Alicja Majewska
- data urodzenia
- 30 maja 1948
- pochodzenie
- Polska
Biografia
Alicja Majewska przez wielu nazywana jest pierwszą damą polskiej piosenki. Wokalistka od lat zachwyca nie tylko niezwykłym głosem, ale i urodą. Patrząc na jej zdjęcia trudno uwierzyć, że w maju 2023 artystka skończyła 75 lat.
Chociaż artystka od lat otrzymuje wyrazy uwielbienia i podziwu od swoich wielbicieli, którzy tłumnie przychodzą na jej koncerty, sama wydaje się tym nadal bardzo zdziwiona. “Nie śmiałam marzyć, że przez tyle lat będę popularną piosenkarką. Że ludzie ciągle będą chcieli mnie słuchać."- powiedziała w jednym z wywiadów.
Alicja Majewska urodziła się 30 maja 1948 roku we Wrocławiu. Jej mama była polonistką, a ojciec dyrektorem szkoły oraz nauczycielem matematyki i śpiewu. Piosenkarka ma dwójkę rodzeństwa - brata i siostrę, jednak bardzo chroni ich prywatność i niewiele można znaleźć informacji o ich życiu. Wiadomo jednak, że dzieciństwo spędzone przez nich w Olbierzowicach było szczęśliwe, a rodzice inicjowali dla nich wiele zabaw mających rozwijać ich artystyczne talenty.
Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie oraz Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 1971 roku była piosenkarką zespołu Partita, natomiast jako datę rozpoczęcia przez nią kariery solowej uznaje się rok 1974. W tym właśnie roku zaprezentowała się szerszej publiczności w programie telewizyjnym “Miłość Ci wszystko wybaczy", w którym wykonywała piosenki Hanki Ordonówny. Środowisko muzyczne od razu zauważyło jej wielki talent, a Mariusz Walter zaproponował piosenkarce przygotowanie programu w stylistyce retro dla Studia 2.
Do 1977 roku Alicja Majewska związana była również z Teatrem na Targówku w Warszawie.
Dokonała wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, a na swoim koncie ma również epizod w serialu “07 zgłoś się". Od 2019 roku została jurorką w trzech pierwszych edycjach programu “The Voice Senior".
Alicja Majewska ma w swoim dorobku artystycznym 20 płyt.
Pierwsza krążek artystki “Bywają takie dni" został wydany w 1976 roku. Na kolejne nagrania artystki fani czekali do 1987 roku, kiedy to na rynku ukazały się dwie płyty - “Piosenki W. Korcza" oraz “Piosenki Korcza i Młynarskiego".
Oprócz solowych albumów, piosenkarka ma też na swoim koncie krążki nagrane wspólnie z innymi artystami, jak choćby “Kolędy w Teatrze STU" z 1991 roku, na którym możemy usłyszeć Andrzeja Zauchę i Halinę Frąckowiak, czy “Majewska-Korcz-Live" z gościnnym udziałem Zbigniewa Wodeckiego, Ryszarda Rynkowskiego, Grzegorza Markowskiego i Chóru Kameralnego, który został wydany w 2006 roku.
Największe przeboje Alicji Majewskiej to: “Odkryjemy miłość nieznaną", “Być kobietą" oraz “Jeszcze się tam żagiel bieli", które już na zawsze weszły do kanonu polskiej muzyki.
W 2022 roku została wydana długo wyczekiwana przez fanów Majewskiej płyta “Piosenki Korcza i Andrusa". Wszystkie utwory napisali Włodzimierz Korcz i Artur Andrus. Piosenkarka podkreślała w wywiadach, że ten album jest dla niej szczególnie ważny, nie tylko ze względu na atmosferę nostalgicznej podróży w przeszłość. Krążek jest również ukoronowaniem wieloletniej przyjaźni artystki z autorem tekstów Arturem Andrusem oraz kompozytorem Włodzimierzem Korczem.
Od momentu rozpoczęcia swojej kariery muzycznej w latach 70. Alicja Majewska nieustannie koncertowała nie tylko w Polsce, ale i w Europie, Azji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.
Pierwszy raz nagrodę główną Ministerstwa Kultury i Sztuki otrzymała w 1975 roku na 13. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, za wykonanie utworu "Bywają takie dni".
W 1980 za wykonanie piosenki "Jeszcze się tam żagiel bieli" otrzymała drugą nagrodę na 18. KFPP w Opolu, oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Rostocku (NRD).
W 1985 uhonorowana została na festiwalu w Hawanie, a za wykonanie utworu "Dla nowej miłości" otrzymała nagrodę na 22. KFPP w Opolu. Rok później została nagrodzona za utwór "Odkryjemy miłość nieznaną" na kolejnej edycji opolskiego festiwalu.
Podczas 52. KFPP w Opolu w 2015 roku Alicja Majewska odebrała wraz z Włodzimierzem Korczem Honorowy Złoty Mikrofon. Piosenkarka została również uhonorowana Brązowym (2005) i Złotym (2020) Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz otrzymała nagrodę Superwiktora 2021 za całokształt kariery zawodowej.27 maja 2023, podczas drugiego dnia Sopot SuperHit Festiwalu 2023, odebrała z rąk prezydenta Sopotu statuetkę “Bursztynowego Słowika".
Alicja Majewska - życie prywatne i rodzinaAlicja Majewska wyszła za mąż w 1972 roku, mężem piosenkarki został Janusz Budzyński - konferansjer, dziennikarz, redaktor oraz prowadzący teleturniej “Wielka Gra".
Chociaż para rozwiodła się w 1984 roku, pozostawała w dobrych relacjach. Budzyński zmarł w 1990 roku, a artystka bardzo przeżyła jego śmierć. Później nie związała się z żadnym mężczyzną. Alicja Majewska została zapytana kiedyś czy nie żałuje, że nie ma dzieci.
Odpowiedziała wówczas: “Jestem kobietą rozwiedzioną, wdową, nie mam dzieci. Tak się potoczyło moje życie. Na szczęście mam naturę punktowania tego, co mi się udało. Szklanka jest dla mnie zawsze do połowy pełna, a nie pusta."
Wokalistka przez 12 lat opiekowała się sparaliżowaną po udarze matką, która zmarła w 2011 roku w wieku 97 lat. Obecnie Alicja Majewska mieszka w Warszawie i cały czas jest aktywna zawodowo.