Eurowizja 2024
Reklama

Eurowizja 2024: Nagła decyzja Słowenii zaszokowała uczestników

Słoweńska telewizja RTVSlo zdecydowała się na wewnętrzną selekcję swojego reprezentanta na Eurowizję 2024. Tym razem wybór padł na Raiven, od dawna będącej w czołówce tamtejszych artystów. Czy ten wybór się opłaci?

Słoweńska telewizja RTVSlo zdecydowała się na wewnętrzną selekcję swojego reprezentanta na Eurowizję 2024. Tym razem wybór padł na Raiven, od dawna będącej w czołówce tamtejszych artystów. Czy ten wybór się opłaci?
Raiven /Mario Wurzburger /Getty Images

Raiven (sprawdź!) jest dobrze znana miłośnikom konkursu,trzykrotnie próbowała swoich sił w krajowych selekcjach, zawsze o krok od zwycięstwa, jednak bez ostatecznego sukcesu. Tym razem słoweński nadawca podjął decyzję o rezygnacji z otwartych selekcji, co jest sporym zaskoczeniem... i wielką szansą dla wokalistki.

Tym samym Słowenia poszła pod prąd ogólnie przyjętej tradycji, wedle której kraje wyłaniają reprezentację w czasie wewnętrznego konkursu. Oczywiście spotkało się to z falą komentarzy - w kraju i za granicą.

Reklama

Dlaczego Słowenia rezygnuje z otwartych selekcji?

Zmiana strategii wyboru artysty wynika z chęci zaprezentowania artysty z już ugruntowaną pozycją. Maša Kljun, szefowa słoweńskiej delegacji, podkreślała znaczenie doświadczenia i historii, którą artysta przynosi na konkurs. Ważna była też silna pozycja Raiven w mediach społecznościowych.

Nowy utwór Raiven, zatytułowany "Veronika", został zaprezentowany podczas specjalnego programu 20 stycznia. Miesiąc później ukazał się jej album "Sirene".


Kim jest Raiven ze Słowenii?

Sara Briški Cirman, znana jako Raiven, to wszechstronna artystka o bogatym muzycznym dorobku. Jej twórczość obraca się wokół takich gatunków jak elektropop, elektroopera oraz opera alternatywna. Ukończyła studia magisterskie w klasie śpiewu operowego i jest cenioną mezzo-sopranistką oraz harfistką. Raiven zyskała uznanie, występując na serbskim festiwalu Exit, gdzie przyciągnęła największą publiczność w historii tego wydarzenia.


Słowenia na Eurowizji - historia i sukcesy

Jako niepodległe państwo, Słowenia zadebiutowała na Eurowizji w 1993 roku. Reprezentanci tego kraju najwyżej w historii uplasowali się na siódmym miejscu. Słowenia od dawna ma problem by przebić się przez szklany sufit półfinałów konkursu. W ostatnich latach poszukiwała nowych sposobów na wzmocnienie swojej pozycji na eurowizyjnej scenie, a wybór Raiven może być krokiem w dobrym kierunku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Eurowizja 2024 | Słowenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy