Mariusz Błaszczak: Opinia policji o Przystanku Woodstock będzie negatywna

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w tym roku opinia policji na temat organizacji Przystanku Woodstock również będzie negatywna. Na taką decyzję szybko zareagowali organizatorzy wydarzenia, którzy wystosowali oficjalne oświadczenie. Jurek Owsiak zaproponował również ministrowi, aby ten przyjechał na festiwal i przekonał się, że impreza jest bezpieczna.

Zabawa pod sceną na Przystanku Woodstock 2016
Zabawa pod sceną na Przystanku Woodstock 2016Fot. MARIUSZ KAPALA / Gazeta Lubuska / Polska PressEast News

W programie "Sygnały Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister Mariusz Błaszczak odniósł się do informacji dziennikarza śledczego Witolda Gadowskiego. Twierdzi on, że kilku Europejczyków z ISIS jest szkolonych do zamachów w Polsce. Mają oni mieć mapy Warszawy, Krakowa i Częstochowy. Gadowski przekonuje, że latem "odbywa się najgorzej chroniona impreza".

Szef MSWiA powiedział, że organizatorzy Przystanku Woodstock nie zwrócili się do policji o pomoc w zabezpieczeniu festiwalu.

"Organizator tkwi w przeświadczeniu, że wszystko będzie fajnie, 'róbta co chceta'. A za naszą zachodnią granicą był zamach, w którym zginął Polak [mowa o zamachu w Berlinie w grudniu 2016 r.]" - dodał minister.

Przystanek Woodstock 2016 decyzją policji po raz pierwszy w historii był częściowo imprezą podwyższonego ryzyka. Ta decyzja zapadła wówczas pod koniec czerwca, niespełna miesiąc przed imprezą.

Jurek Owsiak: Przekuliśmy całe to podwyższone ryzyko na plusInteria.tv

"Opinia Komendanta Miejskiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim przesłana do Fundacji tydzień temu - 31 maja - jest taka sama jak w roku ubiegłym" - czytamy w oświadczeniu Fundacji WOŚP.

"Nie jest ona - jak Pan pisze negatywna - jest ona taka sama jak rok temu. Mówi ona o zagrożeniach i przewidywanych zagrożeniach. Ta opinia została wydana na podstawie naszego zgłoszenia imprezy, którą wysłaliśmy w maju tego roku. Rok temu uznano nasz Festiwal za imprezę o podwyższonym ryzyku i uzasadnienie tej opinii budziło nasze zastrzeżenie - nigdy na Festiwalu nie wybuchły chociażby zamieszki spowodowane nieporozumieniami między subkulturami czy na tle religijnym. Zdajemy sobie sprawę, że w ciągu 22 lat istnienia naszego Festiwalu - Europa zmieniła się. Ale między innymi w zeszłym roku Światowe Dni Młodzieży były imprezą bardzo otwartą i 'wędrującą' i tego podwyższonego ryzyka nie było, ale ja jako obywatel tego kraju widziałem olbrzymie zaangażowanie zawodowych służb w jego zabezpieczenie. Gratulujemy!" - zwrócił się Jurek Owsiak do ministra Błaszczaka.

"W tym roku w otrzymanej opinii Policja kolejny raz deklaruje współpracę z nami - według przesłanego pisma planuje zaangażować nie mniej niż 1570 policjantów. Bardzo dziękujemy za taką decyzję".

"Także my jako organizatorzy wprowadziliśmy kilka istotnych zmian poprawiających bezpieczeństwo - wytyczymy i ogrodzimy miejsca do zabawy przed scenami, wszyscy uczestnicy zabawy będą mieli zakaz wnoszenia napojów i plecaków w ten sektor. Zwiększymy także kontrole przy wszystkich drogach i traktach dojazdowych na festiwal. Wytyczone są nowe, dalekie od miejsca zabawy, miejsca parkingowe dla samochodów. Istota poczucia bezpieczeństwa są przede wszystkim działania starannie wyszkolonych grup Pokojowego Patrolu - kończą oni kilkudniowy kurs dla służb informacyjnych w naszym ośrodku niedaleko Kwidzyna. Policja zawsze podkreśla właśnie ten element całego zabezpieczenia jako doskonale wypracowany. Całość Festiwalu zarządzana jest z Centrum Dowodzenia, które jest przygotowane i przeszkolone na każdą okoliczność i wszelkiego rodzaju sytuacje kryzysowe" - podkreśla Owsiak.

Pokojowy Patrol w akcji na Przystanku Woodstockfot. Piotr DziurmanReporter

Szef Przystanku Woodstock zaprosił też Mariusza Błaszczaka do Kostrzyna nad Odrą.

"Nasz festiwal jest pozytywnym przesłaniem uczącym ludzi wzajemnego poszanowania, a także dbania o siebie i przestrzegania reguł, które na tym festiwalu panują. Ale nawet przez 5 minut nie zwalnia nas to i nigdy nie zwalniało o myśleniu o jego bezpieczeństwie. Jeśli Pan chce to zrozumieć - najlepiej byłoby to zrobić odwiedzając nas, co czynili pana poprzednicy. Przez kilka lat naszymi gośćmi byli Komendanci Główni Policji, którzy mieli okazje na własne oczy zobaczyć, jak skonstruowana jest ta ogromna machina i obserwować standardową wizytę służb antyterrorystycznych, które dokładnie sprawdzały każda woodstockową scenę. Półtora tygodnia temu wysłaliśmy propozycję spotkania z Komendantem Głównym Policji w celu zaprezentowania naszych planów dotyczących zabezpieczenia 23. Przystanku Woodstock. Wciąż czekamy na odpowiedź" - kontynuuje Owsiak.

"Panie Ministrze! Bardzo proszę w swoich wypowiedziach nie upolityczniać Festiwalu. Przystanek Woodstock jest dla wszystkich i ze wszystkimi. Gościmy tam wiele organizacji pozarządowych, które przekazują młodym ludziom swoje pomysły na to, jak pozytywnie odnaleźć się w dzisiejszym świecie, to tam ludzie mogą spotkać się ze swoimi rówieśnikami na Przystanku Jezus i działaczami, którzy walczą o prawa człowieka, przyrody czy na naszym stoisku nauczyć się pierwszej pomocy" - pisze szef WOŚP.

Jurek Owsiak podsumował 22 Przystanek WoodstockInteria.tv

Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. W tym roku na czterech scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata.

W Kostrzynie nad Odrą (3-5 sierpnia) wystąpią m.in. House Of Pain, Archive, Amon Amarth, Trivium, Orange Goblin, Kyle Gass Band, The Exploited, The Qemists, Nothing But Thieves, Slaves, Prong, Mando Diao, Frank Turner, Wilki, Mchał Urbaniak i Urbanator, Domowe Melodie, Clock Machine, The Bloody Beetroots, RSC, Mesajah, LemON, Zdrowa Woda, Roan, Oddział Zamknięty i Dr Misio.

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.

Przystanek Woodstock 2016: Harce w błocieWOŚPWOŚP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas