Reklama

Reklama

Czy "Scream" to najdroższy teledysk w historii muzyki?

Według Wikipedii najdroższym klipem w historii muzyki jest "Scream" Michaela Jacksona i Janet Jackson. Jednak niektórzy mają co do tego wątpliwości.

Według Wikipedii najdroższym klipem w historii muzyki jest "Scream" Michaela Jacksona i Janet Jackson. Jednak niektórzy mają co do tego wątpliwości.
Michael Jackson w teledysku "Scream" /

Według szacunków na wspólny klip Jacksonów wydano 7 milionów dolarów (bez mała 11 milionów dolarów, gdy uwzględnimy inflację). Taka suma sprawiła, że artyści oraz twórca teledysku - Mark Romanek - trafili do Księgi Rekordów Guinessa. 

W tyle miały zostać teledyski Diddy’ego, Michaela Jacksona w wersji solo, MC Hammera, Guns N' Roses oraz Madonny.

Sam klip był odpowiedzią na skandal z 1993 roku (teledysk nagrano w 1995 roku), kiedy to Jacksona oskarżono o molestowanie 13-letniego Jordana Chandlera. Ostatecznie rodzina chłopca i gwiazdor zawarli ugodę. Klip miał pokazywać Jacksona, który odlatuje z Ziemi, gdzie jest wciąż krytykowany i atakowany.

Reklama

Sam twórca krótkiego filmu nigdy nie był przekonany, że ten właśnie teledysk zasłużył na miano najdroższego w historii. W rozmowie ze "Slash Film" reżyser wyznał, iż jego zdaniem dużo droższe były klipy do "Black or White" Michaela Jacksona oraz "Estranged" Gunsów.

Zobacz klip "Scream":

Sprawdź tekst utworu "Scream" w serwisie Tekściory.pl!

Teledyski wymienione przez Romanka stworzył John Landis ("Black or White") oraz Andy Morahan ("Estranged"). Oba zaskakują rozmachem. W "Black or White" pojawili się kultowi aktorzy - Macaulay Culkin oraz George Wendt. Ponadto teledysk zachwycał efektem tzw. "morfingu", czyli techniką płynnego przekształcania obrazu w inny.

Zobacz klip "Black or White":

Sprawdź tekst utworu "Black or White" w serwisie Tekściory.pl!

"Estranged" było natomiast trzecią częścią trylogii, tworzoną przez "Don’t Cry" oraz "November Rain". Do teledysku zaangażowano mnóstwo osób, w tym grupę SWAT, co nie kosztowało mało. Jednak efekt do dziś zaskakuje.

Zobacz klip "Estranged":

Sprawdź tekst utworu "Estranged" w serwisie Tekściory.pl!

Być może racji nie miał i Romanek. Interesującą teorię postawił Kevin Eg Perry z "NME", który uznał, że najdroższy teledysk w historii muzyki kosztował około 150 miliardów dolarów. Jak to możliwe?

Otóż Perry popatrzył nieco szerzej, przez co jego zdaniem najdroższy jest teledysk, który nakręcił Chris Hadfield w kosmosie do utworu "Space Oddity" (cover Davida Bowiego). Bloger szybko policzył, że koszt zbudowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyniósł około 150 miliardów dolarów. A tam właśnie Hadfield postanowił nagrać swój utwór.

Oczywiście jeżeli pod uwagę weźmiemy tylko teledyski nakręcone na naszej planecie, to w dalszym ciągu Michael Jackson ma szansę dzierżyć palmę pierwszeństwa. Ale jeżeli w grę wchodzi również kosmos, to sprawa się odrobinę komplikuję.

Zobacz kosmiczny klip "Space Oddity":

Sprawdź tekst utworu "Space Oddity" w serwisie Tekściory.pl!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL