Wojciech Młynarski kończy 70 lat

Poeta, dramaturg, kabareciarz, autor takich przebojów jak "Jesteśmy na wczasach" czy "Nie ma jak u mamy" kończy w sobotę, 26 marca, 70 lat. Wojciech Młynarski nie zamierza przejść na emeryturę, bo jak sam mówi, ciągle ma ochotę pisać.

Wojciech Młynarski to legenda polskiej piosenki
Wojciech Młynarski to legenda polskiej piosenkiAKPA

Wojciech Młynarski jest najbardziej znany jako kompozytor i autor tekstów piosenek. Tłumaczy również teksty zagranicznych bardów - na swoim koncie ma przekłady utworów George'a Brassensa. Jest również jednym z najbardziej cenionych polskich satyryków, twórcą wielu kabaretowych przebojów jak "W Polskę idziemy", "Po prostu wyjedź w Bieszczady", "Ludzie to kupią", czy "W co się bawić".

Urodził się 26 marca 1941 roku w Warszawie. W 1963 roku ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów związał się z klubem studenckim Hybrydy, w którym udzielał się w kabarecie i teatrze. Później współpracował z Kabaretem Dudek oraz Kabaretem Owca.

Zasłynął ze swoich autorskich recitali. Od 1963 roku cyklicznie uczestniczył w Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wielokrotnie był nagradzany za swoją twórczość. W 2008 roku na festiwalu został uhonorowany Nagrodą Grand Pix, Polskie Radio przyznało mu Diamentowy Mikrofon, a Fundacja Kultury Polskiej wręczyła nagrodę Złotego Berła w wysokości 110 tys. złotych.

Od początku swojej kariery związany jest z Telewizją Polską. W latach 60. rozpoczął pracę w telewizyjnej redakcji rozrywki. Jednym z najbardziej znanych cykli, jakie wtedy stworzył, była seria piosenek - "Porady sercowe". Jedna z nich, zatytułowana "Polska miłość" weszła do klasyki repertuaru poety.

W latach 70. Młynarski tworzył libretta operowe i musicalowe, między innymi "Henryk VI na łowach", "Cień" czy "Awantura w Recco". Współpracował również z teatrem Ateneum, w którym dawał własne recitale autorskie, oparte na twórczości Brela, Hemara, Ordonki i Wysockiego. Ponadto przekładał na język polski piosenki z zagranicznych musicali, między innymi - "Jesus Christ Superstar" i "Chicago".

Zobacz Wojciecha Młynarskiego w Opolu, w 1988 roku:


W 2000 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności w ruchu studenckim, oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej z okazji jubileuszu 50-lecia ZSP. Ponadto podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd.

Piosenki Młynarskiego to - jak on sam mówi - felietony śpiewane.

"To jest coś w rodzaju takiego pomieszania, że intencja jest publicystyczna, ale w niektórych utworach to pozostaje publicystyką śpiewaną, a w niektórych utworach publicystyka miesza się ze sformułowaniami poetyckimi i to przemieszanie daje bardzo dobre efekty" - tłumaczył Młynarski podczas wywiadu dla Polskiego Radia.

Pomimo upływu lat Wojciech Młynarski nie przestaje tworzyć. W ubiegłym roku napisał teksty dla Ireny Santor i Stanisławy Celińskiej, a po wakacjach ukaże się płyta Michała Bajora z jego tłumaczeniami.

"Na płycie znajdą się tłumaczenia najpiękniejszych, klasycznych piosenek francuskich. Michał Bajor obecnie pracuje nad tymi tekstami w studiu. Płyta zapewne ukaże się na jesieni" - zapowiedział w rozmowie z PAP Life Młynarski.

Poeta dodał, że stara się nie przywiązywać dużej wagi do swojego wieku, a ciągła praca twórcza bardzo mu w tym pomaga.

"Staram się specjalnie nie przejmować upływającym czasem, ale kalendarz pokazuje to, co pokazuje. Najważniejsze, żeby było zdrowie i żeby można było jeszcze coś napisać coś, co się ludziom spodoba. Emerytura? Ciągle mam ochotę pisać, a emerytura w takich zawodach jak mój nie istnieje" - powiedział PAP Life Wojciech Młynarski.

Wojciech Młynarski i przebój "Jesteśmy na wczasach":


W tym roku Wojciech Młynarski odebrał specjalna nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. Po wakacjach w Teatrze Ateneum odbędzie się benefis artysty.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas