Damien Rice

Damien Rice
pochodzenie
Irlandia
4,3
Oceń
Głosy
27

Biografia

Damien Rice to pochodzący z Irlandii wokalista, producent muzyczny, kompozytor oraz twórca piosenek. Damien potrafi grać na fortepianie, gitarze, perkusji i klarnecie. Bywa nazywany mistrzem nastrojowej folkowej ballady.

Swoją przygodę z muzyką Irlandczyk rozpoczął udzielając się w zespole Juniper. Mimo podpisania kontraktu z wytwórnią PolyGram, grupie nie udało się zaistnieć, co więcej: nie udało się jej nawet zadebiutować pełnowymiarowym albumem.

Po rozstaniu z Juniperem Damien zwiedzał Europę, muzykując na ulicach.

Gdy już zdecydował się nagrać swojej pomysły, zrobił to na tyle sprawnie, że album zatytułowany "O" sprzedał się w ponad dwumilionowym nakładzie (w rodzinnej Irlandii pokrył się dziesięciokrotną platyną, w Wielkiej Brytanii czterokrotną).

Drugi album sukcesu "O" nie powtórzył. W dużej mierze przyczyniło się do tego podejście samego artysty - rozkojarzony po rozpadzie jego romantycznego związku z Lisą Hannigan (eteryczna wokalistka, która towarzyszyła mu także w studiu podczas nagrywania obu płyt) oraz nieradząc sobie z presją dużej wytwórni (z którą przed nagraniem "9" się związał) nie przykładał się do pracy.

Album nie okazał się kompletną porażką, ba - w Wielkiej Brytanii pokrył się platyną, mimo to Irlandczyk potrzebował aż ośmiu lat by po przygodzie z nagrywaniem płyty "9" znów pojawić się w studio (międzyczasie wydawał dwa albumy koncertowe: "Live at Fingerprints Warts & All" oraz "Live from the Union Chapel"). Efektem tych wizyt, prace odbyły się w Los Angeles i na Islandii, jest płyta "My Favourite Faded Fantasy" - trzeci studyjny album artysty.

Płytę wyprodukował sam Rice przy współudziale Ricka Rubina (m.in. Slayer, Johnny Cash, Metallica, Slipknot, Red Hot Chili Peppers, ZZ Top).

Najlepsze tematy