Reklama

Reklama

Płyty od św. Mikołaja: Świąteczne nowości na prezent

Szukasz muzyki, która wyczaruje w twoim domu niezwykły, świąteczny nastrój? Masz dość kolęd w "tradycyjnych" aranżacjach? A może potrzebujesz inspiracji związanych z wyborem prezentu na Mikołajki? Zobacz, co wybraliśmy dla ciebie spośród świątecznych nowości płytowych...

LemON - "Etiuda zimowa"

"Nie jest to płyta świąteczna, a właśnie zimowa. Taka, jak czuję zimę. Choć nie umiem tego opisać, to umiem o tym zaśpiewać" - mówi o najnowszym albumie lider grupy LemON Igor Herbut. To 11 premierowych utworów: kolędy i pastorałki w czterech językach (po polsku, łemkowsku, białorusku i ukraińsku) oraz autorskie kompozycje zespołu. "Ten album zabiera nas w niezwykłą, śnieżną podróż w pogoni za duchem świąt, jakiego pamiętamy z dzieciństwa" - podkreśla wokalista.

Reklama

Sprawdź tekst utworu "Grudniowy" w serwisie Tekściory.pl!

Ania Wyszkoni - "Kolędy wielkie"

Niezwykły, ciepły głos oraz melodyjne brzmienie fortepianu, kwartetu smyczkowego, gitar akustycznych, trąbki czy perkusji złożyły się na nowoczesne, świeże aranżacje znanych i lubianych kolęd. Coś dla siebie znajdą tu nie tylko fani wokalistki, ale także miłośnicy tradycji w nowym, nietradycyjnym wydaniu. Ciekawostką może być choćby mało znana, staropolska pastorałka "Wielkie nieba". Autorski wybór najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek Ani Wyszkoni został tu dodatkowo wzbogacony przez dwie świąteczne piosenki napisane specjalnie na tą płytę. Jedną z nich jest promująca całość "Od nieba do nieba":

Sprawdź tekst utworu "Od nieba do nieba" w serwisie Tekściory.pl!

Zbigniew Preisner - "W poszukiwaniu nowych dróg: Nowe i stare kolędy"

Wybitny kompozytor ma już na swoim koncie album kolędowy "Moje kolędy na koniec wieku" - od tamtego wydania minęło 16 lat, a Zbigniew Preisner raczy nas świątecznym podarunkiem na miarę nowych czasów: serwuje muzyczną ucztę dla słuchacza wymagającego, poszukującego nowych rozwiązań, podążającego za duchem czasu. Na tej niezwykle nastrojowej płycie - kwintesencji polskiej tradycji Bożego Narodzenia, znajdziemy, prócz utworów znanych z poprzedniego wydania, siedem nowych kolęd do poruszających, ciepłych i mądrych tekstów poetyckich Ewy Lipskiej i Jana Nowickiego. Usłyszymy je w interpretacjach Edyty Krzemień, Beaty Rybotyckiej, Macieja Balcara i Jaśka Karpiela Bułecki z zespołem a także najmłodszych kolędników z Kielc i Krakowa.

Anti Babylon System - "Świątecznie"

Kolędy i reggae - brzmi jak oksymoron? Ważne, żeby święta były pozytywne! Ciepło brzmiące, nowoczesne wersje znanych świątecznych melodii w wydaniu tej bielskiej formacji pokazują nam, że święta nie muszą być nudne, a odpowiadająca im muzyka powinna przede wszystkim cieszyć. Już sama okładka tej płyty napawa pozytywnym nastrojem, dlaczego więc nie podarować bliskim trochę radości?

TGD - "Kolędy świata"

Wydaje ci się, że znasz wszystkie kolędy? Na pewno nie te! Na tym krążku melodie z Armenii, Bułgarii, Hiszpanii, Nigerii, Ameryki Północnej i Południowej przeplatają się z tradycyjnymi polskimi kolędami tworząc niezwykle oryginalne zestawienie. Niewiele jest bowiem albumów, na których świąteczne klasyki, takie jak "Przybieżeli do Betlejem", "Triumfy Króla Niebieskiego" czy "Z narodzenia Pana" sąsiadują z amerykańskimi popowymi hitami (świąteczny utwór "Mary, did you know?), a "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena zlewa się w jeden utwór z kolędą "Nie było miejsca dla ciebie".  

Nagrania dokonano w katowickim Spodku, podczas nastrojowego koncertu świątecznego, gdzie chórowi TGD towarzyszą goście: Anna Maria Jopek, Natalia Niemen i Kuba Badach:

Sprawdź tekst "Mario, czy już wiesz?" w serwisie Tekściory.pl!

Grzegorz Poloczek - "Mały podarunek"

Dla fanów śląskich klimatów św. Mikołaj (i Grzegorz Poloczek) szykuje w tym roku "Mały podarunek" - dosłownie, bo taki właśnie tytuł nosi świąteczna płyta śląskiego satyryka i piosenkarza. Album to w głównej mierze efekt współpracy i przyjaźni duetu Grzegorz Poloczek i Marcin Kindla (znanego choćby ze współpracy z Piotrem Kupichą). W skład rzeczonego "podarunku" weszło 10 utworów, w tym odświeżone wersje kolęd oraz specjalnie na ten krążek napisane pastorałki, takie jak choćby  przesycone klimatem prawdziwie śląskich i rodzinnych świat "Familijo we Wilijo".

Big Band UMFC Warsaw - "Swingujące święta"

Świąteczne melodie jakoś lubią się ze swingującymi rytmami. Przekonuje o tym album nagrany przez Big Band Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod dyrekcją Piotra Kostrzewy. Na płycie usłyszymy znane świąteczne przeboje, jak choćby "Jingle bells", "Santa Claus is coming to town", "A winter wonderland", "Have yourself a merry little Christmas" czy "Rudolf the red - nosed reindeer". To melodie, które, słuchane w grudniu, nigdy nam się nie znudzą. Dynamizm i optymizm tego albumu sprawi, że przedświąteczne porządki (ze swingiem w tle) nie będą już nudnym obowiązkiem...

Golec uOrkiestra - "Koncert kolęd i pastorałek w Bazylice Jasnogórskiej"

Niezwykła atmosfera miejsca, muzyczna mieszanka gatunków: klasyki, folku i rocka, urzekające aranżacje i radosne, dynamiczne głosy braci z Milówki, to połączenie, które musiało zaowocować żywiołową płytą. Album wprawi w magiczny nastrój nie tylko miłośników góralszczyzny.

Podczas koncertu w klasztorze - "sercu narodu polskiego" - brzmienie jasnogórskich organów splatało się z trombitami, górską fujarką i barokowymi instrumentami dętymi, a wszystko to ożywione talentem i charyzmą właściwą tylko prawdziwym góralom. W występie wzięły udział także dzieci: mali kolędnicy z fundacji Braci Golec oraz rodzone pociechy Pawła i Łukasza. Wszystko razem złożyło się na rodzinne, wzruszające widowisko, którego możemy nie tylko posłuchać, lecz także i obejrzeć na dołączonej do wydania płycie DVD.

Tegoroczną, specjalną edycję promuje premierowa piosenka "Liczę na minus":

Sprawdź tekst utworu "Liczę na minus" w serwisie Tekściory.pl!

"Kids & The City. Christmas Edition"

Na koniec propozycja prezentu dla najmłodszych. Czekanie na świętego Mikołaja i wypatrywanie pierwszej gwiazdki z pewnością umilą im specjalnie wyselekcjonowane, świąteczne melodie, pomieszczone w tej edycji na czterech płytach CD. Maluchom na pewno wpadnie w oko urocza i bajkowa okładka płyty. Seria "& The City. Platinum Edition", stworzona i sygnowana przez Piotra Metza, to niezwykła podróż w muzyczne światy, zawsze w towarzystwie najwybitniejszych wykonawców, najpopularniejszych utworów i najznamienitszych kompozycji.

Katarzyna Pająk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy