Kumka Olik
- data powstania
- 2006
- pochodzenie
- Polska
Biografia
Początki zespołu sięgają 2006 roku. Trzy lata póżniej wydali swój debiutancki album, zatytułowany "Jedynka". Obecnie grają w składzie - Mateusz Holak (muzyka, teksty, gitara, wokal), Kuba Holak (bas), Max Psuja (perkusja) oraz Mateusz Błaszak (gitara, instrumenty klawiszowe).
Grupa powstała w maleńkim Mogilnie, gdzie już w 2006 roku Mateusz Holak nagrał swoje pierwsze piosenki w zaadaptowanej specjalnie do tego piwnicy.
Rok później do Mateusza Holaka dołączył Sławek Szczeblewski. W takim zestawieniu zagrali koncert w Mogilnie, na otwarcie klubu Magazyn SS. Kolejne występy doprowadziły Kumka Olik na scenę Festiwalu w Opolu w koncercie "Debiuty" z coverem Republiki - "Biała Flaga".
W lipcu 2007 roku zespół dwukrotnie wystąpił na festiwalu Jarocin Festival 2007 - zgarniając jedną z nagród w piątek oraz wystąpił podczas koncertu laureatów w niedzielę. W sierpniu zespół podpisał kontrakt z firmą Universal Music Polska na 3 płyty długogrające. Jeszcze w tym samym roku Kumka Olik otworzył dwa ostatnie, pożegnalne koncerty zespołu Pidżama Porno, a do zespołu dołączył Mateusz Błaszak.
W marcu 2008 roku pod okiem Tomka Bonarowskiego w gdańskim RG Studio zespół rozpoczął rejestrowanie piosenek na debiutancki album.
Lato tego samego roku przyniosło występy na największych polskich festiwalach, w tym między innymi w Jarocinie i FMK Rafineria. Jesień upłynęła na kolejnych przygotowaniach do wydania płyty, w tym rejestracja teledysku oraz sesje zdjęciowe.
Na początku 2009 roku ukazał się debiutancki album zespołu "Jedynka". Tytuł został zaczerpnięty od jedynej wydanej płyty zespołu Malarze i Żołnierze, w którego liderem był ojciec braci Holak. Singlem promującym krążek jest piosenka "Zaspane poniedziałki". Po wydaniu płyty zespół ruszył w trasę koncertową po całym kraju, obejmującą około 25 koncertów.
W 2010 roku doszło do przetasowań personalnych w składzie - odszedł Sławomir Szczeblewski, a na jego miejsce przyjęto Maxa Psuję. W tym ustawieniu nagrano drugą płytę, "Podobno nie ma już Francji". Gościnnie na krążku pojawił się trębacz i producent muzyczny Tomasz Bonarowski, mający na swoim koncie współpracę między innymi z Myslovitz, Comą, Krzysztofem Krawczykiem i Eweliną Flintą. Album spotkał się z umiarkowanym przyjęciem, choć doczekał się również entuzjastycznych recenzji.
Po kilku miesiącach koncertowania, zespół rozpoczął przygotowania do nagrania nowego materiału, który światło dzienne ujrzał w październiku 2011 roku. Na płycie zatytułowanej "Nowy koniec świata" gościnnie pojawił się Wojciech Waglewski, grając na gitarze i śpiewając w utworze "Przepowiadanie przez powtarzanie".
Płytę zrealizował Szymon Swoboda z pomocą zespołu, miksem zajął się Ben Findlay, współpracownik m.in. Petera Gabriela, Stinga, Jeffa Becka, Massive Attack czy Primal Scream, a także Anny Marii Jopek. Pierwszym singlem promującym album została piosenka "Szukam się".
(Źródło: RMF FM; uzup. własne)
Teksty piosenek (22)
-
Bardziej postaraj si
-
Bardziej u
-
By
-
Dobrze Różnimy Sie (feat. Ola Bilińska)
-
Grzeczne dziewczynki
-
Jak mnie kochasz, to mnie puść
-
Jakby
-
Koduj
-
Korkoci
-
Miasto was nie lubi
-
Musz
-
Nerwowo
-
Nie zastanawiam si
-
Niepoprawnie kolorowych snów
-
Podobno nie ma już Francji
-
Rozczarowany Ołówek
-
Si
-
W rytmie Joy Division
-
Yoko Eno
-
Zaraz kończą się wakacje
-
Zaspane poniedzia
-
Zaspane poniedziałki