Jean Michel Jarre: Warszawa jest mi bliska

Twórcą muzyki do nowego pokazu w Multimedialnym Parku Fontann nad Wisłą został Jean Michel Jarre. Francuski muzyk zagości w Warszawie na cały letni sezon. Premierowa odsłona "Warszawskich Syren" już 1 maja.

Jean Michel Jarre często odwiedza Polskę
Jean Michel Jarre często odwiedza Polskęfot. Artur ZawadzkiReporter

"Warszawa jest mi bardzo bliska - mówi Jean Michel Jarre. - To miasto wspaniale czerpie ze swojej przeszłości jednocześnie nic nie tracąc z nowoczesności. Podziwiam sposób, w jaki historia wplata się tutaj w przyszłość. Energia, jaką czuje się w tym mieście, z pewnością wyróżnia je spośród innych europejskich stolic".

Po raz pierwszy w historii Multimedialnego Parku Fontann usłyszymy dedykowaną warstwę muzyczną przygotowaną przez specjalnie zaproszonego artystę.

"Muzyka Jarre'a jest uniwersalna, ponadczasowa i bardzo europejska - mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady i pomysłodawca projektu. - Co roku przygotowujemy premierowy pokaz łączący animacje, multimedia, efekty świetlne, muzykę i widowiskowe fontanny. W tym sezonie postanowiliśmy pójść o krok dalej i zaprosić do współpracy jednego z najciekawszych współczesnych muzyków oraz zaproponować mu nowe wyzwanie i zaprezentować jego kompozycje w nowym kontekście. Bardzo się cieszę, że tak entuzjastycznie zareagował na tę propozycję i włączył się w współtworzenie projektu".

"Propozycja włączenia mojej muzyki do projektu multimedialnego od razu zyskała moją zgodę i z niecierpliwością czekam na jego realizację" - przyznaje Francuz.

Usłyszymy przekrój jego twórczości, od debiutanckiej płyty "Oxygene", przez legendarne "Equinoxe", aż po ostatni album "Electronica Vol 1: The Time Machine". Nie zabraknie również utworów produkowanych przy współpracy z innymi gwiazdami muzyki elektronicznej, jak choćby "Stardust" Armina van Buurena czy symfonicznej wersji "Acropolis".

Jean-Michel Jarre, Armin van Buuren - Stardust (Audio)

W warstwie wizualnej pokaz będzie opowieścią inspirowaną jedną z najsłynniejszych stołecznych legend - o warszawskiej Syrence. Równie ważne będzie nawiązanie do warszawskiej historii, wspomnienie jednej z bohaterek stolicy - Krystyny Krahelskiej, pseudonim "Danuta", której twarz stała się pierwowzorem warszawskiej syrenki z pomnika stojącego nad Wisłą. Animowaną opowieść stworzył Paweł Piotr Przybył, twórca kilkudziesięciu widowisk multimedialnych, projektów graficznych i animacji. Natomiast programowanie fontann i efektów to dzieło Łukasza Kamila Cisconia (OASE) i Basa Verstraelena (LIGHTLINE).

"Zawsze miałem silne i szczególne związki z Polską. Regularnie bywam w Warszawie. Koncertowanie przed publicznością polską sprawia mi wiele satysfakcji, a częste pobyty pozwalają mi lepiej dostrzegać i rozumieć to, co się tutaj dzieje" - podkreśla Jean-Michel Jarre, który w listopadzie zagra dwa koncerty w naszym kraju w ramach promocji najnowszej płyty "Electronica Vol 2: The Heart of Noise" (premiera 6 maja).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas