Fryderyki 2005: Poznaj laureatów

Zespół Hey, Lech Janerka oraz Rafał Blechacz znaleźli się pośród laureatów tegorocznej edycji nagród polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyki 2005.

Kasia Nosowska (Hey)
Kasia Nosowska (Hey)INTERIA.PL

Po raz pierwszy w 12-letniej historii Fryderyków lista laureatów została opublikowana na specjalnej stronie internetowej, a nie - jak dotąd - podczas uroczystej gali. Statuetki zostaną wręczone laureatom podczas koncertów lub przy okazji innych wydarzeń medialnych z ich udziałem.

Najwięcej, bo aż pięć Fryderyków, otrzymał w tym roku zespół Hey. Grupę wyróżniono w kategoriach zespół roku, album rock/metal - za płytę "Echosystem" - oraz za najlepszą oprawę graficzną tej płyty, a liderkę zespołu, Katarzynę Nosowską, uznano za autora roku i wokalistkę roku.

Tegoroczna edycja Fryderyków to również tryumf Lecha Janerki, uznanego za kompozytora roku. Do muzyka powędrowały w sumie cztery statuetki, w tym także za wideoklip roku i album roku/muzyka alternatywna.

W kategorii piosenka roku utwór Janerki "Rower" zwyciężył ex aequo z piosenką "Prócz ciebie nic" Krzysztofa Kiljańskiego. Ten ostatni tryumfował natomiast w kategorii wokalista roku.

Za największych przegranych można uznać w tym roku zespół Sistars, który mimo największej liczby nominacji (10) zwyciężył tylko w jednej - grupę doceniono w kategorii album roku/hip-hop (nagrodzeni za krążek "A.E.I.O.U").

Wśród tegorocznych nagrodzonych w kategorii muzyka rozrywkowa znaleźli się też m.in. zespół Goya z płytą "Smak słów" (Fryderyk 2005 za album roku), Maria Peszek, uznana za najlepszą nową twarz fonografii, a także brytyjski zespół Coldplay, nagrodzony w kategorii najlepszy album zagraniczny (za krążek "X&Y").

INTERIA.PL

W kategorii jazz tryumfował w tym roku Marcin Wasilewski, uznany muzykiem roku. Został on także nagrodzony Fryderykiem za album roku - w kategorii tej doceniono jego płytę "Trio", nagraną ze Sławomirem Kurkiewiczem i Michałem Miśkiewiczem.

Wśród twórców muzyki poważnej zatryumfował m.in. zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego, Rafał Blechacz, wyróżniony w kategoriach album roku muzyka solowa oraz album roku muzyka orkiestrowa (nagrodzony wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita).

Za album roku/muzyka dawna nagrodzono zespół barokowy Il Tempo pod kierownictwem Agaty Sapiechy (za płytę "Muzyka Zamku Warszawskiego"). W kategorii album roku/muzyka kameralna tryumfowali Grażyna Bacewicz, Bartłomiej Nizioł i Paweł Mazurkiewicz, docenieni za płytę "Bacewicz: utwory na skrzypce i fortepian".

Za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej uznano w tym roku krążek "Lutosławski: Koncert na Orkiestrę; Koncert na wiolonczelę i orkiestrę" nagrany przez Rafała Kwiatkowskiego wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Antoniego Wita.

Specjalne, złote Fryderyki 2005, przyznawane za całokształt twórczości, otrzymali kompozytor i pianista Andrzej Kurylewicz oraz dyrygent Antoni Wit.

Fryderyki wręczane są od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną. W przyznającym je 810-osobowym jury zasiadają m.in. artyści i dziennikarze muzyczni.

Laureaci najważniejszych kategorii Fryderyków 2005:

INTERIA.PL

Wokalistka Roku: Katarzyna Nosowska

Wokalista Roku: Krzysztof Kiljański

Kompozytor Roku: Lech Janerka

Autor Roku: Katarzyna Nosowska

Album Roku pop: Goya "Smak słów"

Album Roku hip-hop/r&b: Sistars "AEIOU"

Album Roku Rock/Metal: Hey "Echosystem"

Album Roku muzyka alternatywna: Lech Janerka "Plagiaty"

Album Roku etno/folk: Kapela ze wsi Warszawa "Wykorzenienie"

Album Roku piosenka poetycka: Grzegorz Turnau "11:11"

Najlepszy album zagraniczny: Coldplay "X&Y"

Piosenka Roku: Lech Janerka "Rower" i Krzysztof Kiljański "Prócz ciebie nic"

Wydawnictwo Specjalne - Najlepsza Oprawa Graficzna: Hey

Wideoklip Roku: Lech Janerka

"Rower"

Nowa Twarz Fonografii: Maria Peszek

Jak oceniasz Fryderyki 2005? Powiedz nam, co myślisz o nagrodzonych wykonawcach!

Zobacz teledyski laureatów Fryderyków 2005 na stronach INTERIA.PL!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas