Kobranocka
- data powstania
- 1985
- pochodzenie
- Polska
Biografia
Kobranocka powstała w 1985 roku w Toruniu, a założona została przez byłego członka Nowomowy Andrzeja "Kobrę" Kraińskiego (voc, g) z Jackiem "Szybkim Kazikiem" Bryndalem (bg, voc), Tomaszem Kieliszkiem (dr) i Waldemarem "Zaborem IV" Zaborowskim (sax). Występował m.in. w Toruniu i warszawskim Remoncie, w październiku 1985 odbył wspólną trasę z niemieckim Die Toten Hosen, od którego "pożyczył" muzykę do swego pierwszego przeboju "I nikomu nie wolno się z tego śmiać".
Ogólnopolski rozgłos zyskał dopiero dzięki występowi w następnym roku na FMR w Jarocinie, gdzie wszedł do "złotej dziesiątki" i zdobył nagrodę publiczności. W Jarocinie zagrał już nowy perkusista, Sławomir "Kogut" Ciesielski (eks-Republika). W roku 1987 grupa towarzyszyła na polskich koncertach jugosłowiańskiemu Elektrycznemu Orgazamowi oraz występowała w Moskwie i Pradze, w roku następnym pokazała się m.in. na Muzycznym Campingu w Brodnicy i trasach Krajowej Sceny Młodzieżowej. Ponadto regularnie przyjeżdżała do Jarocina, gdzie zagrała w sumie sześciokrotnie.
Pierwsza płyta Kobranocki, singel "I chociaż was olewam" / "5 minut" / "Los carabinieros", ukazała się w roku 1987. Rok następny przyniósł album w zależności od wydania zatytułowany "Kobranocka" lub "Sztuka jest skarpetką kulawego". Na albumie znalazły się m.in. piosenki "Trzymaj ręce przy Irence","Ballada dla samobójców", "Ela, czemu się nie wcielasz?", "List z pola boju", oraz własna wersje przeboju Republiki "Kombinat".
Drugi album, zatytułowany "Kwiaty na żywopłocie" (1991), nagrany przez Kraińskiego i Bryndala z Piotrem Wysockim (dr; Ciesielski wrócił do Republiki) i Jackiem "Perkozem" Perkowskim (g; z De Mono; eks-Azyl P.; potem T. Love), ukazał się dopiero trzy lata później, ze względu na próby ingerencji firmy Wifon w tekst "Współczucia dla diabła", kobranockowej wersji "Sympathy For The Devil" The Rolling Stones. Utwór "Kocham cię jak Irlandię" zdobył dużą popularność, na której fali Kobranocka z powodzeniem zaprezentowała się na festiwalu Rock Opole '90.
Album "Ku nieboskłonom" z 1992 roku, nagrany został z nowym gitarzystą Adamem "Burzą" Burzyńskim Zmiana ta wpłynęła na zaostrzenie brzmienia i oparcie piosenek na dość ostrych riffach. Z tej płyty pochodzi przebój "Hipisówka".
Rok 1993 stał pod znakiem koncertów, w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poznaniu, na "Rock Opolu", w warszawskiej "Stodole" w listopadzie, na których Kobranocka prezentowała się z nowym basistą Michałem "Kwiatkiem" Kwiatkowskim.
Wydany w 1994 roku na płycie "Niech popłyną łzy" zawierał przebój "Więc mi zdejmij z czoła znamię", a także własne wersje utworów Neila Younga ("Rockin' In The Free World", "Wrecking Ball"). Udział w sesji wzięły znane wokalistki: Kasia Nosowska (Hey), Edyta Bartosiewicz (śpiewała też, jak i Anja Orthodox z Closterkeller, na "Ku nieboskłonom") oraz Martyna Jakubowicz.
W ciągu następnych dwóch lat Kobranocka koncertowała sporadycznie, a Kraiński udzielał się najpierw w grupie General Electric (jej nagrania dostępne są na płycie "Toruńska siła czadowa '95"), a później Butelka. Nieco więcej koncertów dała dopiero w roku 1997 (m.in. pokazała się w Warszawie), występując w składzie Kobra, Wysocki, Klasztor (voc), pod jakim pseudonimem występował Bryndal.
Na początku roku 1993 Kraiński grał na gitarze w grupie Róże Europy, co udokumentował koncertowy album "Marihuana". Ponadto zaśpiewał w akustycznej wersji piosenki "Moja i Twoja nadzieja" Hey. Jest autorem audycji w toruńskim Radiu Gra. Burzyński, Wysocki i Kwiatkowski weszli w skład zespołu KBKW utworzonego z gitarzystą Dariuszem Kozakiewiczem (eks- m.in. Breakout); Burzyński i Kwiatkowski trafili do Kazika Na Żywo. Wysocki grał też w Atrakcyjnym Kazimierzu.
W 1999 roku ukazał się pierwszy wybór hitów Kobranocki zatytułowany "Gold".
Na płytę "O Miłości i Wolności", nagraną w 2001 roku, złożyły się nowe i stare numery. Płytę promował utwór "Raz, jeszcze raz", a na płycie znalazły się także "Ko-menda-nt", czy "Boję się". Materiały promocyjne z tego wydania znajdziesz w dziale multimedia. Na szczególną uwagę zasługuje utwór "Chroma Europa". Gościnnie na płycie między innymi zagrali: późniejszy laureat Fryderyka, B. Hołownia i Ewelina Finta.
W serii "Niezwyciężeni" pojawił się album koncertowy zespołu. Na płycie znalazły się "List z pola boju", "Ela, czemu się nie wcielasz", "Raz, jeszcze raz", "Hipisówka", "Kocham Cię jak Irlandię", "I nikomu nie wolno... ". Płytę wieńczy własna wersja piosenki Tiltu, "Mówię, Ci że...".
Teksty piosenek (72)
-
5 Minut
-
Baba z woza
-
Ballada dla samob
-
Barbarzyńcy się modlą
-
Biedna pani
-
Bitter taste in our bread
-
Boję się, więc jestem
-
Chrystus rodzi si
-
Da
-
Diabeł
-
Dotykaj delikatnie
-
Droga Mario
-
Dzieci ulicy
-
Ela czemu si
-
Gorycz w chlebie
-
Hipis
-
Hymn Apatora
-
I chocia
-
I nikomu nie wolno si
-
Intymne życie mrówek
-
Jak mam zapomnie
-
Jak zapomnieć cię
-
Jestem od Ciebie uzależniony
-
Kaftanik bezpiecze
-
Kocham Cię jak Irlandię
-
Koniec końców
-
Kwiaty na
-
List Z Pola Boju
-
Ludzie za kawa
-
M
-
Mia
-
Moje sumienie
-
Na wzwodzie
-
Nasza miłość zabija
-
Nic już nie będzie normalne
-
Nie bądźmy obojętni
-
Nie obgryzaj paznokci
-
Niech pop
-
Noc ogonem szatana
-
O mi
-
Odchodzę
-
P
-
P
-
Patriotyzm (Nie dla idioty)
-
Pe
-
Po niebosk
-
Przystojny Stefan
-
Rockin in the free world
-
Rozgrzeszenia nie chc
-
Sikaj
-
Stepowanie Kota W Mroku
-
Sztuka jest skarpetk
-
Tak
-
To moja wina
-
To wszy jej oczy wypi
-
Trzymaj r
-
Twoje oczy niebieskie
-
Uwierzy
-
W pogotowiu
-
Wesołych świąt, daleko stąd!
-
Wi
-
Wi
-
Widz
-
Wiem, nie wr
-
Wolna my
-
Wracaj bo tak chc
-
Wracajcie u
-
Wrecking ball
-
Wsp
-
Za idea
-
Zatacz
-
Zazgrzytam z