Imagine Dragons

Imagine Dragons
data powstania
2008 r.
pochodzenie
USA
4,5
Oceń
Głosy
8

Biografia


Imagine Dragons - początki kariery i skład zespołu

Imagine Dragons to amerykański zespół popowy, który powstał w 2008 roku w Las Vegas, w Nevadzie. Początkowym składem zespołu byli: Dan Reynolds (wokalista, pianino), Wayne "Wing" Sermon (gitara elektryczna), Ben McKee (gitara basowa), Andrew Tolman (perkusja) i Brittany Tolman (fortepian). Dan Reynolds urodził się 14 lipca 1987 roku, jest siódmym dzieckiem z dziewięciorga Christene M. (z domu Callister) i Ronalda Reynoldsa. 

W 2008 roku poznał on gitarzystę Wayne Sermona w Utah, gdzie sam mieszkał, a Wayne skończył właśnie szkołę muzyczną. Cały zespół żył i pracował w Las Vegas, tam nagrali wspólnie pierwsze trzy EP’ki.

W 2011 roku zespół opuścili Andrew Tolman i Brittany Tolman, zastąpił ich wtedy obecny perkusista kapeli Daniel Platzman. Początki gry zespołu to bardziej rockowy styl, jednak obecnie prezentują bardziej popowe brzmienia.

Najpopularniejsze utwory i dyskografia Imagine Dragons

Debiutanckim albumem studyjnym grupy Imagine Dragons jest “Night Visions", wydany on został 4 września 2012 roku. W 2013 roku zespół wydał rozszerzoną wersję albumu, zawierającą trzy piosenki więcej. Praca nad nim trwała w latach  2010-2012. W podstawowym wydaniu z 2012 roku na krążku znalazło się 11 utworów, w tym między innymi bardzo popularny kawałek “Radioactive".

Drugim studyjnym albumem zespołu jest “Smoke + Mirrors", został on nagrany w domowym studio w Las Vegas i wydany 17 lutego 2015 roku. Zawiera on 13 utworów, a długość całkowita albumu to 50 minut i 55 sekund. 

Kolejnym albumem jest “Evolve" z 23 czerwca 2017 roku. Pierwszym singlem albumu Imagine Dragons była popularna piosenka “Believer". Znany jest także kawałek “Whatever It Takes", który był trzecim singlem promującym tę płytę. Wydanie standardowe posiada 11 utworów o łącznej długości 39 minut i 12 sekund. 

Grupa nie kazała długo czekać na swój kolejny album, bo fani mogli go posłuchać już w 2018 roku. 9 listopada zespół wydał “Origins", album zawierający 12 utworów, o łącznej długości ponad 40 minut. Pierwszym singlem promującym tę płytę Imagine Dragons była znana dziś i bardzo popularna piosenka “Natural".

Ostatnim albumem Imagine Dragons był “Mercury - Act 1", został on wydany 3 września 2021 roku. Zespół przygotował szereg zagadek, które prowadziły do fragmentów piosenek, była to jedna z akcji promocyjnych płytę. Można na niej posłuchać 13 utworów kapeli, które łącznie zapewniają ponad 40 minut muzycznej rozrywki.

Koncerty i dorobek artystyczny zespołu Imagine Dragons

Zespół ma w swoim dorobku takie nagrody jak “Grammy" za Best Rock Performance za piosenkę “Radioactive" z 2014 roku, “Teen Choice Awards" w kategorii Choice Rock/Alternative Song za piosenkę “Believer" z 2017 roku oraz “MTV Video Music Awards" w kategorii Best Rock Video za piosenkę “Whatever It Takes" z 2018 roku. W 2012 roku piosenka “It’s Time" została także nominowana w tej samej kategorii jednak finalnie nie zdobyła nagrody. 

W 2017 roku zespół dostał też nominację do “Teen Choice Awards" w kategorii Choice Rock Artist oraz za piosenkę “Believer’ w kategorii Choice Song: Group, jednak tutaj także zakończyło się tylko na nominacji.

Większość albumów zespołu Imagine Dragons ma w Stanach Zjednoczonych status platynowych płyt, tak samo w kilku innych krajach, a w wielu pozostałych pokryły się one złotem. Album “Evolve" posiada w Stanach nawet status potrójnej platyny.

Kapela zagrała po raz pierwszy w Polsce 2 lutego 2016 roku w Atlas Arenie w Łodzi. Kolejny koncert Imagine Dragons miał miejsce na Orange Warsaw Festival 3 czerwca 2017 roku.

Życie prywatne członków zespołu Imagine Dragons

Wokalista zespołu Imagine Dragons - Dan Reynolds 5 marca 2011 roku wziął ślub z Ają Valkman, para doczekała się czwórki dzieci: córki Arrow Eve (2012), bliźniaczek Gia James i Coco Rae (2017) oraz syna Valentine (2019). W roku 2018 para ogłosiła, że postanowiła się rozwieść, jednak ostatecznie do tego nie doszło.  We wrześniu 2022 roku ogłosili, że postanawiają się rozejść po kilkuletniej próbie ratowania małżeństwa. 

Nie jest też tajemnicą, że wokalista zespołu Imagine Dragons cierpi na chorobę autozapalną, jaką jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. 

Daniel Wayne Sermon urodził się 15 czerwca 1988 roku w Utah, był jednym z pięciorga dzieci Jeff’a i Debbie Sermon. Artysta już w młodości nauczył się gry na gitarze i wiolonczeli. To właśnie w dzieciństwie postanowił, że w dorosłym życiu chce zostać gitarzystą.

Ben McKee - basista zespołu przyszedł na świat 7 kwietnia 1985 roku, dorastał w Kalifornii. Zanim w piątej klasie zaczął grać na basie, grał na gitarze akustycznej i skrzypcach. 

Daniel James Platzman - perkusista kapeli urodził się 28 września 1986 roku w Atlancie, w stanie Georgia. Artysta posiada dyplom z muzyki filmowej. Otrzymał nagrodę Vic Firth Award za wybitną muzykalność oraz nagrodę Michaela Rendish w dziedzinie muzyki filmowej.

Ciekawostką jest, że zespół Imagine Dragons stworzył obraz do swojej piosenki “Crushed" na linii frontu w Ukrainie, historia opowiada o 14-letnim chłopcu Saszce.