Eurowizja 2016: Rosja zablokuje Ukrainę?
W tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie Ukrainę będzie reprezentować Dżamala (Jamala) - wokalistka o korzeniach krymsko-tatarskich. Piosenkarka zaprezentuje utwór "1944" opisujący losy Tatarów krymskich podczas II wojny światowej. Rosyjscy deputowani chcą zablokować występ Dżamali.
Dżamala, czyli Susana Dżamaladinowa, zwyciężyła w ukraińskich eliminacjach do konkursu Eurowizji. Zaprezentowała piosenkę "1944", w której przypomina tragiczne losy Tatarów krymskich w czasie II wojny światowej. Utwór porusza między innymi kwestię deportacji ludności pochodzenia tatarskiego z Krymu w głąb Azji, nawiązuje także do aktualnej sytuacji na Ukrainie. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że w roku 2014 Krym został zaanektowany przez Rosję.
"Chciałam zaśpiewać piosenkę o mojej prababci Nazalkhan i tysiącach Tatarów krymskich, którzy nigdy nie otrzymali szansy powrotu na Krym. Ten rok zmienił ich życie na zawsze" - mówiła Dżamala w rozmowie z AFP. Wokalistka przyszła na świat w Kirgistanie, gdzie przesiedlono jej najbliższych. Po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę, jej rodzina powróciła na tereny Krymu.
Do piosenki ukraińskiej wokalistki odnieśli się właśnie rosyjscy deputowani, którzy chcą zablokować występ Dżamali w konkursie Eurowizji. Jak podało radio Echo Moskwy, deputowany Wadim Diengin (wiceszef komisji ds. informacji) wezwał kierownictwo Eurowizji, aby nie dopuściło ukraińskiej wykonawczyni do konkursu. Powołał się na zapis w regulaminie, który wyklucza z konkursu piosenki zaangażowane politycznie.
W 2014 r. grupa fanów Eurowizji z Ukrainy wystosowała petycję do Europejskiej Unii Nadawców petycję, w której zażądano wykluczenia Rosji z udziału w konkursie w związku z aneksją Krymu, jednak ten apel został zignorowany. Z kolei po wygraniu Conchity Wurst (drag queen z Austrii przez część mediów obwołany "kobietą z brodą") rosyjski deputowany Walery Raszkin złożył w Dumie oficjalny wniosek o wycofanie Rosji z Eurowizji. Zaproponował stworzenie konkurencyjnego festiwalu o nazwie "Głos Eurazji", a jego pomysł poparło wielu członków Dumy.
W ukraińskich eliminacjach Dżamala pokonała największego konkurenta jakim był zespół The Hardkiss, który uzyskał taką samą liczbę punktów lecz dzięki ostatecznym głosom widzów triumf przypadł właśnie piosenkarce. Było to drugie podejście Dżamali do Eurowizji - w 2011 r. w preselekcjach zajęła 3. miejsce.
32-letnia wokalistka będzie reprezentować Ukrainę po rocznej przerwie kraju w konkursie spowodowanej sytuacją polityczną i finansową.
Nie wiadomo jeszcze, czy ostatecznie Dżamala będzie mogła zaśpiewać utwór "1944" w drugim z półfinałów w Sztokholmie (61. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja).
Jeśli jednak utwór zostanie dopuszczony, Dżamala ma duże szanse na wygraną. W notowaniach jednego z bukmacherów znajduje się w pierwszej piątce kandydatów do zwycięstwa - na pierwszym miejscu jest Polska (z piosenką "Cool Me Down" Margaret, choć polski reprezentant jeszcze nie został wybrany - stanie się to podczas koncertu finałowego 5 marca).
Dżamala wydała trzy płyty (w tym jedną koncertową). W 2014 r. zagrała jedną z głównych ról w filmie "Przewodnik".