Eurowizja 2023
Reklama

Eurowizja 2023 - pierwszy półfinał. Kto awansował? Głosowanie zakończone [RELACJA, TRANSMISJA, WYNIKI]

Zakończyło się głosowanie widzów w pierwszym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu, w którym rywalizują m.in. główni faworyci do wygranej, jak choćby Loreen ze Szwecji, Käärijä z Finlandii czy Alessandra z Norwegii. Reprezentantka Polski - Blanka - pojawi się w drugim półfinale, 11 maja. Kto awansował do finału?

Zakończyło się głosowanie widzów w pierwszym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu, w którym rywalizują m.in. główni faworyci do wygranej, jak choćby Loreen ze Szwecji, Käärijä z Finlandii czy Alessandra z Norwegii. Reprezentantka Polski - Blanka - pojawi się w drugim półfinale, 11 maja. Kto awansował do finału?
Noa Kirel (Izrael) awansowała do finału Eurowizji 2023 w Liverpoolu / Peter Byrne/PA Images /Getty Images

Eurowizja 2023 to już 67. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku, pomimo zwycięstwa ukraińskiego zespołu Kalush Orchestra i z uwagi na trwającą w kraju wojnę, konkurs odbywa się w Wielkiej Brytanii. Całości patronuje hasło "United by music" - "zjednoczeni przez muzykę".

Eurowizja 2023 odbędzie się w dniach 9-13 maja w Liverpoolu. Podczas konkursu wystąpi 37 państw. W półfinałach usłyszymy zatem łącznie 31 propozycji (kraje tzw. Wielkiej Piątki - Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy mają zapewniony start w finale, a także Ukraina - zwycięzcy z 2022 r.), a w finale wyłącznie 26. W tegorocznej imprezie zabraknie Czarnogóry, Bułgarii i Macedonii Północnej, które zrezygnowały z udziału.

Reklama

9 maja (początek godz. 21) w pierwszym półfinale zaprezentowało się 15 uczestników. Na scenie nie zabrakło również gościnnie występujących gwiazd.

Na otwarcie koncertu w M&S Bank Arena pojawiła się jedna z prezenterek Eurowizji - pochodząca z Ukrainy Julia Sanina, liderka grupy The Hardkiss. 32-letnia wokalistka zaśpiewała utwór "Mayak". W rolach prowadzących Julię wspierają aktorka Hannah Waddingham oraz prezenterka i piosenkarka Alesha Dixon.

W TVP z Liverpoolu komentował Aleksander Sikora, którego z Warszawy przy sylwetkach uczestników wspierał Marek Sierocki.

Jako pierwsza z konkursowych uczestniczek zaprezentowała się Alessandra w mocno dyskotekowym numerze  "Queen of Kings". 22-latka reprezentująca Norwegię zaliczana jest do grona faworytek. Zresztą pierwszy półfinał można określić mianem "grupy śmierci", bo występujący w nim uczestnicy powinni być wysoko również w sobotnim finale.

Kolejni wykonawcy - The Busker z Malty ("Dance (Our Own Party)") oraz Luke Black z Serbii ("Samo mi se spava") - również nie powinni mieć problemu z awansem. Sporo energii, sporo zamieszania i przebojowości.

Zespół Sudden Lights z Łotwy zaprezentował utwór "Aija", który nazwał "kołysanką dla całego świata". Z kolei portugalska wokalistka Mimicat ("Ai Coração") pokazała ognistą energię. Lider irlandzkiego zespołu Wild Youth ("We Are One") z wyglądu nieco przypominał Elvisa Presleya z czasów Las Vegas.

Wydarzeniem był występ odjechanej grupy Let 3 z Chorwacji ("Mama ŠČ!") w którym nie brakowało politycznych aluzji do prezydenta Rosji Władimira Putina ("mały podły psychopata"), który od przywódcy bratniej Białorusi Aleksandra Łukaszenki miał otrzymać na 70. urodziny traktor.

Energetyczny i dynamiczny pokaz dała reprezentantka Izraela Noa Kirel ("Unicorn"). Po Pashy Perfenim z Mołdawii ("Soarele si luna") wystąpiła szwedzka wokalistka Loreen ("Tattoo"), która zdaniem wielu specjalistów ma szansę stać się pierwszą kobietą w historii Eurowizji z drugą wygraną. W 2012 r. triumfowała na Eurowizji w Baku (Azerbejdżan) z piosenką "Euphoria".

Duet TuralTuanX z Azerbejdżanu ("Tell Me More") tworzą śpiewający bracia bliźniacy, którzy najwyraźniej chcieli teleportować widzów do stylistyki lat 70. (jeden grał na gitarze, drugi na basie), jednak bez wielkiego powodzenia. Znacznie ciekawiej zrobiło się podczas taneczno-folkowego występu grupy Vesna z Czech ("My Sister's Crown").

Duet Mia Nicolai & Dion Cooper z Holandii ("Burning Daylight") wprowadził nieco bajkowy klimat, który szybko jednak zburzył ostatni uczestnik konkursu - raper Käärijä z Finlandii ("Cha Cha Cha").

Za nami wszystkie 15 konkursowe występy - po nich rozpoczęło się głosowanie widzów. W tym roku to tylko oni decydują, kto awansuje do finału.

W przerwie przed ogłoszeniem wyników w wyjątkowym duecie wystąpiły wokalistka Alyosha, która w 2010 r. reprezentowała Ukrainę na Eurowizji (zajęła wówczas w finale 10. miejsce) oraz pochodząca z Liverpoolu Rebecca Ferguson (w 2010 r. zdobyła drugie miejsce w brytyjskim programie "X Factor"). Razem wykonały przebój "Ordinary World" z repertuaru Duran Duran (z fragmentem tekstu zaśpiewanym po ukraińsku), który w ich wykonaniu nabrał antywojennego wydźwięku. Na wizualizacjach można było zobaczyć flagi państw (w tym Polski), które wykazały się największym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy.

Taneczno-klubową imprezę rozkręciła największa gwiazda pierwszego półfinału - Rita Ora. Poza wiązanką największych hitów zaśpiewała swój najnowszy singel "Praising You". Dodajmy, że to odświeżona wersja przeboju Fatboy Slima z 1999 r.

Do finału awansowali (kolejność przypadkowa): Let 3 (Chorwacja), Pasha Perfeni (Mołdawia), Remo Forrer (Szwajcaria), Käärijä (Finlandia), Vesna (Czechy), Noa Kirel (Izrael), Mimicat (Portugalia), Loreen (Szwecja), Luke Black (Serbia) i Alessandra (Norwegia).

Eurowizja 2023 - lista startowa pierwszego półfinału:

1. Alessandra (Norwegia) - "Queen of Kings"
2. The Busker (Malta) - "Dance (Our Own Party)"
3. Luke Black (Serbia) - "Samo mi se spava"
4. Sudden Lights (Łotwa) - "Aija"
5. Mimicat (Portugalia) - "Ai Coração"
6. Wild Youth (Irlandia) - "We Are One"
7. Let 3 (Chorwacja) - "Mama ŠČ!"
8. Remo Forrer (Szwajcaria) - "Watergun"
9. Noa Kirel (Izrael) - "Unicorn"
10. Pasha Perfeni (Mołdawia) - "Soarele si luna"
11. Loreen (Szwecja) - "Tattoo"
12. TuralTuanX (Azerbejdżan) - "Tell Me More"
13. Vesna (Czechy) - "My Sister's Crown"
14. Mia Nicolai & Dion Cooper (Holandia) - "Burning Daylight"
15. Käärijä (Finlandia) - "Cha Cha Cha".

Eurowizja 2023: Kiedy wystąpi Blanka z piosenką "Solo"?

W drugim półfinale (w czwartek) o miejsce w finale Eurowizji powalczy reprezentantka Polski - Blanka z piosenką "Solo".

Największym faworytem do zwycięstwa Eurowizji w 2023 roku pozostaje Szwecja, którą reprezentuje wokalistka Loreen z piosenką "Tattoo". W stawce liczą się również Finlandia, Francja, Ukraina, Hiszpania i Norwegia. W pierwszym półfinale pojawili się właśnie m.in. reprezentanci Szwecji, Finlandii i Norwegii. Pozostali faworyci - Francja, Ukraina i Hiszpania - mają zapewniony udział w finale.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Eurowizja 2023
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy