Reklama

Reklama

Diana Krall powraca do Polski. Koncert w 2023 r. [DATA, MIEJSCE, BILETY]

Kanadyjska pianistka i wokalistka jazzowa Diana Krall 9 maja 2023 r. wystąpi na jedynym koncercie w COS Torwar w Warszawie.

Kanadyjska pianistka i wokalistka jazzowa Diana Krall 9 maja 2023 r. wystąpi na jedynym koncercie w COS Torwar w Warszawie.
Diana Krall prywatnie jest żoną Elvisa Costello /Karwai Tang/WireImage /Getty Images

Wokalistka i pianistka urzeka słuchaczy swoim głosem już ponad 25 lat. Pierwsze wielkie sukcesy odniosła w latach 90., a jej płyty regularnie pokrywały się wtedy złotem i platyną. Największą sławę przyniósł jej album "When I Look in Your Eyes" z 1999 roku, który aż 52 tygodnie spędził na szczycie jazzowego notowania Billboardu i przyniósł Dianie Krall aż dwie nagrody Grammy.

"Album 'This Dream of You' z 2020 roku pokazuje, że jej niezmienna formuła w dalszym ciągu działa jak perfekcyjnie naoliwiona maszyna. Nie tak prosto stale przeskakiwać zawieszane coraz wyżej poprzeczki, gdy trzeba wykrzesać z siebie maksimum emocji, ale kanadyjska artystka robi to z taką łatwością, że wszyscy jej zazdrościmy. Pozazdrościcie i wy, jak już doświadczycie tego na żywo" - czytamy w zapowiedzi koncertu w Warszawie.

Reklama

Występ Diany Krall odbędzie się 9 maja 2023 w COS Torwar. Bilety do sprzedaży trafią 21 października o godz. 10:00.

Kanadyjska artystka wielokrotnie występowała przed polską publicznością - ostatni koncert na Torwarze odbył się w październiku 2015 r. Później swoje największe przeboje wykonała w czerwcu 2019 r. w Tauron Arenie.

Diana Krall - życie i twórczość

Krall urodziła się i dorastała w kanadyjskiej prowincji Brytyjska Kolumbia, położonej w zachodniej części Kanady. Jej rodzinnym miastem jest Nanaimo, które znajduje się niedaleko od Vancouver. Wprawdzie rodzice nie wykonywali muzycznych zawodów (mama była nauczycielką, ojciec księgowym), ale muzyka była im bliska, więc posłali córkę na lekcje gry na pianinie, gdy skończyła 4 lata. Szybko okazało się, że Diana ma ogromny talent.

Miłością do muzyki z lat 20. i 30. zaraził Krall ojciec. Dzięki niemu pokochała takich artystów jak Fats Waller, James P. Johnson czy Earl Hines. Jak mówiła po latach, tata posiadał prawdopodobnie wszystkie nagrania Fatsa Wallera. Córka z kolei próbowała z czasem je opanować. W wieku 15 lat Diana po szkole często grywała w lokalnych restauracjach i barach, między innymi właśnie kompozycje Wallera. Wkrótce otrzymała stypendium na prestiżowej uczelni muzycznej Berklee College of Music w Bostonie.

Na wschodzie Stanów Zjednoczonych Diana Krall spędziła dwa lata, a potem przeprowadziła się do Los Angeles. Właśnie w Mieście Aniołów poznała wybitnych jazzmanów Johna Claytona, Jimmy'ego Rowlesa i Raya Browna, który był jej mentorem, a potem zagrał na jej drugim albumie "Only Trust Your Heart".

Album ten okazał się ważnym krokiem w karierze Kanadyjki, ponieważ zapoczątkował jej znajomość z legendarnym producentem Tommym LiPumą, który w portfolio miał takie sławy jak Barbra Streisand czy George Benson. Laureat pięciu nagród Grammy produkował następnie większość albumów Diany.

Prywatnie jest żoną gwiazdy rocka Elvisa Costello. Ma z nim dwóch bliźniaków urodzonych w 2006 roku w Nowym Jorku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy