Złote "Oratorium Kalwaryjskie" dla papieża

Pierwszy wyraz dziękczynienia za przyszłą beatyfikację Jana Pawła II - tak o płycie "Oratorium Kalwaryjskie" mówią kompozytor Bartek Gliniak i autor tekstów Zbigniew Książek.

Przemysław Branny i Janusz Kruciński, soliści "Oratorium Kalwaryjskiego" - fot. Piotr Tumidajski
Przemysław Branny i Janusz Kruciński, soliści "Oratorium Kalwaryjskiego" - fot. Piotr Tumidajski 

15 sierpnia 2009 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, wobec tysięcy zgromadzonych pątników, wystawione zostało dzieło radości i miłości, jaką nosili w sobie Jezus Chrystus, Święty Franciszek i Jan Paweł II. Muzyka inspirowana czasami Jezusa, muzyka z akcentami średniowiecza, w którym żył Św. Franciszek i muzyka współczesna, muzyka tak lubiana przez papieża Polaka to składowe warstwy muzycznej.

Zbigniew Książek (autor tekstów do przebojowych oratoriów Piotra Rubika) wraz z Bartkiem Gliniakiem (razem stworzyli podwójnie platynowe "Siedem pieśni Marii" z 2007 roku) postanowili złożyć hołd jednemu z najbardziej niezwykłych sanktuariów polskich - Kalwarii Zebrzydowskiej. To o niej Jan Paweł II powiedział, że tu zrodziła się jego wiara, w niej szukał natchnienia i pomocy będąc biskupem krakowskim i w niej odnalazł spokój przybywając dwukrotnie jako papież.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest od czterystu lat jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pątniczych w Polsce. Dzisiaj przybywa tu ponad półtora miliona pielgrzymów rocznie.

W nagraniach "Oratorium Kalwaryjskiego" jako soliści zaśpiewali Ola Bieńkowska (na co dzień występująca w Australian Pink Floyd Show), aktor Janusz Kruciński ("Jesus Christ Superstar" w teatrze muzycznym w Gdyni czy "Brat naszego Boga" w teatrze Buffo w Warszawie) oraz znani z poprzednich oratoriów Joanna Słowińska i Przemysław Branny.

Towarzyszy im Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Krakowskiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie, cenieni muzycy sesyjni: Krzysztof Ścierański (bas), Jacek Królik (gitary) i Robert Luty (perkusja) oraz sam kompozytor Bartek Gliniak (fortepiany elektryczne i syntezatory).

Zobacz fragment premierowego wykonania "Oratorium Kalwaryjskiego":

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas