Reklama

Eurowizja 2022

Eurowizja 2022 - pierwszy półfinał bez Polski. Wielkie emocje na scenie [RELACJA, TRANSMISJA]

W pierwszym półfinale Eurowizji na scenie nie pojawił się reprezentujący Polskę Krystian Ochman. Kto w Turynie wywalczył awans do finału? Sprawdźcie naszą relację!

Ronela Hajati (Albania) podczas Eurowizji 2022

Przypomnijmy, że tegoroczna odsłona Eurowizji odbywa się w Turynie na północy Włoch za sprawą wygranej grupy Maneskin w ub.r. Rockowy kwartet podbił Europę utworem "Zitti e buoni" (posłuchaj!).

Eurowizja 2022 - gdzie oglądać?

Pierwszy półfinał w hali PalaOlimpico z udziałem 17 państw rozpoczął się o godz. 21:00. Podczas tego koncertu miał wystąpić również reprezentant Rosji, ale ten kraj został usunięty z konkursu po inwazji na Ukrainę.

Reklama

Wydarzenie prowadzili włoska wokalistka Laura Pausini, wokalista Mika oraz Alessandro Catellan, prezenter włoskiej telewizji, który w latach 2011-2020 prowadził tamtejszą wersję programu "The X Factor". W TVP widowisko komentowali Marek Sierocki oraz Aleksander Sikora.

O "miłości, wolności i pokoju" ze sceny zapowiadali prowadzący.

Zmagania konkursowe rozpoczęła Ronela Hajati z Albanii w piosence "Sekret" (posłuchaj!). Jej występ jeszcze przed półfinałem wzbudził spore kontrowersje - zdaniem niektórych był "zbyt prowokacyjny".

Ubrani w kolorowe stroje muzycy z grupy Citi Zēni z Łotwy ("Eat Your Salad") zaprezentowali mieszankę disco i popu (posłuchaj!), z kolei Litwinka Monika Liu w utworze "Sentimentai" przypomniała tradycję francuskiej piosenki (sprawdź!).

Reprezentujący Szwajcarię Marius Bear zaczarował publiczność balladą "Boys Do Cry" (posłuchaj!), choć zdaniem bukmacherów jego awans do finału wcale nie jest pewny. Zespół LPS ze Słowenii wykonał utwór o wiele mówiącym tytule "Disko" (zobacz!).

Obecność Kalush Orchestra w Turynie nie była przesądzona po inwazji Rosji na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił bowiem zakaz wyjazd z kraju mężczyzn w wieku 16-60 lat. Ostatecznie muzycy uzyskali specjalną zgodę.

Podczas trwającej wojny MC Kilimmen był członkiem sił samoobrony w okolicach Kijowa, a lider Ołeh Psiuk zorganizował zespół wolontariuszy pomagający dostarczać leki potrzebującym i ewakuować ludność z obszarów ogarniętych wojną. Z kolei na kilka dni przed występem okazało się, że do Turynu nie dotrze śpiewający w chórkach Dzhonni Dyvnyy - zastąpił go Sasha Tab (Oleksandr Slobodianyk), który jako członek Salto Nazad brał udział w ukraińskich preselekcjach do Eurowizji 2017.

Główni faworyci do zwycięstwa w całym konkursie wykonali piosenkę "Stefania", w której połączyli hiphopowe klimaty z ukraińską muzyką ludową.

Intelligent Music Project z Bułgarii wprowadzili na eurowizyjną scenę rockowe klimaty ("Intention"), a kryjąca się pod pseudonimem S10 Stien den Hollander z Holandii zaprezentowała piosenkę "De Diepte" - to pierwsza propozycja w holenderskim języku od 2010 r.

Zdob şi Zdub z Mołdawii to eurowizyjni weterani - w konkursie występują po raz trzeci. Tym razem w utworze "Trenulețul" wsparli ich Advahov Brothers. Klasyczna dawka bałkańskiego folkloru podlana rock'n'rollowymi rytmami.

Pochodząca z Portugalii wokalistka MARO zaśpiewała piosenkę "Saudade, Saudade". Tytułowe uczucie to kluczowe pojęcie, by zrozumieć mieszkańców tego kraju - to mieszanka melancholii, nostalgii, smutku i radości.

Kolejni wykonawcy to mocno inspirująca się Taylor Swift Mia Dimšić z Chorwacji ("Guilty Pleasure"), grupa REDDI z Danii ("The Show") oraz austriacki producent LUM!X z towarzyszącą mu wokalistką Pią Marią (mocno taneczny utwór "Halo").

Islandia tradycyjnie co roku stara się wysyłać nietypowych przedstawicieli. Tym razem była to grupa Systur z piosenką "Með Hækkandi Sól".

Wśród faworytów pojawiła się także reprezentująca Grecję wokalistka Amandę Tenfjord ("Die Together"). Co ciekawe, 25-latka na świat przyszła w Norwegii (jej matka pochodzi z Norwegii, ojciec jest Grekiem). Dzieciństwo spędziła w Grecji, a później razem z rodziną wróciła do wioski Tennfjord w zachodniej Norwegii.

Tuż po Amandzie na scenie pojawili się rodacy jej mamy - przebrana w oryginalne stroje grupa Subwoolfer ("Give That Wolf A Banana").

Zmagania konkursowe zamknęła Rosa Linn z Armenii w piosence "Snap".

W trakcie głosowania krótką historię włoskiego disco w specjalnym miksie przypomniał Benny Benassi. Prowadzący z kolei oddali hołd dla Raffaelli Carrà, zmarłej w lipcu 2021 r. gwiazdy włoskiej estrady. Wcześniej pojawiały się informacje, że wokalistka, aktorka i tancerka może być jedną z prowadzących Eurowizji 2022.

Po zakończeniu głosowania gościnnie zaśpiewał Diodato ("Fai rumore"), niedoszły reprezentant Włoch na Eurowizję 2020, którą odwołano z powodu pandemii koronawirusa. Organizatorzy zaprezentowali też, jak będą wyglądać finałowe występy reprezentantów Wielkiej Piątki - duetów Mahmood & Blanco z Włoch oraz Alvan & Ahez z Francji.

Eurowizja 2022 - kto awansował do finału?

Awans do finału wywalczyli reprezentanci Szwajcarii, Armenii, Islandii, Litwy, Portugalii, Norwegii, Ukrainy, Grecji, Mołdawii i Holandii. Niespodzianką jest m.in. nieobecność Albanii, a także fakt, że w gronie 10 najlepszych znaleźli się Marius Bear (Szwajcaria), Monika Liu (Litwa) i Systur (Islandia), na których nie wskazywali bukmacherzy.

O awansie do finału (po 10 najlepszych wykonawców z każdego półfinału) decydują punkty przyznawane w stosunku 50:50 przez jurorów i telewidzów. Jurorzy będą oceniać występy wszystkich tegorocznych uczestników dokładnie na 24 godziny wcześniej niż widzowie. Próby jurorskie, podczas których członkowie jury wystawiają swoje oceny odbyły się w poniedziałek (do pierwszego półfinału), a w środę odbędą się do drugiego półfinału.

Eurowizja 2022 - jak głosować?

Możliwość głosowania podczas półfinałów Eurowizji 2022 mają tylko państwa biorące w nich udział oraz losowo wybrane kraje tzw. Wielkiej Piątki. Polacy będą więc mogli oddać swój głos podczas drugiego półfinału oraz koncertu finałowego. Jednak... nie na Krystiana Ochmana. Zgodnie z zasadami konkursu widzowie przebywający na terenie danego państwa nie mogą oddawać głosów na reprezentanta tego kraju.

Głos na kandydata Polski można będzie jednak oddać z terenu innych państw, biorących udział w konkursie lub korzystając z numerów telefonicznych tych krajów. Podczas półfinału będą to: Finlandia, Izrael, Serbia, Azerbejdżan, Gruzja, Malta, San Marino, Australia, Cypr, Irlandia, Macedonia Północna, Estonia, Rumunia, Czarnogóra, Belgia, Szwecja, Czechy, Niemcy, Hiszpania i Wielka Brytania.

Linie do głosowania zostaną uruchomione każdorazowo po ostatnim występie konkursowym.

Eurowizja 2022 - uczestnicy pierwszego półfinału w kolejności występowania:

1. Ronela Hajati (Albania) - "Sekret" - posłuchaj!
2. Citi Zēni (Łotwa) - "Eat Your Salad" - posłuchaj!
3. Monika Liu (Litwa) - "Sentimentai" - posłuchaj!
4. Marius Bear (Szwajcaria) - "Boys Do Cry" - posłuchaj!
5. LPS (Słowenia) - "Disko" - posłuchaj!
6. Kalush Orchestra (Ukraina) - "Stefania" - posłuchaj!
7. Intelligent Music Project (Bułgaria) - "Intention" - posłuchaj!
8. S10 (Holandia) - "De Diepte" - posłuchaj!
9. Zdob şi Zdub & Advahov Brothers (Mołdawia) - "Trenulețul" - posłuchaj!
10. MARO (Portugalia) - "Saudade, Saudade" - posłuchaj!
11. Mia Dimšić (Chorwacja) - "Guilty Pleasure" - posłuchaj!
12. REDDI (Dania) - "The Show" - posłuchaj!
13. LUM!X feat. Pia Maria (Austria) - "Halo" - posłuchaj!
14. Systur (Islandia) - "Með Hækkandi Sól" - posłuchaj!
15. Amanda Georgiadi Tenfjord (Grecja) - "Die Together" - posłuchaj!
16. Subwoolfer (Norwegia) - "Give That Wolf A Banana" - posłuchaj!
17. Rosa Linn (Armenia) - "Snap" - posłuchaj!

W drugim półfinale pojawi się reprezentant Polski Krystian Ochman z piosenką "River". Finał festiwalu odbędzie się 14 maja.