Reklama

"Być zrozumianym"

Darka "Maleo" Malejonka w zasadzie nie trzeba przedstawiać. Od początku lat 80. uczestniczy w wielu liczących się projektach i zespołach ze sceny niezależnej. Grał w takich grupach jak Izrael, Kultura, Moskwa czy Armia. Pod koniec lat 80. dołączył do zespołu Houk, gdzie szybko stał się postacią pierwszoplanową. Największą popularnością grupa cieszyła się na początku lat 90. za sprawą takich płyt jak debiutancka "Soul Ammunition" i "Transmission Into Your Heart". Później Malejonek nieco zaniedbał występy w Houku (w sumie w ciągu 15-letniej historii wyszło tylko pięć płyt grupy) na rzecz swojego zespołu Maleo Reggae Rockers i chrześcijańskich grup 2Tm2,3 i Arka Noego. Latem 2004 roku ukazały się wznowienia wszystkich płyt zespołu (poza "Extra Panem" z 2000 roku). Z tej okazji z "Maleo" rozmawiał Michał Boroń. W rozmowie lider grupy poruszył także sprawy związane z jego innymi zespołami - Maleo Reggae Rockers i Arką Noego.

Co słychać w Houku? Kiedy możemy się spodziewać nowych nagrań?

Reklama

Na razie pojawiają się reedycje, bo nowych nagrań obecnie nie robimy. Ale jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że robimy jeden numer ze starym, pierwszym składem Houku, tym z pierwszych trzech płyt. Nagrywamy utwór do filmu dokumentalnego o scenie alternatywnej drugiej połowy lat 80. i pierwszej połowy 90. Tytuł akurat wypadł mi z głowy.

Wiesz kto jeszcze ma się pojawić w tym filmie?

Jeszcze nic nie wiem. Dowiedziałem się o tym od "Sadka" [Roberta Sadowskiego, gitarzysty pierwszego składu Houka - przyp. red.]. Chodzi o tych ludzi, którzy odeszli ze środowiska muzycznego, z różnych przyczyn. Robert Wrona z Immanuela, "Szczota" [perkusista Andrzej Szymańczak, zmarł w 1998 roku] z Kultu... Wielu ludzi z tamtych lat.

Czy ta ofensywa wydawnicza Houku jest związana z jakimiś planami na przyszłość?

Na razie nie. Propozycja reedycji wyszła od Metal Mindu. My się zgodziliśmy, spotkaliśmy się ze starym składem. Mogliśmy wreszcie pogadać, wyjaśnić pewne kwestie z przeszłości - było to bardzo fajne spotkanie. Co do grania - najbliższych planów nie ma, bo akurat jestem zajęty innymi sprawami.

Co jest obecnie ważniejsze - Houk, Maleo Reggae Rockers czy inne projekty?

Dla mnie najważniejsza jest płyta z Maleo Reggae Rockers, którą teraz robimy. Ona jest mi teraz najbliższa sercu, bo prace są już dość zaawansowane. Mogę powiedzieć, że będzie na niej dużo gości.

Jacy to goście?

Bardzo różni. Płyta utrzymana będzie w klimatach od roots do raggamuffin i dancehall. Zapraszamy też gości ze środowiska rapowego, hiphopowego, bo naprawdę jest tam teraz dużo ludzi, którzy odkrywają reggae i przez to kontaktują się ze mną. Dostałem zaproszenie na płytę Cinq G z Dużego Pe, by zaśpiewać gościnnie jakieś zwrotki, takie smaczki. Chcę też pokazać pewnych bardzo zdolnych ludzi ze sceny raggamuffin, jak np. Reggaenerator, Frenchman, Marika, także Duże Pe, Mista Pita, DJ Feel-X.

A masz jakiś swoich faworytów wśród hiphopowców?

Ostatnio pisałem duży artykuł do "Ślizgu" na temat sceny reggae. Obserwuję środowisko hiphopowe, bardzo podoba mi się hardcore'owa scena warszawska. Lubię płytę "Świeży materiał" Waco, grupy WWO, Mor W.A., Molesta. Mam kontakt właśnie z Włodim z tego składu, bo to są ludzie, którzy śpiewają o podobnych rzeczach co ja. Dużo jest poruszanych poważnych kwestii życiowych.

Osobiście nie lubię tej komercyjnej odmiany, bounce'owej. Nie będę rzucał nazwisk, bo przecież nie o to chodzi. Lubię muzykę z przekazem, dlatego bardzo się cieszę, że są tacy wykonawcy, jak ci przeze mnie wymienieni. Na scenie hiphopowej działa też bardzo fajny zespół z Bielska Podlaskiego, Full Power Spirit - mają także elementy reggae.

Bardzo mnie również cieszy rozwój właśnie sceny reggae'owej, jest coraz więcej młodych kapel, rozpoczął się chyba pewien boom. Jestem wierny reggae od 20 lat i cieszę się, że jest to muzyka, która jest tak bardzo żywa. Bo to nie tylko przejściowa moda, ale ma taki potencjał, że teraz znów wraca.

Bardzo wielu ludzi dochodzi do reggae, np. przez słuchanie Seana Paula. Odkrywają raggamuffin i dancehall, i wchodzą później głębiej. I odnajdują reggae, które jest niesamowitą kopalnią różnych ciekawych artystów.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Maleo | Darek Malejonek | Houk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje