Reklama

"Miejsce, w którym chciałbym być"

O kim jest "Połamany ludzik", o konkretnej osobie, czy jest to ogólna relacja ludzi z Bogiem?

Reklama

Jest to obraz relacji Boga z człowiekiem, który jest przedstawiony z mojej perspektywy. Napisałem ten tekst, bo tak to czuję, tak moim zdaniem to wygląda.

Wiesz, że na lekcji religii puszczali ten utwór?

Nie czuję się specjalnie dobrym autorytetem do puszczania mnie na lekcjach religii i myśleniu o tym, o czym jest ten kawałek. Ale jeżeli tak właśnie jest, to jest to coś, co ludzie robią, a ja nie mam na to wpływu.

"Piszę ten list ze skażonych pól mego serca" - czym masz skażone serce?

Cywilizacją. Uważam, że cała europejska kultura jest skażona pewnymi rzeczami. Ja też kiedyś byłem młodym idealistą, który wierzył w parę rzeczy i nadal w parę rzeczy jeszcze wierzę, ale każdy człowiek, który w pewnym momencie przekonuję się o tym, że większość jego ideałów można wyrzucić na śmietnik, bo tak naprawdę wiele z nich nie znajduje zastosowania w życiu. To jest tak, jak zderzenie ze ścianą. Fajnie by było od czasu do czasu być człowiekiem mniej wrażliwym, czy mniej emocjonalnym, żeby nie czuć tych rzeczy, ale mimo wszystko ta wrażliwość na tyle daje mi pełnię odkrywania tego, czym ten świat jest. Czasem jest takie właśnie zderzenie, że myślisz, że to powinno być tak, a nagle - boom, nieprawda, tak nie ma.

Są jakieś tematy, których byś nie poruszył na płycie?

Nie wiem. Wydaje mi się, że część tematów poruszanych na płycie, część sformułowań przeze mnie użytych, wydaje mi się zbyt osobista i zbyt emocjonalna, zdradza taki bardziej emocjonalny do nich stosunek. Ale wydaje mi się, że gdybym nie chciał ich poruszyć, to bym ich nie poruszył. Ja też nie chcę się sam ograniczać w pisaniu, ja nie mam tak, że robię założenie: Ach, tego nie powiedz, to wykreśl, tylko po prostu piszę. Ja mam taki styl, że jeżeli siadam do napisania jakiegoś kawałka, to piszę go na raz - nie piszę go na 10 razy poprawiając, tylko siadam i piszę. Albo to przychodzi, albo siedzę pół godziny nad kartką, wyrzucam 3 podarte i idę spać. Generalnie lubię pisać w nocy, jakoś mi to łatwiej wtedy przychodzi.

Dowiedz się więcej na temat: światła | muzyka | słuchać | chcę | świat | studia | rzeczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama