M.I.A.

M.I.A.
pochodzenie
Wielka Brytania
imię i nazwisko
Mathangi Arulpragasam
3,9
Oceń
Głosy
156

Biografia

"Naprawdę nazywa się Mathangi Maya Arulpragasam, ale świat zna ją pod pseudonimem M.I.A. Jest brytyjską wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów i producentką, ale ze względu na swoje tamilskie pochodzenie i waleczny charakter - wojowniczką za sprawy, które inni z góry uznają za przegrane. Upomina się o imigrantów, walczy o prawa kobiet, o środowisko, o rozsądną konsumpcję. Boi się jej branża muzyczna, bo Maya mówi, co myśli, ale boją się też media, bo lubią tylko takie kontrowersje, które mogą kontrolować. A środkowy palec pokazany milionom telewidzów podczas transmitowanego live występu na Super Bowl już nie mieści się w tej kategorii..." - tak sylwetkę artystki i aktywistki podpisującej się pseudonimem M.I.A., będącym skrótem hasła Mission in Action, przedstawiali organizatorzy festiwalu OFF anonsując ją w programie imprezy w 2018 roku. 

Pochodząca ze Sri Lanki wokalistka ma na koncie pięć studyjnych albumów, na których znalazły się piosenki utrzymane w wielu różnych gatunkach muzycznych - od rapu, przez elektronikę (także taneczną), po alternatywny pop i r&b. Artystka była za nie wielokrotnie wyróżniana. Maya ma na swoim koncie m.in. nominację do Oscara - za utwór "Paper Planes", wykorzystany w filmie "Slumdog. Milioner z ulicy" Danny'ego Boyle'a.

M.I.A. ma na koncie także biograficzny film dokumentalny (obraz skupia się przede wszystkim na dzieciństwie spędzonym przez gwiazdę na Sri Lance, początkach kariery muzycznej i jej zaangażowaniu w sprawę Tamilskich Tygrysów) "Matangi/Maya/M.I.A".


Albumy (2)

Najlepsze tematy