Eurowizja 2019

Reklama

Ukraina nie wyśle reprezentanta na Eurowizję

Ukraina nie wyśle swojego reprezentanta na tegoroczny festiwal Eurowizji w Tel Awiwie - poinformowała w środę Narodowa Społeczna Teleradiokompania Ukrainy (NOTU). Przyczyną jest spór o występy na scenach w Rosji.

"Narodowy konkurs w 2019 roku ujawnił (...) systematyczny problem przemysłu muzycznego na Ukrainie: związki artystów z show-biznesem na terytorium państwa agresora (Rosji), które w piątym roku konfliktu militarnego wciąż pozostają bardzo ścisłe. Część społeczeństwa to akceptuje, jednak druga część jest tym oburzona" - wyjaśniła NOTU w komunikacie.

Przeprowadzony 23 lutego przez NOTU konkurs narodowy wyłonił reprezentantkę Ukrainy - została nią piosenkarka Maruv. Wcześniej poinformowała ona, że na kwiecień ma zaplanowane koncerty w Moskwie i Petersburgu, co wywołało negatywne komentarze mediów i użytkowników sieci społecznościowych.

Reklama

Sprawdź tekst piosenki "Siren Song" w serwisie Teksciory.pl!

W poniedziałek Maruv oświadczyła, że gotowa jest zrezygnować z tych występów, jednak nie może przyjąć warunków swojej współpracy z NOTU. Jak mówiła, w umowie z nadawcą zakazano jej m.in. improwizowania na scenie bez zezwolenia NOTU oraz rozmawiania z prasą bez uzgodnienia z tą instytucją.

Tego samego dnia NOTU poinformowało, że Maruv nie pojedzie na Eurowizję. "Sytuacja wokół konkursu narodowego w tym roku nosi oznaki upolitycznienia" - oświadczyła kompania. Uznano, że wydarzenia związane z Eurowizją wywołują niebezpieczeństwo nasilenia podziałów w ukraińskim społeczeństwie.

Sprawdź tekst piosenki "Drunk Groove" w serwisie Teksciory.pl!

NOTU zwróciła się następnie do finalistów konkursu, którzy zajęli w nim drugie i trzecie miejsce: grupy Freedom Jazz Girls Band oraz grupy Kazka, jednak te także odmówiły udziału w Eurowizji.

W środę rząd w Kijowie polecił radzie radiofonii i NOTU zmianę zasad doboru uczestników Eurowizji. Wicepremier Wiaczesław Kyryłenko zwrócił się także do parlamentu o opracowanie ustawy, która regulowałaby występy ukraińskich artystów w Rosji.


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Eurowizja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy