Eurowizja 2017

Reklama

Eurowizja 2017 ostatecznie bez Rosji!

Pod koniec marca pojawiły się informacje, że reprezentująca Rosję Julia Samojłowa nie będzie mogła wystąpić na Eurowizji na Ukrainie. Po kilku zwrotach akcji zapadła ostateczna decyzja, że Rosja wycofuje się z konkursu!

Pod koniec marca pojawiły się informacje, że reprezentująca Rosję Julia Samojłowa nie będzie mogła wystąpić na Eurowizji na Ukrainie. Po kilku zwrotach akcji zapadła ostateczna decyzja, że Rosja wycofuje się z konkursu!
Julia Samojłowa nie wystąpi na Eurowizji w Kijowie /AP Photo/Maria Antipina /East News

Przedstawicielką Rosji na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji jest poruszająca się na wózku, niepełnosprawna wokalistka Julia Samojłowa (z piosenką "Flame Is Burning"). Ukraińskie władze ustaliły, że w 2015 roku wystąpiła ona na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) uznała, że Samojłowa złamała w ten sposób ukraińskie prawo. 22 marca SBU zabroniła piosenkarce wjazdu na Ukrainę przez trzy lata.

Decyzję z oburzeniem przyjęto w Rosji - ostre protesty wystosowali m.in. przedstawiciele tamtejszego MSZ.

Reklama

"Sądzę, że nadeszła chwila prawdy dla społeczności europejskiej: czy da się prowadzić SBU na pasku i zmotywuje ukraińskich radykałów do dalszych 'czynów', czy jednak pokaże, że Europa z jej fundamentalnymi wartościami, do których zresztą zawsze odwoływali się przynajmniej w słowach politycy ukraińscy, jeszcze żyje" - napisała na Facebooku Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji.

Kolejne dni przynosiły różne propozycje rozwiązań wystosowane przez organizatorów konkursu - Europejską Unię Nadawców Telewizyjnych (EBU). Mówiło się m.in. o możliwości występu Julii Samojłowej w Kijowie za pośrednictwem satelity - gdyby doszło do takiej sytuacji, byłby to precedens w ponad 60-letniej historii Eurowizji.

Wydawało się, że taka propozycja będzie do zaakceptowania przez Rosjan, jednak ostatecznie zapadła decyzja o wycofaniu Julii Samojłowej z konkursu. Rosja nie zgodziła się też na wysłanie innego reprezentanta, potwierdzając, że żaden ich kandydat nie pojawi się w Kijowie.

Dodatkowo Pierwyj kanał (rosyjski nadawca) ogłosił, że nie będzie transmitować żadnego z koncertów konkursowych. To oznacza, że w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji wystąpią przedstawiciele 42 krajów.

Sprawdź tekst utworu "FLAME IS BURNING" w serwisie Teksciory.pl!

Przypomnijmy, że Eurowizję 2016 wygrała ukraińska piosenkarka pochodzenia tatarskiego Dżamala (Jamala) z utworem "1944" poświęconym tragicznym losom Tatarów krymskich w czasie II wojny światowej. Piosenka poruszała m.in. kwestię deportacji ludności pochodzenia tatarskiego z Krymu w głąb Azji, nawiązywała także do aktualnej sytuacji na Ukrainie.

Wówczas protestowali przedstawiciele władz Rosji, powołując się na zapis w regulaminie, który wyklucza z konkursu piosenki zaangażowane politycznie. Nic to nie dało, a po wygranej Dżamala została nagrodzona przez prezydenta Petra Poroszenkę tytułem Bohatera Ukrainy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: julia samojłowa | Eurowizja 2017
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy