Parov Stelar

Parov Stelar
pochodzenie
Austria
imię i nazwisko
Marcus Fureder
4,5
Oceń
Głosy
8

Biografia

Marcus Füreder, czyli Parov Stelar to austriacki DJ, producent i muzyk.

Jego twórczość, choć w znacznej mierze opiera się na naturalnych brzmieniach m.in. trąbki, kontrabasu czy fortepianu, uważana jest za dobry przykład na rozwój trip-hopu, który to dziś ewoluuje w stronę lounge i downtempo, pełnego ciepłych, stylowych elektronicznych brzmień.

Artysta ma na swoim koncie solowe albumy oraz wspólny projekt z The Wolf Mayer Orchestra.

Uwagę świata przyciągnął już debiutanckim krążkiem "Rough Cuts" (2004), a osiągniętą pozycję potwierdzał każdym kolejnym wydawnictwem.

Sporym sukcesem okazał się zwłaszcza dwupłytowy album "Coco" (2009), który inspirowany był jazzem lat 20. XX wieku oraz swingiem. Pierwsza płyta mieściła utwory w klimatach nu jazzowych, zaś druga to kompilacja house'owych kawałków, do tej pory dostępnych jedynie na singlach.

Najnowsza propozycja muzyka to albumu zatytułowany "The Princess", który ujrzał światło dzienne w kwietniu 2012 roku.

Produkcje Parov Stelara pojawiały się na takich kompilacji jak "Hotel Costes", "Many Ray" czy "Stress Free", a w Polsce chociażby na składankach z serii "Pinacolada".

Na koncertach DJ-owi towarzyszy dwóch muzyków: Max the Sax (saksofon) oraz Jerry Di Monza (trąbka), razem występują pod szyldem The Parov Stelar Trio.

Teledyski (1)