak "Mona Lisa", "Unforgettable", ale i innych jazzowych klasyków.

Chociaż istnieją niewątpliwe podobieństwa w barwie jego głosu, upodabniające go do brata, to jednak głos Freddy'ego jest bardziej zachrypnięty, płaczliwy, bardziej jazzowy. To elegancki wokal, czasami przechodzący w recytację.

Na pianinie zaczął grać w wieku 5 lat. Była to nieunikniona kolej rzeczy, w domu, w którym wszyscy byli związani z muzyką i gdzie z odwiedzinami wpadali Duke Ellington, Count Bassie czy Billy Ecstine, który wywarł największy wpływ na młodego Freddy'ego.

Reklama

Początkowo Cole wiązał swoją przyszłość z footballem, ale po kontuzjach, które uniemożliwiły rozwój kariery sportowej, zaczął grywać w klubach w rodzinnym Chicago. W 1951 przenosi się do Nowego Jorku gdzie studiuje na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych na świecie - Juilliard School of Music. Lata spędzone w klubach Nowego Jorku dały podwalinę pod karierę, która z powodzeniem trwa po dzień dzisiejszy.

W "Chicago Tribune" napisano, że trzeba życia by sprawić, by teksty piosenek zabrzmiały jak mowa potoczna, a jednocześnie tak muzykalnie jak instrumentalna solówka. Cole spędził karierę na opanowywaniu tej sztuki do perfekcji. Jest artystą, który potrafi prowadzić konwersację, używając tekstów z piosenek i zawsze znajduje adekwatną linijkę do zacytowania. Wnosi na scenę ducha innej epoki, zaczarowuje szczerością, a pomiędzy nim i jego muzykami istnieje wyjątkowa więź, która bierze się z pasji grania, ale i wielkiej przyjaźni i wzajemnego szacunku. Jego koncerty są jak podróż w czasie do zadymionych klubów Nowego Jorku, gdzie na scenie liczyła się tylko miłość do jazzu. I jak pisze "The New York Times", Freddy Cole jest najbardziej dojrzałym ekspresyjnie wokalistą jazzowym swojego pokolenia, o ile nie najlepszym żyjącym!

Razem z Freddy Cole Quartet, w skład którego wchodzą fantastyczni muzycy, koncertuje w Europie, Azji i USA, gdzie grywa na największych festiwalach jazzowych i w legendarnych klubach jazzowych jak choćby Blue Note czy Birdland.

Oto szczegóły polskich koncertów Freddy'ego Cole'a:

9.11. - Zabrze, Dom Muzyki i Tańca

Ceny biletów (przedsprzedaż, siedzące):

Kategoria 1 - 180 zł
Kategoria 2 - 160 zł
Kategoria 3 - 120 zł
Kategoria 4 - 100 zł

Wejściówki droższe o 20 zł w dniu koncertu.

10.11. - Łódź, Wytwórnia

Ceny biletów (przedsprzedaż, siedzące):

Kategoria 1 - 185 zł
Kategoria 2 - 175 zł
Kategoria 3 - 165 zł
Kategoria 4 - 150 zł

Wejściówki droższe o 20 zł w dniu koncertu.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL