Charles Aznavour: "Mały gnojek geniusz". Pierwsza rocznica śmierci

Nagrał ponad 1200 piosenek, umieszczonych na 294 albumach, które rozeszły się w nakładzie ponad stu milionów egzemplarzy. Ile dał koncertów, tego nikt nie policzył, dość powiedzieć, że Charles Aznavour śpiewał na wszystkich kontynentach. 1 października mija pierwsza rocznica śmierci artysty.

Charles Aznavour do ostatnich chwil był aktywny na scenie - zdjęcie z 20 kwietnia 2018 r.
Charles Aznavour do ostatnich chwil był aktywny na scenie - zdjęcie z 20 kwietnia 2018 r.Xavi Torrent/RedfernsGetty Images

Zmarł wieku 94 lat, a swą ostatnią płytę nagrał w 2011 r. Symbol francuskiej piosenki, a jednocześnie bohater Armenii i w USA zwycięzca plebiscytu na najwybitniejszego artystę estradowego XX wieku. Charles Aznavour był gwiazdorem najważniejszych scen Europy i Ameryki.

Charles Aznavour: Pogrzeb legendarnego artysty

Prezydent Amrenii Armen Sarkisjan wraz z małżonkąERIC FEFERBERG/AFPEast News
Pogrzeb Charlesa AznavouraLUDOVIC MARIN/AFPEast News
Premier Armenii Nikol Paszinian i prezydent Francji Emmanuel MacronERIC FEFERBERG/AFPEast News
Pogrzeb Charlesa AznavouraAP Photo/Christophe EnaEast News
Mireille Mathieu AP Photo/Christophe EnaEast News
Jean-Paul BelmondoERIC FEFERBERG/AFPEast News
Nicolas Sarkozy, Carla Bruni i Francois HollandeERIC FEFERBERG/AFPEast News
Marine Le PenERIC FEFERBERG/AFPEast News
Wdowa po Charlesie Aznavourze, Ulla ThorsellAP/Associated Press/East News
Pogrzeb Charlesa AznavouraCHRISTOPHE ENA / POOLAFP
Pogrzeb Charlesa AznavouraLucas Barioulet AFP
Emmanuel Macron z żoną Brigitte LUDOVIC MARINAFP
Emmanuel MacronCHRISTOPHE ENA / POOLAFP

Zwrócił na siebie uwagę w połowie lat 40. Wtedy to do wspólnego tournee zaprosiła go sama Edith Piaf, która nazywała go "małym gnojkiem geniuszem", z racji jego niewielkiego wzrostu i olbrzymiego talentu.

"Ona była magią, wiedziała jak śpiewać i że każde słowo ma znaczenie. Miała świetne poczucie humoru i to coś, czego nie zobaczysz w żadnym filmie o niej, że potrafiła się śmiać, tak jak porządnie wypić i zjeść. Kochała swoją publiczność, a to bardzo ważne" - wspominał artysta. "Była moją wielką przyjaciółką" - mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Kariera Aznavoura to nie tylko liryczne piosenki. Artysta wielokrotnie występował w filmach. Na jego koncie jest ponad 60 ekranowych ról, te najgłośniejsze w filmach: "Nie strzelajcie do pianisty" i "Blaszany bębenek".

W latach 60. poznała go cała Polska. Stało się to za sprawą Lucjana Kydryńskiego, który potrafił lansować mistrzów francuskiej piosenki. Było na nią zresztą zapotrzebowanie. Polacy chcieli słuchać lirycznych piosenek, w których subtelna muzyka łączyła się wspaniale z poetyckim tekstem. Aznavour pisał takie właśnie piosenki, dlatego jego "Dwie gitary", "Isabelle", "La boheme" czy "La Mamma" były w Polsce prawdziwymi przebojami.

Jego kariera estradowa trwała ponad 80 lat. Nazywany był francuskim Frankiem Sinatrą. Aznavour niemal do śmierci koncertował po całym świecie, a śpiewał w wielu językach, oprócz francuskiego także po angielsku, hiszpańsku, włosku i ormiańsku. W Polsce występował na koncertach w latach 1963 i 1969.

Charles Aznavour w Warszawie - 23 czerwca 2014 r.

Zobacz zdjęcia z koncertu 90-letniego Charlesa Aznavoura w Sali Kongresowej w Warszawie. Legendarny francuski piosenkarz powrócił do Polski po prawie 30 latach

fot. Bartosz KrupaEast News
fot. Bartosz KrupaEast News
fot. Bartosz KrupaEast News
fot. Bartosz KrupaEast News
fot. Bartosz KrupaEast News
fot. Bartosz KrupaEast News

Francuski legendarny piosenkarz, kompozytor i aktor pochodzenia ormiańskiego zmarł w nocy z 30 września na 1 października 2018 r. w wieku 94 lat w swoim domu w Prowansji. 

Aznavour, a właściwie Szahnur Warenag Aznawurian, urodził się 22 maja 1924 roku w Paryżu w rodzinie ormiańskich imigrantów. Wykonywał głównie piosenki literackie, również do własnych słów i muzyki. W przeprowadzonej w 1999 roku internetowej ankiecie amerykańskiej telewizji CNN i tygodnika "Time" Aznavour został uznany za największego estradowego artystę XX wieku.


Oprócz bycia piosenkarzem, autorem tekstów, dyplomatą (od 2009 r. był ambasadorem Armenii w Szwajcarii i delegatem ONZ w Genewie), działaczem społecznym, Aznavour był również twórcą fundacji "Aznavour dla Armenii", w której udało mu się zebrać miliony dolarów na pomoc krajowi swoich przodków.

W anglojęzycznym świecie odniósł wielki sukces utworem "She", który był numerem jeden w Wielkiej Brytanii, wykorzystanym m.in. w kinowym przeboju "Notting Hill".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas