10 faktów o Thomasie Bangalterze z Daft Punk

Dzięki charakterystycznemu hełmowi on i jego kolega z Daft Punk mogą pochwalić się jednym z najbardziej niepodrabianych wizerunków w historii muzyki rozrywkowej. Jednak nie tylko wygląd sprawił, że o Francuzach usłyszał cały świat. W dniu 41. urodzin przypominamy kilka faktów o Thomasie Bangalterze.

Thomas Bangalter w charakterystycznym kasku
Thomas Bangalter w charakterystycznym kaskuBradley KanarisGetty Images

Młodość

Thomas Bangalter urodził się 3 stycznia 1975 roku w Paryżu. Jego ojciec, Daniel Vangarde, był autorem tekstów i producentem. Współpracował z Gibson Brothers i Ottawan. To właśnie dla tej grupy stworzył przebój lat 80. "D.I.S.C.O.". Bangalter wspomina, że w młodości nie interesował się tym, co robił jego ojciec.

Młody Thomas w wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na pianinie. Już jako gwiazda Francuz podziękował rodzicom, że przymuszali go do ćwiczeń.

Przyjaźń

W wieku 12 lat Bangalter poznał Guya-Manuela de Homem-Christo. Od tego momentu duet stał się niemal nierozłączny. Szybko okazało się, że każdego z chłopców fascynuje podobna muzyka i podobne filmy. W swoich młodzieńczych inspiracjach wspólnie wymieniali oni m.in. KISS, Led Zeppelin, Pink Floyd oraz Davida Bowiego, a także filmy takie jak "Upiór w raju" oraz "Teksańska masakra piłą mechaniczną".

Darlin’

Bangalter i Homem-Cristo jako nastolatkowie, wspólnie z Laurentem Brancowitzem (w przyszłości członek Phoenix), założyli garażowy zespół Darlin' (inspiracją miała być piosenka "Darlin’" Beach Boys'ów). Grupa działała w latach 1992 - 1993. Swoje pierwsze nagrania grupa przesłała członkom formacji Stereolab. Ci zainteresowali się utworami i wydali je na specjalnej kompilacji "Shimmies In Super 8".

Kompilacja nie spotkała się ze zbyt ciepłym przyjęciem, a utwory Darlin’ nazwane zostały "durnym punkowym łomotem" (chociaż mówi się również, że zespół nazwano po prostu "bandą głupich gnojków"). Właśnie ta recenzja zainspirowała Francuzów do nazwania swojego kolejnego projektu Daft Punk.

Skąd się wzięły nazwy zespołów?

Zastanawialiście się kiedyś jak to możliwe, że dany zespół nazywa się tak, a nie inaczej? Czy muzycy kimś się inspirowali, coś dziwnego wydarzyło się w ich życiu, a może po prostu nazwa to zlepek losowo dobranych słów?

Daft Punk - w czasach kiedy dwójka Francuzów nie tworzyła elektroniki, a muzykę rockową, jeden z recenzentów nazwał ich "bandą głupich gnojków" ("a bunch of daft punk"). Po zmianie stylistyki duet postanowił zainspirować się niepochlebną krytyką. (fot. Jason Merritt)
Queens of the Stone Age - producent Chris Goss porównał muzykę QOTSA do brzmienia z epoki kamienia łupanego. Muzycy nie chcieli jednak być zbyt brutalni i nie nazwali sie się królami, a królowymi. (fot. Kevin Winter)Getty Images
Foo Fighters - Dave Grohl nazywając swój zespół zainspirował się niewyjaśnionym dotąd zjawiskiem z czasów II wojny światowej. Walczący żołnierze (najczęściej piloci myśliwców) regularnie mieli okazję widzieć świetliste kule na niebie. Do tej pory nie wiadomo, czy obserwowali oni rykoszety pocisków, pioruny kuliste czy też UFO. (fot. Stephen Lovekin)
Coldplay - zespół (dawniej Starfish) swoją obecną nazwę "pożyczył" od zaprzyjaźnionej grupy. Natomiast samo "coldplay" pochodzi od tytułu tomu poezji. (fot. Ethan Miller)Getty Images
Jay-Z - początkowo Jay-Z znany był w swojej okolicy jako Jazzy. Ewolucja jego pseudonimu to hołd dla guru Shawna Cartera - rapera Jaz-O. Oprócz tego Jay-Z nawiązuje swoją ksywką do linii metra J/Z. (fot. Theo Wargo)Getty Images
Linkin Park - nazwa zespołu wzięła sie od Parku Lincolna w Santa Monica. (fot. Kevin Winter)Getty Images
Lana Del Rey - poprzedni pseudonim Lany (Lizzy Grant) nie mógł zapewnić jej sukcesu. Dlatego też połączyła ona imię gwiazdy Hollywood Lany Turner z nazwą Forda Del Rey. (fot. Ian Gavan)Getty Images
Backstreet Boys - nazwa grupy pochodzi od pchlego targu w Orlando na Florydzie. Właśnie w jego okolicy mieszkał każdy z członków boysbandu. (fot. Carlos Alvarez)Getty Images
Green Day - nazwa Green Day nawiązuje do pierwszych eksperymentów grupy z narkotykami. Zwrot "green day" w slangu oznacza spędzenie całego dnia na paleniu marihuany. (fot. Michael Buckner)Getty Images
AC/DC - nazwa zespołu pochodzić ma od maszyny do szycia (niektóre wersje mówią o odkurzaczu) siostry braci Youngów, na której widniało oznaczanie "ac/dc". Twórcy grupy stwierdzili, że to świetna nazwa dla rockowego zespołu. Jak się potem dowiedzieli skrótem "ac/dc" określa się również osoby biseksualne. (fot. Kevin Mazur)
System Of A Down - nazwa zespołu powstała od poematu "Victims Of A Down". Zespół postanowił zmienić jednak pierwsze słowo na "system", gdyż można je interpretować w różny sposób. Serj Tankian stwierdził natomiast, że "system" oznacza społeczeństwo w jakim obraca się zespół. (fot. Marsaili McGrath)

Domowe zacisza

Pierwsza płyta Daft Punk "Homework" powstała w 1997 roku. Album stworzony został w domowych warunkach, a dokładniej rzecz biorąc, w pokoju Thomasa Bangaltera. Duetowi udało się upchnąć cały sprzęt w jednym miejscu (w zamian z pokoju Francuza trzeba było wyrzucić łóżko).

Najpopularniejszymi singlami z płyty, które rozsławiły Francuzów na całym świecie były numery "Da Funk" (teledysk do utworu stworzył Spike Jonze), "Revolution 909" oraz "Around The World".

Wytwórnia

Jeszcze przed wydaniem debiutanckiego albumu Bangalter postanowił rozszerzyć swoją działalność. Założył więc wytwórnię płytową Roule. Początkowo Francuz wydawał tam swoje solowe utwory, jednak wkrótce w labelu znaleźli się inni artyści: DJ Falcon, Romanthony, Roy Davis Jr., Alanx Brake oraz Stardust i Together.

Inne projekty

Stardust i Together to również boczne projekty samego Bangaltera. Stardust Francuz stworzył z DJ-em Falconem, natomiast w skład formacji Together weszli Benjamin Diamond oraz Alan Braxe. Ponadto na swoim koncie Bangalter ma również ścieżkę dźwiękową do filmu "Nieodrwacalne" w reżyserii Gaspara Noe. Ten sam twórca zaproponował Bangalterowi współpracę przy filmie "Wkraczając w pustkę", jednak muzyk grzecznie odmówił (ostatecznie zamiast komponować ścieżkę, stworzył remiksy na potrzeby filmu) i wraz ze swoim kolegą z Daft Punk rozpoczął przygotowania do nagrania soundtracku do filmu "TRON: Dziedzictwo".

Roboty

Pomysł na znak rozpoznawczy duetu, czyli kaski robotów, nie pojawił się natychmiast po utworzeniu Daft Punk. Co prawda muzycy nigdy nie byli zbyt chętnie na pozowanie do zdjęć, jednak przed płytą "Discovery" z 2001 roku panowie zakładali różnego rodzaju maski. W ten sposób starali się przechytrzyć dziennikarzy, co w późniejszym czasie przekształciło się w jeden z kluczowych elementów ich wizerunku.

Stworzenie charakterystycznych hełmów kosztowało w tamtym czasie 65 tysięcy dolarów. Bangalter otrzymał srebrny kask z wąską czerwoną przyłbicą (która w późniejszym czasie stała się czarna).

Film

Pasją Thomasa Bangaltera oprócz muzyki jest niewątpliwie kino. Daft Punk na swoim koncie ma dwa filmy "Interstella 5555" oraz "Elektroma". W 2014 roku Bangalter zagrał również epizodyczną rolę w filmie "Reality" Quentina Dupieuxa, czyli znanego francuskiego producenta muzyki elektronicznej - Mr. Oizo

Życie prywatne

Thomas ma dwóch synów Tara-Jaya i Roxana z francuską aktorką Elodie Bouchez.

Problemy zdrowotne

W 2002 roku mówiło się, że Bangalter przestanie być DJ-em, gdyż zaczęły dolegać mu szumy uszne (a według plotek Francuz tracił słuch). Do pracy za konsolą wrócił dopiero w 2009 roku. Sam przyznał później, że podjął drastyczną, ale racjonalną decyzję. Dzięki przerwie muzyk poradził sobie ze swoją dolegliwością.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas