Reklama

Oscarowe dyskwalifikacje

Biograficzny film o Bobie Dylanie "I'm Not There" otrzymał jedną nominację do Oscara. Znane są także nominacje w kategorii "najlepsza muzyka filmowa" i "najlepsza piosenka". Sporym zaskoczeniem jest pominięcie Eddiego Veddera i zdyskwalifikowanie z konkursu gitarzysty Radiohead.

W filmie "I'm Not There" kilku aktorów wciela się w postać Boba Dylana i opowiada o różnych etapach jego życia. Jedną z osób odtwarzających rolę muzyka jest kobieta, Cate Blanchett i to właśnie ona otrzymała nominację do Oscara. Aktorka jest także nominowana za rolę w filmie "Elizabeth: Złoty wiek".

Reklama

Muzyka do filmu "Aż poleje się krew" ("There Will Be Blood") skomponowana przez Jonny'ego Greenwooda z Radiohead została zdyskwalifikowana przez Akademię i nie startuje w rywalizacji o statuetkę za "najlepszą ścieżkę dźwiękową". Zdaniem jurorów muzyka gitarzysty łamie zasady ustalone w regulaminie, gdyż nie została skomponowana specjalnie do filmu. Już wcześniej była częścią projektu "Popcorn Superhet Receiver", stworzonego na potrzeby BBC, a Greenwood otrzymał za nią nagrodę w Wielkiej Brytanii.

Pewnym rozczarowaniem wśród fanów Eddiego Veddera okazało się pominiecie przez Akademię utworu "Guaranteed" z filmu "Into the Wild". W zeszłym tygodniu lider Pearl Jam otrzymał za tą kompozycję nagrodę Golden Globe. "Into the Wild" może zdobyć Oscara w kategoriach "najlepszy aktor drugoplanowy" (Hal Holbrook) oraz "najlepszy montaż".

W kategorii "najlepsza piosenka" statuetki może spodziewać się film "Zaczarowana". Zdobył aż trzy nominacje za piosenki: "Happy Working Song", "So Close" oraz "That's How You Know". Muzykę do nich skomponował Alan Menken, a słowa napisał Stephen Schwartz. Dwie pozostałe nominacje przypadły "Falling Slowly" z filmu "Once" i "Raise It Up" z "August Rush".

W kategorii "najlepsza muzyka filmowa" docenieni zostali m.in. James Newton Howard za ścieżkę do filmu "Michael Clayton" i Alberto Iglesias za kompozycje do "Chłopca z latawcem". Miłym zaskoczeniem jest nominacja dla Michaela Giacchino za muzykę do animowanego filmu dla dzieci "Ratatuj".

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL