Reklama

OFF Festival 2019: Hałas, melancholia i Kometa

"W tureckim undergroundzie jest życie", "Granie muzyki tak, jakby za chwilę miał się skończyć świat”, "Wymyślił dla kosmicznego jazzu nowy napęd”, "Królestwo rozpaczy”, "Tchnęła nowe życie w piosenki miłosne” – m.in. takimi, intrygującymi, hasłami organizatorzy OFF Festival Katowice (2-4 sierpnia) zapraszaj na koncerty swoich gości, kolejno: Jakuzi, Daughters, The Comet Is Coming, The Body, Tirzah. Sprawdzamy, co się pod owymi hasłami kryje.

"W tureckim undergroundzie jest życie", "Granie muzyki tak, jakby za chwilę miał się skończyć świat”, "Wymyślił dla kosmicznego jazzu nowy napęd”, "Królestwo rozpaczy”, "Tchnęła nowe życie w piosenki miłosne” – m.in. takimi, intrygującymi, hasłami organizatorzy OFF Festival Katowice (2-4 sierpnia) zapraszaj na koncerty swoich gości, kolejno: Jakuzi, Daughters, The Comet Is Coming, The Body, Tirzah. Sprawdzamy, co się pod owymi hasłami kryje.
Shabaka Hutchings i Soccer96, czyli The Comet Is Coming /Fabrice Bourgelle /OFF Festival

Jakuzi

Reprezentantów alternatywnej tureckiej sceny muzycznej do Polski dociera niewielu. Trochę o sytuacji tamtejszych artystów można było się dowiedzieć za sprawą filmu Fatiha Akına "Życie jest muzyką". Dokument, choć głównie poświęcony muzyce, zwracał uwagę na trudności życia kulturalnego Turcji. Od powstania obrazu Akına minęła ponad dekada, ale w kraju rządzonym przez Recepa Erdoğana niewiele się zmieniło, o czym przekonuje twórczość Jakuzi.

Poszukiwanie sensu istnienia i akceptacji żyjąc w społeczeństwie, które wobec swoich obywateli ma konkretne, z góry ustalone oczekiwania, niepewna przyszłość, samotność, wszechobecna polityka - to tematy zajmujące wokalistę Kutaya Soyocaka (śpiewającego po turecku) i jego towarzyszy. Tło dla owych rozważań stanowią przesiąknięte smutkiem, urokliwe melodie.

Reklama

Kiedy?: 3 sierpnia, godz. 20:35, Scena Leśna.

Dla kogo?: Melancholików niekoniecznie rozumiejących język turecki, za to lubiących zmysłową atmosferę dream popu, dark wave'u, krautrocka, czy brytyjskiej muzyki syntezatorowej wczesnych lat 80.

Daughters

Według wielu krytyków Daughters nagrali najlepszą płytę ubiegłego roku. Krążek "You Won't Get What You Want", na którym Amerykanie pożenili post punk z metalem, brzmi jakby od zaangażowania grających zależało czyjeś, lub ich własne życie. Tu nie ma półśrodków, tu jest być albo nie być. Hałas generowany przez Daughters ma charakter konfrontacyjny - zespół chce wytrącić słuchacza z jego strefy komfortu, ale jest też techniczne wyrafinowany, wręcz wirtuozerski.

Kiedy?: Czy na żywo grupa gra tak, jakby miał to być jej ostatni w życiu gig będzie można się przekonać trzeciego dnia festiwalu - Scena Eksperymentalna, godz. 22:35.

Dla kogo?: Tych, którzy na OFF-ie pogowali na The Dillinger Escape Plan (2015 rok), tych, którzy rozebrali z ubrań muzyków grupy Idles (2017 rok), tych, co biegali w hipnotycznym transie po terenie festiwalu za wokalistą grupy Fucked Up (2013 rok), i tych, co połamali deski w podłodze przed sceną podczas koncertu The Oh Sees (2013 rok) - nie można wkluczyć, że były to te same osoby, oraz wszystkich lubiących jazgotliwego rocka.

The Comet Is Coming

Wystarczy wspomnieć, że saksofonista Shabaka Hutchings , lider formacji The Comet Is Coming, współpracował z Sun Ra Arkestra i już można przypuszczać czego należy się spodziewać. Biorąc pod uwagę zwrot jakim przedstawiają artystę organizatorzy OFF-a, iż "wymyślił dla kosmicznego jazzu nowy napęd i - przy pomocy kolegów electro-funkowego duetu Soccer96 - wysyła go w jeszcze bardziej odległą galaktykę" łatwo pomyśleć, że należy spodziewać się tego właśnie, tylko bardziej. Ekipa dowodzona przez Hutchingsa nie tyle jednak podkręca rytmy uskuteczniane przez Sun Ra, co je uwspółcześnia, w dodatku często wychodzi poza obszar jazzu, nie katapultuje słuchaczy w gwiazdy, raczej inspiruje do szukania parkietu do tańca.

Kiedy?: 2 sierpnia, godz. 20:35, Scena Leśna.

Dla kogo?: Nieortodoksyjnych fanów jazzu i nieortodoksyjnych fanów muzyki funk, a także nieortodoksyjnych fanów hip hopu, oraz - rzecz jasna! - wyznawców Sun Ra.

The Body

Choć duet The Body funkcjonuje w ramach sceny metalowej to jego twórczość jest mocno zróżnicowana. Bo jedno - jak podkreślają organizatorzy OFF-a - o The Body trzeba wiedzieć: "Nie ma takiej ekstremy, w którą Chip KingLee Buford nie odważyliby się zabrnąć, i nie ma takiego eksperymentu, na który by się nie odważyli". Wspólnym mianownikiem dla kompozycji nietypowych metalowców z Portland na pewno jest dojmująca posępność, która, jakimś cudem, jest... fascynująca.

Kiedy?: 2 sierpień, godz. 18:15, Scena Eksperymentalna.

Dla kogo?: Dla odważnych. 

Tirzah

"Tchnęła nowe życie w piosenki miłosne" - tym, niewątpliwym komplementem uraczył Tirzah amerykański Pitchfork. Prestiżowy serwis muzyczny mocno wychwalał ostatnie dzieło piosenkarki z Londynu - album "Devotion" określił jako "ujmujący i szczery", a możliwość jego słuchania nazwał "przywilejem". Ciepły wokal, hipnotyczny klimat i subtelnie dozowane elektroniczne ozdobniki pozwoliły artystce z Londynu wykreować wyrafinowane miłosne ballady.  

Kiedy?: 4 sierpnia, godz. 20:25, Scena Eksperymentalna.

Dla kogo?: Romantyków, fanów r'n'b oraz artystów spod znaku Arthura Russella, Franka Oceana czy FKA Twigs.

OFF Festival Katowice 2019 odbędzie się tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów. Oprócz wymienionych artystów w ramach tegorocznej edycji imprezy wystąpią również m.in.: Neneh Cherry, Foals, Suede, Jarvis Cocker, Stereolab, Aldous Harding, Superorganism, Electric Wizard, Loyle Carner.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: OFF Festival
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy