L.U.C zaprasza na "Rymoliryktando"

Słowo zawsze było niezwykle istotnym elementem twórczości L.U.C.-a i tym razem z jego inicjatywy zorganizowane zostanie "Rymoliryktando", czyli ogólnopolskie dyktando, które odbędzie się 19 listopada w Fabryce Trzeciny w Warszawie.

"Rymoliryktando" to kolejny z rozlicznych projektów L.U.Ca
"Rymoliryktando" to kolejny z rozlicznych projektów L.U.CaAKPA

"Rymoliryktando" ma być w założeniu imprezą promującą kulturę słowa i bogactwo językowe poprzez rozrywkę. To jednak przede wszystkim kolejny zaangażowany projekt, walczący z dewastacją słowności w rozumieniu moralnym. Akcja organizowana jest przez jednego z najbardziej cenionych tekściarzy młodego pokolenia Łukasza "L.U.C.-a" Rostkowskiego w kooperacji z Narodowym Centrum Kultury. Projekt stanowi fragment minifestiwalu werbalnego Dzień Słowa i odnosi się zarówno do słów w wymiarze poetyckim, jak i dziennikarskim, uwzględniając wspomniany moralny wydźwięk.

"Choć moje życie to istny kalejdoskop, danego słowa staram się psychodelicznie wręcz dotrzymywać" - mówi inicjator całego wydarzenia, L.U.C.

"Obserwując jednak nasz świat, w którym remonty nigdy nie kończą się zgodnie z danym słowem a dżentelmeńskie słowo jest jak pragnienie przy kombinatorycznym oceanie sprite (nie ma szans) myślę, że warto walczyć o słowność - dla lepszych relacji między nami" - dodaje artysta.

Dyktando zainicjowane przez L.U.C.-a nie jest kontynuacją katowickiego dyktanda, którego kolejną edycję zaplanowano na luty 2012 roku. "Rymoliryktando" można nazwać jego alternatywną, performatywno-artystyczną wersją, opartą na skomplikowanych i futurystycznych tekstach Rostkowskiego, które mogą być prawdziwym sprawdzianem znajomości ortografii i semantyki. Projekt ma charakter nieco humorystyczny, niemniej dotykać będzie spraw ważkich, przywracając wartość ludzkim obietnicom. Gościem honorowym listopadowego wydarzenia będzie Magdalena Bochenek, zaś nad jego wiarygodnością i poziomem merytorycznym czuwać będzie Rada Języka Polskiego z dr Katarzyną Kłosińską na czele. Organizatorzy zapowiadają, że dyktando docelowo będzie odbywać się co roku we wrześniu - pomiędzy rozpoczęciem roku szkolnego a akademickiego.

Premierowa edycja "Rymoliryktanda" składać się będzie z trzech części. Pierwsza z nich to tytułowe "Rymoliryktando", przeprowadzone przez L.U.C.-a. Zadanie nie będzie należało do najłatwiejszych, ponieważ artysta przewidział dla uczestników liczne utrudnienia rodem z gier komputerowych. Śmiałkowie poza bogatą wiedzą lingwistyczną będą musieli wykazać się umiejętnością odnalezienia się w trudnych okolicznościach sztuki happeningu i desylabizacji. Prace będą profesjonalnie oceniane przez doktorantów wydziału Polonistyki pod przewodnictwem dr Katarzyny Kłosińskiej.

Drugim elementem listopadowego wydarzenia będą panele językowe, stanowiące jego merytoryczną część. Przygotowała je dr Kłosińska, która zaprosiła do nich znawców języka oraz popularnych twórców. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w dwóch debatach. W ramach pierwszego panelu pt. "Ile ważą słowa" będziemy mieli okazję posłuchać wykładów profesora Bralczyka czy Mirosława Pęczaka z tygodnika "Polityka". Druga debata, prowadzona przez Bartka Chacińskiego, pod tytułem "Jak warzą słowa" będzie rozmową z artystami o kreacji słowa.

Ostatnim elementem "Rymoliryktanda" będzie koncert opatrzony hasłem "Jak słowo daję". W ramach niego wybitni polscy tekściarze i wokaliści będą recytować teksty do nowoczesnej muzyki. Obok L.U.C.-a i Abradaba wystąpi m.in. Magda Umer - wybitna polska aktorka i piosenkarka, znana ze znakomitych interpretacji tekstów Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego; Stanisław Soyka czy znany z futurystycznych recytacji zespół Trzeci Wymiar.

Czytaj także:

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas