Kraków Live Festival 2017
Reklama

Kraków Live Festival 2017: Ellie Goulding i Alt-J pierwszymi gwiazdami

Organizatorzy Kraków Live Festival ogłosili pierwszych headlinerów imprezy. W stolicy Małopolski wystąpią Ellie Goulding i Alt-J.

Organizatorzy Kraków Live Festival ogłosili pierwszych headlinerów imprezy. W stolicy Małopolski wystąpią Ellie Goulding i Alt-J.
Ellie Goulding wystąpi w Krakowie /materiały prasowe

Tegoroczna edycja Kraków Live Festival odbędzie się w dniach 18-19 sierpnia. Headlinerami pierwszego dnia są Ellie Goulding oraz grupa Alt-J

Ellie Gouliding

Trzy albumy, kilka niekwestionowanych światowych przebojów, miliony wiernych fanów i status jednej z najpopularniejszych popowych wokalistek ostatnich lat - oto Ellie Goulding w telegraficznym skrócie. Brytyjska wokalistka zadebiutowała w 2010 roku albumem "Lights", ciepło przyjętym zarówno przez publiczność jak i krytyków, stając niejako na czele nowej fali artystek, które zaczęły znacząco wpływać na kształt sceny muzycznej, by wymienić tylko La Roux i Florence Welch.

Reklama

Już na wspomnianym debiucie, plasującym się gdzieś w okolicach tanecznego popu i gitarowego folku, wyróżniającego ten materiał, Ellie zostawiła konkurencję w tyle. Krytycy pisali o "nieraz świetnym, ale zawsze dającym pewność wielkiej przyszłości" albumie, a nowi fani tłumnie ruszyli do sklepów, windując płytę na pierwsze miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Singlowe utwory "Starry Eyed" i "Under the Sheets" nie opuszczały rozgłośni radiowych. Tym samym potwierdziło się przeczucie dziennikarzy biorących udział w plebiscycie BBC na nadzieję 2010 roku - Goulding zajęła wtedy drugie miejsce.

Coraz większa popularność zaowocowała współpracą z innymi artystami. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że Ellie stała się ulubioną wokalistką rosnącej w siłę sceny EDM. Ellie pojawiła się w utworach Skrillexa, Calvina Harrisa i Zedda, co z pewnością nie pozostało bez wpływu na brzmienie jej drugiego albumu zatytułowanego "Halcyon". Wydana w 2013 roku reedycja tej płyty zawierała utwór "Burn", jak się miało wkrótce okazać, gigantyczny przebój na całym świecie, w tym także w USA gdzie Ellie stała się gwiazdą. Przypieczętowaniem tego okresu w karierze Ellie Goulding było zdobycie BRIT Award dla najlepszej wokalistki 2013 roku.

Sprawdź tekst utworu "Still Falling For You" w serwisie Teksciory.pl!

Ellie Goulding powróciła na początku 2015 roku premierową kompozycją do filmu "50 Twarzy Greya". "Love Me Like You Do" spędziło cztery tygodnie na pierwszym miejscu UK Top 40 i stało się międzynarodowym hitem. Do dziś na kanale Youtube utworu posłuchano prawie 1,4 mld razy. Kolejnym ruchem Ellie była współpraca z Diplo przy utworze "Powerful" autorstwa Major Lazer i wreszcie wydanie swojego trzeciego albumu, "Delirium". Płyta zawierająca wspomniane "Love Me Like You Do" i dwa inne singlowe przeboje "On My Mind" i "Something in the Way You Move" powtórzyła komercyjny sukces "Halcyon/Halcyon Days".

Wraz z zakończeniem trasy promującej "Delirium" Ellie wzięła sobie wolne, ale wygląda na to, że już się stęskniła za sceną i właśnie ogłosiła swój koncertowy powrót. 18 sierpnia zobaczymy ją na Kraków Live Festival.

Alt-J

Uważny obserwator festiwalowych plakatów na sezon 2017 z pewnością zauważył, że od jakiegoś czasu na części z nich pojawia się nazwa Alt-J. Tak, brytyjskie trio powraca do koncertowania i już w sierpniu pojawi się na Kraków Live Festival. Do Krakowa zespół przyjedzie już ze swoim trzecim albumem zatytułowanym "Relaxer" (premiera 9 czerwca). W sieci pojawił się także pierwszy singel promujący to wydawnictwo, "3WW". 

Sprawdź tekst utworu "3WW" w serwisie Teksciory.pl!

Alt-J powstali w 2007 roku w Leeds. Studenci artystycznych kierunków na tamtejszym uniwersytecie zdecydowali o wspólnej karierze nie w malarstwie czy literaturze, ale w muzyce. Kiedy tylko ich pierwsze utwory zaczęły funkcjonować w obiegu, pojawiło się zainteresowanie i pierwsze sukcesy: single chętnie grane przez stacje radiowe - "Breezeblocks" i "Matilda", pozytywne głosy w mediach widzących w nich następców Radiohead i wreszcie wydanie debiutanckiego albumu "An Awesome Wave". Kilka miesięcy później płyta otrzymała Mercury Prize, prestiżową nagrodę, o którą od lat walczą najwięksi wykonawcy w Wielkiej Brytanii. 

Po laurach, jakie spłynęły na zespół, ale i wytężonej promocji opartej w dużej mierze na koncertach, zespół stanął przed nowymi wyzwaniami - nagraniem drugiej płyty i przekształceniem w trio. Z obu konfrontacji wyszli zwycięsko. "This Is All Yours", drugi album Alt-J wydany jesienią 2015 roku, utrzymał artystyczną formę swojego poprzednika, zdobył nominację do Grammy i silnie zaznaczył swoją obecność na listach przebojów po obu stronach Atlantyku. "Hunger of the Pine" czy "Left Hand Free" weszły do kanonu współczesnej alternatywy. 

Sprawdź tekst utworu "Breezeblocks" w serwisie Teksciory.pl!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kraków Live Festival
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy