Hetman: Nadjeżdża walec

Wydany w czerwcu "Skazaniec" heavymetalowej grupy Hetman to concept-album opowiadający historię człowieka wplątanego w rozgrywki polityczno-kryminalne, ocierające się o terroryzm ogólnoświatowy. W utworze "Terrorism" partie growlu gościnnie nagrał Adrian Pełka, były wokalista grupy April Ethereal. - Chodziło nam o pojawienie się bardzo mocnego akcentu jako symbolu przemocy i agresji - wyjaśnia INTERIA.PL wokalista Paweł Kiljański.

Przypomnijmy, że po wydaniu "Skazańca" Kiljański wraz z Radkiem Chwieralskim (gitara) i Jackiem Zielińskim (perkusja) opuścili Hetman i założyli nową grupę Night Rider. Wokalista jednak wywiązuje się z zobowiązań promocyjnych, więc chętnie wyjaśnia znaczenie tytułu.

Reklama

- Tytułowy skazaniec to postać fikcyjna, ale bardzo realistyczna. Do więzienia trafia za swoją niechlubną działalność i złe rzeczy jakich dokonał w swoim życiu.

W tekście "Skazańca" pojawiają się słowa o strażniku z pękiem kluczy. Zapytaliśmy Kiljańskiego czy to jakieś nawiązanie do grupy Helloween i słynnego cyklu "Keeper Of The Seven Keys".

- Pisząc słowa do utworu "Skazaniec" nie myślałem akurat o Helloween, chodziło mi o ogólny opis atmosfery miejsca odosobnienia jakim może być więzienie. A tak na marginesie to bardzo cenię twórczość Helloween, a szczególnie właśnie "Keepery" - opowiada nam Paweł Kiljański.

Najostrzejszym utworem na "Skazańcu" jest "Terrorism" z partią growlu Adriana Pełki (eks-April Ethereal).

- To miało być brutalne zderzenie dwóch klimatów - delikatnych gitar i odgłosów dziecięcych zabaw z potężnym growlem i motoryką nadjeżdżającego walca, który bezlitośnie wszystko niszczy i miażdży. To tak jak na świecie - niewinni, spokojni ludzie padają nagle ofiarami niszczącej, złej siły jaką jest terroryzm.

- Co najgorsze uderza on nie wiadomo kiedy, nie wiadomo gdzie i może dosięgnąć każdego z nas, czego byliśmy już świadkami w czasie ostatnich kilku lat. Dawniej ludzie stawali do walki ze sobą twarzą w twarz i miało to jakieś zasady moralne. Teraz nastał niestety czas skrytobójców i to w dodatku skierowany często w niewinnych ludzi - to chyba najgorsze - podkreśla Paweł Kiljański.

Przeczytaj cały wywiad z wokalistą Hetmana.

Dowiedz się więcej na temat: Paweł | skazaniec | terroryzm | wokalista | walec | Hetman

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje