Richie Hawtin w Poznaniu: Wiele plusów Minusa

Odbywający się w najbliższy piątek (5 listopada) w Poznaniu event o nazwie Minus Showcase postrzegany jest głównie jako wydarzenie klubowe i elektroniczne. W końcu, występujący na nim Richie Hawtin, Magda i Marc Houle to czołowe postacie sceny techno i minimal. Jednak pierwsza w Polsce impreza organizowana pod szyldem wytwórni Minus to wydarzenie szersze - kulturalne. Tak, jak dużo szerszy jest wpływ i zasięg labelu Minus i jego ludzi.

"Richie Hawtin jest w tej chwili niczym gwiazda rocka" fot. Ziga Intihar
"Richie Hawtin jest w tej chwili niczym gwiazda rocka" fot. Ziga Intihar 

Założyciel wytwórni, Richie Hawtin, to jeden z najlepszych i najbardziej znanych DJ-ów na świecie, który na scenie działa już od ponad 20 lat. I znów - jeśli powiemy, że zajmuje się techno i minimalem, to wielu czytelników wrzuci go od razu do szufladki z napisem "bezduszny łomot" albo "dyskoteka". Tylko czy reprezentanta "łomotu" zaproszono by do produkcji muzyki do ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Turynie? Czy facet od "dyskoteki" zostałby poproszony o stworzenie instalacji na milenijną wystawę francuskiego Ministerstwa Kultury?

Hawtin jest w tej chwili niczym gwiazda rocka. W latach 2004-2009 zagrał ponad 500 koncertów, kilkadziesiąt razy okrążając glob. Tylko w tym czasie, wytwórnia Minus wydała ponad 90 płyt. Ale bycie gwiazdą to tylko efekt ciężkiej pracy i wizjonerstwa Richiego. Jego ojciec był inżynierem robotyki oraz fanem wszelkich elektronicznych zabawek i swoją pasję przekazał synowi. Przez lata pomagał mu w tworzeniu i modyfikowaniu sprzętu muzycznego. Ich najsłynniejszym, wspólnym dokonaniem była innowacyjna seria mikserów firmy Allen & Heath.

Ale to nie jedyny wkład w technologię i muzykę, który wniósł Hawtin. Richie zainwestował w - i pomagał stworzyć - szeroko już używaną aplikację Traktor Scratch, która łączy w sobie charakterystykę grania z płyt winylowych z możliwościami i udogodnieniami laptopów. To on - między innymi - stoi za sklepem Beatport, który jest tym samym dla muzyki elektronicznej, czym iTunes dla mainstreamu. A jeśli zobaczysz kiedyś DJ-a, który zejdzie ze sceny między ludzi, ale wcale nie przestanie miksować, to pomyśl o Hawtinie, który zainwestował w przenośny system do DJ-owania.

Jednakże Hawtin i Minus rozwijają technologię także podczas swoich eventów. 10-lecie wytwórni obchodzone pod nazwą CONTACT było pionierskim przedsięwzięciem w dziedzinie wydarzeń muzycznych. Po raz pierwszy spięto ze sobą tyle elementów. Muzyka grana jednocześnie przez kilku artystów, światła, wizualizacje, kamery, Iphone'y klubowiczów i komputery internautów, którzy nie mogli dotrzeć na imprezę - wszystko było sprzężone i wzajemnie wpływało na siebie. Następnie przyszedł show Plastikmana, czyli najsłynniejszego alter ego Hawtina. Organizatorzy festiwalu Audioriver mogą poświadczyć, że trudno o drugie tak duże i nowatorskie przedsięwzięcie technologiczne w dziedzinie eventów.

Zobacz fragment występu Richie Hawtina w Płocku na Audioriver:

Jak więc doskonale widać, 5 listopada do poznańskiej Starej Rzeźni przyjedzie coś więcej niż "ekipa od techno". Richie Hawtin, Magda, Marc Houle i Ali Demirel to pionierzy, gwiazdy i prawdziwi artyści. Pierwsza w Polsce flagowa impreza Minus będzie świętem minimalizmu w muzyce i wysmakowanych wizualizacji. To będzie jak objazdowa wystawa słynnej galerii sztuki - z tą różnicą, że jej kurator zaprosi was do tańca.

Bilety w cenie 49 zł dostępne są do czwartku (4 listopada). W dniu imprezy wejściówki kosztować będą 59 zł.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas