Reklama

Reklama

Agnetha Faltskog i Bjorn Ulvaeus (ABBA): Love story bez happy endu

"Jestem dziewczyną ze złotymi włosami", śpiewała Agnetha Faltskog w "Thank You For The Music", jednym z wielu przebojów zespołu ABBA. To właśnie w tej dziewczynie ze złotymi włosami zakochał się Björn Ulvaeus, kiedy po raz pierwszy zobaczył ją w telewizyjnym show "Studio 8" w 1968 roku. Jak wspomina, rok później był już zakochany po uszy.

"Jestem dziewczyną ze złotymi włosami", śpiewała Agnetha Faltskog w "Thank You For The Music", jednym z wielu przebojów zespołu ABBA. To właśnie w tej dziewczynie ze złotymi włosami zakochał się Björn Ulvaeus, kiedy po raz pierwszy zobaczył ją w telewizyjnym show "Studio 8" w 1968 roku. Jak wspomina, rok później był już zakochany po uszy.
ABBA w 1976 r.: od lewej Bjorn Ulvaeus, Agnetha Faltskog, Anni-Frid Lyngstad i Benny Andersson /fot. Angela Deane-Drummond/Evening Standard /Getty Images

Choć pierwsze spotkanie przyszłych małżonków nie wypadło idealnie, bo skończyło się na skłóceniu zespołów, z którymi w tamtym czasie oboje występowali, to Björn Ulvaeus już wtedy był pewien jednego: "Ona jest tą właściwą dla mnie osobą". "Byłam w siódmym niebie. Widziałam Björna już kilkakrotnie w telewizji i coś ciągnęło mnie w jego stronę", tak próby nawiązania kontaktu wspomina Agnetha Faltskog.

W połowie 1968 roku w życiu Agnethy pojawił się Dieter Zimmermann, z którym 22 lipca ogłosiła zaręczyny. Na Björna spadło to jak grom z jasnego nieba: "Naprawdę interesowałem się nią, wtedy przeczytałem o jej zaręczynach w gazecie". Na początku 1969 roku zaręczyny zerwano, a Agnetha zaczęła częściej współpracować z Björnem. W lecie piosenkarka wprowadziła się na krótko do apartamentu Ulvaeusa, a niedługo później para wynajęła wspólnie mieszkanie.

Reklama

W wieku 20 lat, po pół roku znajomości Agnetha przyjęła oświadczyny Ulvaeusa, a 6 lipca 1971 r. zostali małżeństwem. Dwa lata później na świat przyszła córka Linda, a w 1977 roku urodził się syn Christian.

W międzyczasie rozwijały się znajomości, które w późniejszym czasie doprowadziły do powstania zespołu ABBA. Benny Andersson i Björn Ulvaeus zaprzyjaźnili się podczas podróży na wspólny koncert swoich zespołów. Drogi młodej gwiazdy, Agnethy Faltskog i jazzowej wokalistki Anni-Frid Lyngstad spotkały się w telewizji.

"Waterloo", nagrany wspólnie utwór przyniósł im zwycięstwo na 19. festiwalu Eurowizji. W późniejszym czasie "Mamma Mia", "Honey Honey", czy "S.O.S" podbiły parkiety taneczne na całym świecie.

Od 1982 roku grupa przestała nagrywać, ale oficjalnie nigdy nie ogłoszono rozpadu zespołu. "Chcemy, żeby ludzie zapamiętali nas takimi, jakimi byliśmy - młodych, pełnych energii i ambicji", tak Björn komentował decyzję o zaprzestaniu współpracy.

Po 9 latach rozpadło się małżeństwo Agnethy i Bjorna. W efekcie powstał jeden z największych hitów zespół, "The Winner Takes It All". Piosenka opowiada o wzlotach i upadkach podczas trwania ich małżeństwa. W jednym z wywiadów Agnetha zdradziła, że to jedna z jej ulubionych piosenek.

"Björn napisał ją o nas, zaraz po tym, jak nasze małżeństwo się rozpadło. Fakt, że powstała kiedy byliśmy w trakcie rozwodu bardzo mnie poruszył. To było niesamowite, ponieważ mogłam umieścić w niej wszystkie targające mną w tamtej chwili uczucia" - wspominała po latach. 

W 1981 roku Ulvaues związał się z Leną Kallersjo, z którą ma dwie córki. Po rozwodzie Agnetha wyszła za mąż za chirurga Tomasa Sonnenfelda, ale ich związek przetrwał niespełna trzy lata. W 2004 roku ukazał się solowy album piosenkarki "My Colouring Book", a po 9-letniej przerwie, do sprzedaży trafiła płyta zatytułowana po prostu "A" (2013).

W styczniu tego roku cała czwórka z ABBY - po raz pierwszy od 2008 r. - pojawiła się publicznie w Sztokholmie na imprezie Mamma Mia! The Party w związku z otwarciem nowej restauracji inspirowanej ich zespołem. Członkowie zespołu przybyli wówczas na miejsce osobno i podobno odmawiali wspólnych zdjęć na czerwonym dywanie. Mimo to fotografom udało się uchwycić moment, w którym słynna czwórka stała obok siebie.

Wreszcie na początku czerwca doszło do wydarzenia, na które czekały miliony fanów na całym świecie - na prywatnej imprezie w Sztokholmie z okazji 50-lecia przyjaźni Ulvaeusa i Anderssona pojawili się wszyscy członkowie grupy ABBA. Agnetha i Frida zaśpiewały piosenkę "The Way Old Friends Do", która pochodzi z wydanej w 1980 r. płyty "Super Trouper". Wokalistki zadedykowały utwór swoim byłym mężom.

Sprawdź tekst utworu "The Winner Takes It All" w serwisie Teksciory.pl!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL