Reklama

Eurowizja 2021

Eurowizja 2021. Tix - wokalista i aktywista z Norwegii. O czym jest piosenka "Fallen Angel"?

Tegorocznym reprezentantem Norwegii jest wokalista oraz aktywista, występujący pod pseudonimem TIX. Piosenka "Fallen Angel" zapewniła mu miejsce w finale konkursu. O czym jest utwór?

Tegorocznym reprezentantem Norwegii jest wokalista oraz aktywista, występujący pod pseudonimem TIX. Piosenka "Fallen Angel" zapewniła mu miejsce w finale konkursu. O czym jest utwór?
Tix - reprezentant Norwegii - wykonał utwór "Fallen Angel" /Vyacheslav Prokofyev/TASS /Getty Images

Andreas Andresen Haukeland, bo tak naprawdę nazywa się Tix, w tym roku reprezentuje Norwegię podczas Eurowizji. 

Jest nie tylko piosenkarzem, producentem i autorem tekstów, ale również aktywistą społecznym. 

Mężczyzna ma problem z tikami nerwowymi, przez które był nękany w szkole. Przezywano go "Tics", stąd też pochodzi jego sceniczny pseudonim.

Od lat działa społecznie, by uświadamiać i wspierać osoby zmagające się z problemami psychicznymi, otwarcie mówi o depresji, myślach samobójczych i walce z zespołem Tourette'a. 

Reklama

Na Eurowizji prezentuje utwór "Fallen Angel", w którym śpiewa  (sprawdź!) właśnie o społecznie ważnych problemach - m.in. o depresji. 

"Tutaj, w ciemności / Wewnątrz dziury w moim sercu / Walczę z demonami, które chcą mnie złamać" - można usłyszeć w tekście. "Jestem upadłym aniołem / Próbuję wzlecieć, lecz nie potrafię / Więc po prostu mnie zostaw" - śpiewa dalej. 

"Engel, Ikke Dra" - w hołdzie zmarłej fance

Przed wyjazdem na Eurowizję Tix opublikował utwór "Engel, Ikke Dra", co można przetłumaczyć jako "Aniele, nie odchodź". Piosenka została stworzona dla Aurory Bureskog, fanki Tixa, która w 2019 roku, w wieku zaledwie 20 lat, przegrała walkę z nowotworem.

Dziewczyna przed śmiercią powiedziała, że jej marzeniem jest, by na pogrzebie pojawił się jej idol. Tak też się stało. Przeżycie miało duży wpływ na piosenkarza, który uświadomił sobie, jak bardzo jego utwory oddziałują na fanów.

Zysk ze sprzedaży singla "Engel, Ikke Dra" ma zostać przekazany na na rzecz norweskiej instytucji charytatywnej Ønsketransporten, która zajmuje się transportem osób chorych i niepełnosprawnych w wymarzone miejsca.

Romans na Eurowizji. Tix i Efendi razem?

Jeszcze przed rozpoczęciem konkursowych występów w mediach pojawiły się doniesienia, że Tix spotyka się z Efendi, która reprezentuje Azerbejdżan z piosenką "Mata Hari".

Wszystko zaczęło się od momentu, gdy Tix zadedykował Efendi piosenkę miłosną za pośrednictwem Instagrama. Wokalistka szybko odpowiedziała na dedykację. 

Następnie na Instagramie można było zobaczyć, jak Efendi zakrada się do garderoby piosenkarza, by zostawić mu tam prezent. Tix nie pozostał jej dłużny. 

Później reprezentanta Norwegii i reprezentantkę Azerbejdżanu widziano jeszcze razem w kawiarni. Fani są zachwyceni takim rozwojem sytuacji. "Teraz mogę umierać" - możemy przeczytać pod wspólnym zdjęciem artystów. Pojawiły się także gratulacje dla wszystkich, którzy łączyli tę parę.