Reklama

Eurowizja 2011

Wygrali Eurowizję i mają kłopot?

Niespodziewane zwycięstwo reprezentującego Azerbejdżan duetu Ell & Nikki przysporzyło temu azjatyckiemu państwu splendoru, ale też niebagatelnych problemów.

Przypomnijmy, że za sprawą zwycięstwa utworu "Running Scared" Ell & Nikki, Konkurs Piosenki Eurowizja 2011 wygrał Azerbejdżan. Tym samym na ten kraj spadł honor, ale i obowiązek przygotowania kolejnej edycji festiwalu w 2012 roku.

Reklama

Jak donosi serwis OGAE Polska, przed Azerbejdżanem stoi masa problemów. W stolicy kraju Baku brakuje hali i hoteli, nieuregulowana jest sprawa wiz, a znajomość języka angielskiego wśród obywateli jest znikoma.

Szacuje się, że w 2012 roku na Eurowizję do Baku zjedzie się od 50 do 100 tysięcy turystów z zagranicy. To może być liczba, z którą lokalna turystyka może sobie nie poradzić. Obecnie stolica Azerbejdżanu może ugościć maksymalnie od 3 do 4 tysięcy turystów w tym samym czasie.

Problemem może być także brak restauracji, nowoczesnych dróg, autostrad oraz niska znajomość języka angielskiego przez mieszkańców - czytamy na stronie OGAE Polska.

Pod znakiem zapytania stoi również poziom jakości usług w przemyśle turystycznym, co przecież będzie miało niebagatelną rolę dla przyzwyczajonych do wysokiego standardu obywateli Europy zachodniej.

Zobacz występ Ell & Nikki w finale Eurowizji 2011:

OGAE Polska zwraca również uwagę na pojemność hali im. Heydara Aliyeva, która pomieści zaledwie 7 tysięcy widzów. To bardzo mało w porównaniu do ostatnich obiektów, w których miała miejsce Eurowizja.

Kolejna przeszkodą jest kwestia nietolerancji wobec mniejszości seksualnych, która ponoć panuje w Azerbejdżanie. W kraju tym nie istnieją przepisy zakazujące dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Nawoływanie do nienawiści czy gorsze traktowanie gejów i lesbijek nie jest w prawie azerskim żadnym przestępstwem.

Portal Oikotimes powołuje się na słowa aktywisty gejowskiego z LGBT Azerbejdżan, Petera Tatchella, który twierdzi, że w Azerbejdżanie homoseksualiści cierpią na prześladowanie czy brutalne traktowanie przez policję.

"Eurowizja jest konkursem popularnym wśród gejów. Organizacja konkursu powinna więc przybliżyć Azerbejdżan do Europy i zwiększyć jego otwartość" - tak informację o rzekomej nietolerancji skomentował Maxim Anmeghichean z Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek.

Rząd Azerbejdżanu nie zamierza jednak skompromitować się w oczach Europy. Prezydent kraju Ilham Alijew zwołał specjalne posiedzenie, aby ustalić szczegóły organizacji przyszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Przewodniczącą komitetu organizacyjnego została jego żona Mehriban Alijew. W projekt są zaangażowane ważne osobistości rządu i biznesu azerbejdżańskiego.

Eurowizja 2011: zobacz nasz raport specjalny!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Ell & Nikki | wygraj | Azerbejdżan | Ell | eurowizja | Eurowizja | Kłopot