Gwen Stefani

Gwen Stefani fot. East News
data urodzenia
3.10.1969
pochodzenie
USA
3,9
Oceń
Głosy
407

Biografia

Gwen Stefani - początki kariery

Gwen Renée Stefani - amerykańska piosenkarka solowa oraz wokalistka zespołu rockowego No Doubt, która urodziła się 3 października 1969 roku w Fullerton, w Kalifornii. Ojciec artystki - Dennis Stefani jest amerykaninem włoskiego pochodzenia i pracował jako dyrektor ds. marketingu Yamaha, a matka Patti (z domu Flynn) jest Irlandką i pracowała jako księgowa.

Rodzice byli fanami muzyki ludowej, artystka miała zatem kontakt z muzyką takich artystów jak Bob Dylan i Emmylou Harris. Piosenkarka ma dwójkę młodszego rodzeństwa, Jill i Todda, oraz starszego brata Erica. Eric był klawiszowcem w No Doubt, zanim opuścił zespół, aby rozpocząć karierę w animacji w The Simpsons.

Stefani chodziła do Loara High School, którą ukończyła w 1987 roku. Po szkole średniej spędziła niespełna semestr w Fullerton College, a następnie na California State University w Fullerton, porzuciła ją w 1987 roku aby kontynuować swoją karierę muzyczną.

Gwen Stefani: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Międzynarodowe sukcesy Gwen Stefani zaczęła odnosić w zespole No Doubt, wraz z ukazaniem się w 1995 albumu “Tragic Kingdom". W 2004 roku podczas przerwy w działalności No Doubt, rozpoczęła karierę solową i wydała album “Love. Angel. Music. Baby.", którego produkcją zajęli się m.in. André 3000 i Linda Perry. Popularnymi piosenkami Gwen Stefani z tej płyty jest “What You Waiting For" czy “Cool".

Pod koniec roku 2006 Gwen wydała drugi solowy album - “The Sweet Escape", który promowała singlem “Wind It Up". W 2014 roku miał pojawić się jej trzeci solowy album, który zapowiadała singlami “Baby Don’t Lie" oraz “Spark the Fire". Premiera płyty została jednak przesunięta. 18 marca 2016 roku wydała na rynek album “This Is What the Truth Feels Like", który promowała singlami “Used to Love You", “Make Me Like You" oraz “Misery".

Artystka występowała w roli trenerki w siódmej oraz dziewiątej edycji programu “The Voice". 14 listopada 2016 roku piosenkarka została wyróżniona przez magazyn “Glamour" tytułem Kobiety roku.

Gwen Stefani: koncerty i dorobek artystyczny

W 2004 roku artystka zaprojektowała swoją pierwszą kolekcję ubrań L.A.M.B (skrót tytułu jej albumu “Love. Angel. Music. Baby.") Również w 2004 roku wystąpiła w roli Jean Harlow w filmie Martina Scorsese “Aviator".

W trakcie swojej kariery solowej zdobyła kilka nagród muzycznych, w tym nagrodę Grammy, nagrody MTV Video Music Awards, nagrodę American Music Award, nagrodę Brit Award i nagrody Billboard Music Awards. Z No Doubt zdobyła dwie nagrody Grammy. W 2005 roku magazyn Rolling Stone nazwał ją “jedyną prawdziwą gwiazdą rocka, jaka pozostała w radiu lub MTV" i umieściła ją na okładce magazynu.

Kilku współczesnych krytyków muzycznych określa Stefani mianem “księżniczki popu". W 2012 roku VH1 umieściło Gwen Stefani na trzynastym miejscu na swojej liście “100 największych kobiet w muzyce". 

Główny singiel z płyty “Love. Anioł. Muzyka. Baby." Gwen Stefani - "What You Waiting For?", został uznany przez Pitchfork za jeden z najlepszych singli artystki, a później umieścił go na szesnastym miejscu na liście “50 najlepszych singli 2004 roku". 

Życie prywatne i dzieci Gwen Stefani

Była w związku z Tonym Kanalem. W latach 2002-2016 mężem Gwen Stefani był Gavin Rossdale. Gwen Stefani ma z nim troje dzieci - synów: Kingstona Jamesa McGregora (ur. 2006), Zumę Nestę Rocka (ur. 2008) i Apolla Bowie Flynna (ur. 2014). 

Później Gwen Stefani ogłosiła swój związek z Blake'iem Sheltonem, artystą muzyki country i współgwiazdą “The Voice". Odkąd zostali parą, wielokrotnie ze sobą współpracowali. W 2015 roku muzycy napisali wspólnie utwór “Go Ahead and Break My Heart", to wtedy rozpoczął się ich związek. Duet pojawił się na albumie Sheltona “If I'm Honest" z 2016 roku. Para ogłosiła swoje zaręczyny 27 października 2020 roku, następnie pobrała się 3 lipca 2021 roku na ranczu Sheltona w Oklahomie. W 2020 roku u Gwenn Stefani zdiagnozowano dysleksję.

W wywiadzie dla magazynu Allure z 2023 roku piosenkarka stwierdziła, że ​praca jej ojca wymagała od niego częstych podróży między Kalifornią, a Japonią przez 18 lat. Mówiąc o swoim związku z kulturą japońską, wyjaśniła, że ​​"To był mój japoński wpływ i była to kultura tak bogata w tradycję, a jednocześnie tak futurystyczna [z] dużą dbałością o sztukę, szczegóły i dyscyplinę, i to było dla mnie fascynujące." 

Jako dorosła odwiedziła Harajuku i określiła siebie jako “super fankę" japońskiej kultury. W tym samym wywiadzie Gwen Stefani skomentowała, że ​​jest Japonką i “identyfikuje się nie tylko z kulturą Japonii, ale także ze społecznościami latynoskimi i latynoskimi w Anaheim w Kalifornii". Jej komentarze spotkały się z krytyką świata kulturowego.

W sieci regularnie pojawiają się plotki o kolejnej ciąży Gwen Stefani, należy pamiętać, że wiek artystki w 2023 roku to 54 lata. Jej obecny mąż  priorytetowo traktuje życie rodzinne, w tym spędzanie czasu ze swoimi pasierbami - dziećmi Gwen - Kingstonem, Zumą i Apollem. O których powiedział: “Na razie to nasze dzieci. Tu już nie chodzi o mnie i nigdy więcej nie będzie".

Uwagę fanów wokalistki przyciąga jej wygląd, Gwen Stefani kiedyś i dziś to nie ta sama osoba, powoli przestaje przypominać samą siebie. Metamorfoza artystki to zasługa medycyny estetycznej lub ingerencji chirurga plastycznego. Artystka jak na razie nie komentuje tego jakim zabiegom się poddała i tajemnica jej młodego wyglądu pozostaje sekretem.

Teksty piosenek (111)

Artyści powiązani