Reklama

Chodząca inspiracja. Artyści, których natchnął David Bowie

Mierząc się z wielkością Davida Bowiego dużo łatwiej byłoby wymienić kogo nie zainspirował on swoją twórczością i życiem, niż kogo natchnął. Jednak spróbujmy zmierzyć się z legendą i pokazać chociaż niewielki wycinek wykonawców, którzy Bowiemu zawdzięczają bardzo wiele.

Rock

Muzyka Davida Bowiego jest niezwykle trudna do klasyfikowania, jednak nazwisko Brytyjczyka wielokrotnie w jego karierze przewijało się w kontekście niemal wszystkich odmianach rocka. Trudno się dziwić. Oprócz twórczości własnej oraz niezapomnianych duetów, Bowie zainspirował mnóstwo artystów do poszukiwania własnej drogi.

Reklama

Tak zrobił m.in. Marilyn Manson, który w jednym z wywiadów opowiadał: "W dzisiejszych czasach brakuje ikon rocka. Kiedy dorastałem był Iggy Pop i David Bowie, czyli osoby, które miały coś do powiedzenia i miały spory wpływ na muzykę".

W podobnych kategoriach artystę postrzegał Nikki Six z Motley Crue, który przy okazji 66. urodzin Bowiego, nazwał go swoim muzycznym bohaterem.

Lider U2, Bono, jest przekonany, że jego zespół nigdy nie powstałby, gdyby nie wpływ muzyki Brytyjczyka. W dawnym wywiadzie dla Rolling Stone przyznawał on: "David Bowie dla Wielkiej Brytanii i Irlandii jest tym, kim dla Ameryki był Elvis Presley".

Nine Inch Nails to jeden z zespołów, który miał okazję występować na scenie z Davidem Bowiem. Grupa była również zaproszona na jego "Outside Tour" w 1995 roku. Lider NIN, Trent Reznor, nie ukrywał swojego zachwytu nad postacią Bowiego. Spełnieniem jego marzeń było nagranie wspólnego utworu "I’m Afraid of Americans", który trafił na album "Earthlings" legendarnego artysty.

Przyjemności wspólnego nagrywania nie miał natomiast zespół Pixies, jednak David Bowie nie szczędził im pochwał. Lider grupy, Frank Black, odpowiedział na komplementy następująco: "Wiele jego utworów stało się nieodłączoną częścią popkultury".

Muzyka Bowiego miała mieć również ogromny wpływ na Kurta Cobaina z Nirvany (ponoć Bowie był zainteresowany współpracą z muzykiem) oraz Patricka Stumpa z Fall Out Boy, który wprost stwierdził, że płyta "Low" zmieniła jego życie.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: David Bowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje