Owal

Owal fot. INTERIA.PL
pochodzenie
Polska
imię i nazwisko
Jacek Wieczorek
3,7
Oceń
Głosy
145

Biografia

Owal, który naprawdę nazywa się Jacek Wieczorek, rozpoczął działalność na poznańskiej scenie hiphopowej już w 1995 roku. Założył wtedy zespół "Przystanek 75", w skład którego wszedł także jego kuzyn Vektor. Później grupa zmieniła nazwę na "Emcedwa" - dwóch MC.

Po nagraniu kilku numerów i paru latach koncertów, z zespołu odszedł Vektor. Wtedy właśnie artysta zaczął nagrywać jako "Owal/Emcedwa".

W 2000 roku sam stworzył i wyprodukował nielegal "Samo życie", który do dziś jest uznawany za klasykę rapu, nie tylko w Poznaniu.

Dwa lata później współpraca z producentem Tabbem zaowocowała płytą "Epizod II - Rapnastyk", wydaną przez UMC Records. Promowały ją utwory "Rapnastyk", "Pełen Pokus" i "Przepraszam", do którego nigdy nie nakręcono teledysku.

W tym czasie Owal pojawił się gościnnie m.in. na płytach Slums Attack ("Na legalu?"), Ascetoholix ("A"), Lajner/Lajner ("Mezokracja") oraz LPS ("Lek na wszystko"), a także na składankach: "Robię swoje 2", "HipHop Rasizm Stop" i innych. Zagrał też wiele koncertów, między innymi na "New Yorker HipHop Festiwal" i "Bless da Mic".

Kolejna płyta, "Epizod III: Wirus", ukazała się w czerwcu 2004 r. Owal zaprosił do współpracy takich artystów, jak: Kada, Mezo, czy Ascetoholix. Album promował singel "Jestem w grze", nagrany przez Owala do bitu Donia, producenta zespołu Ascetoholix.

W styczniu 2007 roku ukazał się trzeci legalny album Owala, zatytułowany "Sens życia", promowany utworem "Spokojnie".

Najlepsze tematy