The Strokes
- pochodzenie
- USA
Biografia
The Strokes tworzą: Fabrizio Moretti (perkusja), Nick Valensi (gitara), Nikolai Fraiture (gitara basowa), Albert Hammond Jr (gitara) oraz Julian Casablancas (wokal).
Nowojorski kwintet The Strokes to zdaniem wielu krytyków największe odkrycie 2001 roku. Opinię tę zespół zyskał sobie dzięki debiutanckiemu albumowi pt. "Is This It".
Początki zespołu były dosyć trudne. Premiera ich debiutanckiej płyty zbiegła się w czasie z wydarzeniami 11 września 2001, w związku z czym piosenka "New York City Cops" z refrenem "nowojorscy gliniarze nie są zbyt inteligentni" nie mogła być zbyt popularna i amerykańscy wydawcy wahali się, czy ją w ogóle umieścić na płycie.
Tymczasem Pierwszy krążek The Strokes to powiew świeżości na amerykańskim rynku muzycznym - artyści zdołali bowiem ze starych i niezbyt już świeżych składników przyrządzić coś zupełnie nowego i nietypowego. Wpadające w ucho gitarowe riffy doprawione wokalem o fascynującej melodyce obudziły zapadającą w letarg nowojorską scenę rockową.
Niemal wszyscy członkowie zespołu pochodzą właśnie z Nowego Jorku, a kiedy gitarzysta Albert Hammond Jr. zdecydował się na przeprowadzkę z Los Angeles do Nowego Jorku, by móc uczęszczać do szkoły filmowej na tamtejszym uniwersytecie, The Strokes byli już w komplecie.
Wszystko zaczęło się od nagrania demo z zaledwie trzema piosenkami, które we wrześniu 2000 r. ukazało się jako "The Modern Age". Wkrótce legendarny dźwiękowiec - Geoff Travis - zgodził się wydać demo jako maxi-singel pod barwami swojej prestiżowej wytwórni specjalizującej się w muzyce indie, Rough Trade Records.
Płyta ukazała się w styczniu 2001, a już w lutym zespół pojawił się w Wielkiej Brytanii, gdzie bilety na wszystkie koncerty ich debiutanckiego tournee wyprzedały się błyskawicznie. Zdobyli nawet przychylność wymagającej i kapryśnej brytyjskiej prasy ("najfajniejsze skurczybyki na rynku", "zuchwali uliczni poeci", "pełni romantyzmu i namiętności nowojorskiego punk-rocka", a jednocześnie wyrzucający z siebie bez trudu "wybitne, popowe kawałki podlane sosem miłości, nienawiści, pożądania i przeszywającego bólu niezrozumienia - słowem: wszelkie frustracje dorosłości w Technicolorze i na wielkim ekranie").
Teksty piosenek (64)
-
12 51
-
12:51
-
15 Minutes
-
15 Minutes of pain
-
A minor 4-4
-
All The Time
-
Alone together
-
Ask me anything
-
At the Door
-
Automatic stop
-
Babies
-
Bad Decisions
-
Barely legal
-
Between love and hate
-
Clampdown
-
Clear skies
-
Electricityscape
-
Elephant song
-
End has no end
-
Evening sun
-
Fear Of Sleep
-
Hard to explain
-
Hawaii
-
Heart in a cage
-
I can't win
-
I'll try anything once
-
In her prime
-
Is this it
-
Ize of the world
-
Juicebox
-
Killing lies
-
Know your onion
-
Last nite
-
Meet me in the bathroom
-
Mercy, mercy me
-
Modern girls & old fashioned men
-
New York City cops
-
On the other side
-
One Way Trigger
-
Post modern girls
-
Razor blade
-
Razorblade
-
Red light
-
Reptilia
-
Rhythm song
-
Sagganuts
-
Soma
-
Someday
-
Stroke 1921
-
Take it or leave it
-
The end has no end
-
The Ize Of The World
-
The modern age
-
The New Abnormal
-
The way it is
-
This life
-
Trying your luck
-
Under control
-
Vision of division
-
What ever happened
-
When it started
-
You only live once
-
You talk way too much
-
Ze newie