Reklama

Reklama

Eurowizja 2022: Polak będzie reprezentować... San Marino?!

Eurowizja 2022 coraz bliżej. Uczestniczące kraje już wkrótce przedstawią swoich reprezentantów. Zaskakujące plotki dochodzą z San Marino, które w ubiegłym roku zaprezentowało się z utworem Senhit i Flo Ridy. Tym razem kandydatem San Marino będzie... Polak?

Jeremi Sikorski będzie reprezentować San Marino na Eurowizji 2022?

Wszyscy gorączkowo oczekują nazwiska reprezentanta Polski na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji 2022, którego ma wybrać wewnętrzna komisja TVP. Utwory do preselekcji można było zgłaszać do 20 listopada 2021 r.

I choć prawdopodobnie zwycięzcę polskich preselekcji poznamy lada dzień, to w międzyczasie pojawiają się informacje na temat polskich kandydatów, którzy próbują swoich sił w innym kraju. Według portalu Eurowizja.org, o reprezentowanie San Marino zawalczą Jeremi Sikorski oraz Marcin Szczurski. Pierwszy z nich jest znany m.in. z 12. edycji programu "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" Polsatu (zajął w nim 5. miejsce). Na swoim koncie ma też trzy albumy studyjne, a ostatnio współpracował m.in. z Viki Gabor.

Reklama

Marcin Szczurski natomiast potwierdził na swoim instagramie doniesienia mediów. "Lecimy do San Marino, by powalczyć o Eurowizję" - napisał. Szczurski jest wokalistą i kompozytorem, a na co dzień zajmuje się muzykoterapią. W październiku ubiegłego roku pojawił się jego debiutancki album "W poszukiwaniu siebie". Muzyk jest dumny, że mógł spróbować w eliminacjach i liczy na to, że uda mu się odnieść sukces.

Przy okazji we wpisie opisał swój żal związany z niemożnością wystąpienia jako reprezentant Polski. "Bardzo mi przykro, ze nie mogłem wystartować w preselekcjach w Polsce, bo i tak nie miałbym największych szans konkurować ze znanymi artystami, którzy mają wsparcie dużych wytwórni, świetną promocje lub decyzja o zwycięzcy mogłaby być podjęta w niezależnym głosowaniu TVP bez konkursu. A w kulisach świata muzycznego mówi się już o konkretnym reprezentancie Polski, wiec sprawa byłaby pozamiatana...."  - czytamy na jego Facebooku [pisownia oryginalna].

Na angielskiej Wikipedii jest specjalne hasło stworzone pod tegoroczne poczynania San Marino na Eurowizji. Wśród uczestników, którzy mieli wziąć udział w preselekcjach oprócz wspomnianych już Sikorskiego i Szczerskiego, jest także Joanna Popik. Reprezentanta San Marino poznamy 19 lutego 2022 roku.

Eurowizja 2022: Kto pojedzie z Polski?

Zaledwie dzisiaj Jastrząb Post, powołując się na osobę związaną z telewizją publiczną, podało, że TVP całkowicie zmienia zasady, a wybór reprezentanta na Eurowizję 2022 dokona się podczas koncertu preselekcyjnego. Podobnie było dwa lata temu, wówczas Alicja Szemplińska (sprawdź!) wygrała w programie "Szansa na sukces. Eurowizja 2020" (ostatecznie konkurs został odwołany z powodu pandemii koronawirusa).

"TVP w połowie lutego szykuje koncert preselekcyjny z udziałem 10 kandydatów. Wśród nich nie zabraknie faworytów internautów: Krystiana Ochmana (zobacz!), Ani Byrcyn i Darii Marx" - mówił w rozmowie z Jastrząb Post anonimowy informator.

Według tych informacji, zwycięską piosenkę wybierze komisja złożona z osób związanych z polskim rynkiem muzycznym, ale swój głos będą mogli oddawać również widzowie. Na razie TVP nie odniosła się do tych rewelacji - na oficjalnej stronie stacji o Eurowizji w ostatniej wiadomości czytamy, że laureat preselekcji zostanie ogłoszony 15 stycznia.

Wspomniane nazwiska są od pewnego czasu wymieniane w gronie faworytów, szczególnie Krystian Ochman (zwycięzca 11. edycji "The Voice of Poland" w drużynie Michała Szpaka) oraz Daria - wokalistka znana jest także jako Daria Marx (naprawdę nazywa się Daria Marcinkowska). Widzowie TVP mogą ją pamiętać z 10. edycji "The Voice of Poland" (odpadła na etapie bitew). Ostatnio coraz częściej pojawia się na antenie TVP - wystąpiła m.in. w programie "You Can Dance. Nowa generacja" oraz na scenie Sylwestra Marzeń z Dwójką.

Z kolei Ania Byrcyn to finalistka 11. odsłony "The Voice of Poland" - we wrześniu 2021 r. podbiła scenę festiwalu w Opolu, wygrywając w konkursie Debiuty.

Wcześniej pojawiały się takie nazwiska, jak Kuba Szmajkowski, Karolina Stanisławczyk, Siostry Szczepańskie, Oscar Jensen, Michał Gabor, Anna Cyzon, Łzy, Unmute, So So, Juliet Daisy & Duplox, Voytek Soko Sokolnicki czy Mauer.

Eurowizja 2021: zaskakujący wybór reprezentanta

W 2021 roku na Eurowizji reprezentował Polskę Rafał Brzozowski, który nie awansował do finału. W półfinale, w którym występował, zajął 14. miejsce (na 17. miejsc). W mediach spekulowano wówczas, kto zadecydował o wybraniu go na reprezentanta. W marcu 2021 roku TVP wydało oświadczenie, w którym można przeczytać, że wybór "miał charakter czysto ekspercki i odbywał się wyłącznie w oparciu o ocenę atrakcyjności zgłoszonych utworów".

Odpowiedzialny był za to "zespół ekspertów Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy, którzy oceniali wyłącznie piosenkę, a nie jej wykonawcę", nie wiadomo jednak, kto wchodził w skład tego zespołu, a Telewizja Polska odmówiła odpowiedzi.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama